Skocz do zawartości

Super Bolid 22-03-2022


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj mniej więcej o tej godzinie widziałem bolid lecący gdzieś z okolic Panny w kierunku Arktura, nisko nad wschodnim horyzontem. Dużo jaśniejszy od Arktura, dosyć wolny, śnieżnobiały. Nie wiem jak zakończył swój lot bo zasłonił mi dom, ale mógł być spektakularny rozpad, bo wydaje mi się, że słyszałem po kilku sekundach jakby grzmot, ale równie dobrze mógł to być dalszy sąsiad trzaskający bramą. ;)

Ale widok był piękny.

Tylko, że u mnie to była zupełnie inna strona nieba niż u Kapitana Cooka. Czy to możliwe, że to był ten sam bolid obserwowany z różnych miejsc ? Ja widziałem go z południowej Wielkopolski.  

Miałem szczęście, bo dosłownie na chwilę oderwałem oczy od teleskopu i wtedy go widziałem. Ciekawe ile super bolidów przeleciało nad naszymi głowami w chwilach jak wpatrywaliśmy się w okulary teleskopów ? 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, anatol napisał:

Wczoraj mniej więcej o tej godzinie widziałem bolid lecący gdzieś z okolic Panny w kierunku Arktura, nisko nad wschodnim horyzontem. Dużo jaśniejszy od Arktura, dosyć wolny, śnieżnobiały. Nie wiem jak zakończył swój lot bo zasłonił mi dom, ale mógł być spektakularny rozpad, bo wydaje mi się, że słyszałem po kilku sekundach jakby grzmot, ale równie dobrze mógł to być dalszy sąsiad trzaskający bramą. ;)

Ale widok był piękny.

Tylko, że u mnie to była zupełnie inna strona nieba niż u Kapitana Cooka. Czy to możliwe, że to był ten sam bolid obserwowany z różnych miejsc ? Ja widziałem go z południowej Wielkopolski.    

Oczywiscie ze moglo byc na innej stronie nieba.

Meteory sa widoczne od 70 do 20km nad powierzchnia ziemi i to zjawisko bedzie z roznych miejsc w Polsce widoczne w innych czesciach nieba.

Np gdzies u poludniowych sasiadow to zjawisko moglo byc widoczne na polnocnej czesci nieba....

 

Jesli to nie trudne to mozna pokusic sie o zgloszenie tego bolida...na stronie IMO

https://fireball.imo.net/members/imo/report_intro

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem z miejscówki ze Wschodniej Polski 52N 22E.

 

@anatol On faktycznie jakby rozpadł się na koniec. To samo pomyślałem o bolidach które nam umykają.

Ale to też był łut szczęścia. Rozmawiałem przez telefon, szedłem przed siebie i zaczął spadać. Aż zaniemówiłem, i do tego ten blask, Syriusz był tuż obok a ten Bolid był o wiele, wiele jaśniejszy. Pewnie -5 w górę, do tego on leciał całe wieki, na moment przygasł a potem do końca się palił pełną mocą. A żeby było śmieszniej/tragiczniej. Miałem wycelowany w tamten region aparat na 35mm....tylko pół godziny wcześniej zaparował i go schowałem. Myślę że mogło być zdjęcia życia. No nic pozostaje się cieszyć że sama obserwacja była od początku do końca, a nie jak zazwyczaj kiedy już zaczyna gasnąć i kątem oka się go zauważy.

 

@ax Dzięki za link, właśnie go zgłosiłem. Zobaczymy, może ktoś go złapał

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolidy czy meteory sa zadkimi zjawiskami i ciezko ocenic jasnosc ;)

Poczatkujacy obserwatorzy zazwyczaj zawyzaja jasnosc ale to normalny proces bo wokol zjawiska nie ma takich jasnych obiektow do odniesienia typu Wenus, Jowisz itp.

To normalny proces ;)

Przyklad swiezutki ...

Wczoraj na wspolnych obserwacjach widzialem ciekawe zjawisko w okolicach 22 naszego czasu.

Poczatkowo ocenilem go na -1mag ale po kilku chwilach zerknalem na Arktura, wschodzaca Wege i stwoerdzilem ze bylo to zjawisko ciemniejsze.

Szukalem ciemniejszych gwiazd i padlo ze blizej temu zjawisku blasku Regulusa czyli wyszlo ze jest to jasnosc ok 1.5mag.

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

Mogło tak być, wątek założyłem aby dowiedzieć się czy ktoś go nie złapał w fajny sposób.

Filmik 3,5 sek. może być? :D

200634.gif.a3eacb84a3cae50e14d567e1f9832eac.gif

Polska Sieć Bolidowa, stacja Kraków PFN06, kamera PAV06

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.