Skocz do zawartości

Markarian


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższy piątek planuję wybrać się na dwie noce na Roztocze i popróbować łańcuszek Markariana RedCatem i ASI1600MM, w zasadzie będzie to głównie test nieodpalanego jeszcze nowego CEMa26 ale coś sensownego zarejestrować byłoby też miło. Nie robiłem tym zestawem tego typu obiektów i zastanawiam się na odpowiednim doborem czasów. Duszę (Link) robiłem w zeszłym roku z czasami 300s ale to był narrowband a tutaj będzie LRGB. Gain 139. Czy przy 300s możliwe jest przepalenie jąder tych galaktyk ? Chyba nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię ostatnio galaktyki tą samą kamerą i palę luminancję 120s i 60s kolor. Pewnie w górach możesz palić dłużej bo masz ciemniej.

Tutaj masz ostatnią M106: https://astrokanciapa.pl/2022/03/16/m106/

A tutaj zobacz luminancję w klatkach 120s: https://astrokanciapa.pl/2022/03/20/m106-rgb-lum/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, beny napisał:

Robię ostatnio galaktyki tą samą kamerą i palę luminancję 120s i 60s kolor. Pewnie w górach możesz palić dłużej bo masz ciemniej.

Jaki jest cel tego przedsięwzięcia?

 

Na kolorze mniej fotonów dociera do matrycy, więc kolor powinien mieć dłuższą ekspozycję niż luminacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Misza napisał:

Dzięki, gain na ile masz ?

Gain mam UNITY 139 i offset 21, czyli domyślne. 

A co do gromad to Ci niestety nie pomogę bo nie robiłem jeszcze takiego obiektu więc po prostu nie wiem jak by to wyszło. 

Co do samych czasów to popatrz sobie na forach/astrobinie jakie ludzie ustawiają dla danych obiektów. Można sobie mniej więcej uzmysłowić rząd wielkości.

 

 

21 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Na kolorze mniej fotonów dociera do matrycy, więc kolor powinien mieć dłuższą ekspozycję niż luminacja.

To prawda. Ale z wielu wątków wyczytałem że to luminancja jest kluczowa dla kolorowego zdjęcia RGB. Także kolor paliłem taki aby mieć coś tam, natomiast główną uwagę poświęciłem luminancji. Po dodaniu LUM do RGB zyskałem piękny detal.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem ostatnio Nikonem D610 spacecatem z czasami 180s na iso 1000 i nie było nic przepalone. Planujesz trochę dłuższe czasy, więc nie wiem czy mój komentarz Ci pomoże w czymś :)

Ciekaw jestem efektu. Gdzie się dokładnie wybierasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zybert napisał:

Ja robiłem ostatnio Nikonem D610 spacecatem z czasami 180s na iso 1000 i nie było nic przepalone. Planujesz trochę dłuższe czasy, więc nie wiem czy mój komentarz Ci pomoże w czymś :)

Ciekaw jestem efektu. Gdzie się dokładnie wybierasz? 

Kraina nad Tanwią (tam gdzie zloty jesienne), jedna z moich 2 stałych miejscówek, druga (lepsza) jest w Suścu, również na Roztoczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączają jeśli się poprosi. W tej chwili nie ma tam żadnych gości, wczoraj  się dowiadywałem :)

Chcesz dołączyć ?

PS.

Lepszy jest jednak Przystanek Zaścianek w Suścu ale tam nie ma miejsc na ten weekend.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.