Skocz do zawartości

IC 1848 - Mgławica Dusza


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Sama mgławica jest jak dla mnie bardzo pięknie pokazana.

Natomiast jako laik próbuję odnaleźć ten tzw. vibe ;-) jeśli chodzi o obrazowanie gwiazdek. Już czasami myślę, że wiem (tak mniej więcej) osochodzi ;-)  i wtedy pojawia się zdjęcie, które sugeruje, że jednak nie... :-)

Domyślam się, że wkoło mgławicy jest sporo pyłu / gazu i to powoduje - uzasadnia, że są one tak bardzo wysycone... ale przyznam szczerze, że jak dla mnie zdecydowanie za bardzo. Bardziej mi się podobały gwiazdy, jakie pokazałeś na zdjęciu z Rozetą.

Powyższa prezentacja gwiazd powoduje, że nie stanowią one jedynie tła dla mgławicy - pozwalającego wybrzmieć jej pięknu, ale zaczynają niebezpiecznie mocno konkurować z nią o moją uwagę w kadrze... chyba że właśnie taki był zamysł...

Oczywiście ww. opinia pisana jest z pozycji konsumenta sztuki fotograficznej, a nie znającego się na rzeczy twórcy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Pyzik napisał:
 
7
 
 

Sama mgławica jest jak dla mnie bardzo pięknie pokazana.

Natomiast jako laik próbuję odnaleźć ten tzw. vibe ;-) jeśli chodzi o obrazowanie gwiazdek. Już czasami myślę, że wiem (tak mniej więcej) osochodzi ;-)  i wtedy pojawia się zdjęcie, które sugeruje, że jednak nie... :-)

Domyślam się, że wkoło mgławicy jest sporo pyłu / gazu i to powoduje - uzasadnia, że są one tak bardzo wysycone... ale przyznam szczerze, że jak dla mnie zdecydowanie za bardzo. Bardziej mi się podobały gwiazdy, jakie pokazałeś na zdjęciu z Rozetą.

Powyższa prezentacja gwiazd powoduje, że nie stanowią one jedynie tła dla mgławicy - pozwalającego wybrzmieć jej pięknu, ale zaczynają niebezpiecznie mocno konkurować z nią o moją uwagę w kadrze... chyba że właśnie taki był zamysł...

Oczywiście ww. opinia pisana jest z pozycji konsumenta sztuki fotograficznej, a nie znającego się na rzeczy twórcy.


Dziękuję za wnikliwy komentarz - bardzo sobie cenię Twoje wpisy @Pyzik! Dzięki wielkie!
Skupiłem się chyba za bardzo na przygaszeniu gwiazdek, aby nie przyćmiły mgławicy, dlatego ciągle mam placki. Do tego po 2 dniach odpoczynku od zdjęcia zobaczyłem, że tam w ogóle nie ma niebieskich gwiazdek. Nie do końca wiem czemu, niby przepuściłem przez Color Calibration w Pixie, ale gwiazdki mam w zasadzie tylko czerwone na pierwotnej wersji. Poniżej jeszcze jedna wersja. Ilość gwiazd znacznie większa tak "wizualnie", ale chyba bardziej naturalniej wyglądają. Jest lepiej? 

Final_gwiazdki_v2.thumb.png.13a688204bca3def1670d628eccafc66.png

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misza napisał:
 
 

Jako Lumi użyłeś Ha ?

Nie - kombinuję wg tutoriala z generowaniem L tutaj: https://www.cloudynights.com/topic/552856-processing-workflow-narrowband-tone-mapping-melotte-15/
Dla tego zdjęcia było 100% Ha, 30% OIII i jakieś 20% SII - faktycznie subtelna różnica, jak opisane w tym tutorialu, ale znaczącą. Podobny efekt byłby pewnie przy składaniu warstw w PS, ale tam w Pixie procentowo można to łatwo i szybciej wyklikać przy wykorzystaniu skryptu SHO-AIP. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dziki napisał:
 
1

Wkleiłem sobie oba zdjęcia do PS, nasycenie wydaje mi się ciut większe w HaRGB, poza tym wyglądają na takie same. Może autor się wypowie :)

Dokładnie tak, jak napisałeś. Nie sądziłem, że ktokolwiek różnicę wychwyci, bo jest naprawdę minimalna w suwaku Saturation i Vibrance. Poza tym to te same gwiazdki :) 
Wrzucam z dokładnie tymi samymi:
HSO_gwiazdki_zHaRGB.thumb.png.bb6050cd7b2406d8ec713ca7066a6f0e.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.