Skocz do zawartości

Zanieczyszczenie światłem


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

To już 3 pogodna noc.

Dojechałem znowu do Kocienia do PiotraPe (42 km), aby popatrzeć przez lornetkę BPC 20x60 na żurawiu Poruczki.

Piotr fotografował całego Strzelca, bo trzeba korzystać póki go widać dobrze.

Ja rozstawiłem lornetkę i od razu na M27, aby pokazać koledze, że widać wyraźnie Hantle.

Piotr był lekko zaskoczony. Potem rozdzieliłem w końcu Albireo w Łabędziu, piękne dwa składniki jeden niebieski drugi czerwonawy. Dobrze rozdzielone.

M39 gromada otwarta rzadko rozłożone gwiazdy jak rozwarty parasol.

Przeleciał pierwszy meteoryt, już od 3 dni wylatują z kierunku Łabędzia. Ciekaw jestem czy to jakiś rój.

Przez całą noc przeleciało chyba z 5 ładnych sztuk i wszystkie z radiantem w Łabędziu.

Tylko jeden rano przeleciał jak petarda Sylwestrowa poziomo nad horyzontem od kierunku Pegaza pozostawiając w atmosferze na kilka sekund smugę jak po samolocie.

Potem skierowałem lornetkę na M51 Whirpol i widać ja tylko niestety słabiej niż myślałem, bo dosyć jasno w tum obszarze teraz jest.

Tak dla jaj zerknąłem w kierunku Lutni na M57. Widać! Widać jak na fotce Marcinka z forum zagadek taka tarczkę. PiotrPe mówił ze widzi ciemny środek, ale nie byliśmy pewni. Może to wpływ podświadomości i naszej wiedzy o tej mgławicy.

Oczywiście to też była noc Strzelca. Piękny, nie znany przeze mnie gwiazdozbiór.

Razem z Piotrem podziwialiśmy możliwości lornetki 20x60 na żurawiu.

M16 z mgławicą Orłem, ja widziałem wyraźnie zarysy Orła zerkaniem. Piotr był bardziej sceptyczny, co do moich możliwości.

Zaliczyłem też M4 gromadę kulistą (Oko kota) 7.5 mag , bo z balkonu jej nie widziałem, za nisko nad horyzontem była.

M13 – kulista w Herkulesie jak w teleskopie 100 mm.

M31 w Andromedzie widać bardzo wyraźnie jasne jądro, jak w teleskopie.

H chi w całym polu widzenia, poezja.

P.S.

UWAGA! Żuraw ma małą wadę. Śruba mocująca żuraw do pionowej osi obracania może, choć jest na sprężynie i podkładce, może się wykręcić w transporcie i zgubić Uważajcie, bo mi wypadła w bagażniku na szczęście.

 

AG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety:

1. Jest solidny pokrowiec z dwoma paskami

2. Solidne wykonanie bryły lornetki

3. Pięknie wyglądająca optyka, bez skaz bąbli i zarysowań.

4. W zestawie jakieś dodatkowe filterki, prawie żółte, jeszcze nie wiem, do czego.

5. Nie jest za ciężka, ale to nie plastiki.

Wady:

1.Mechanizm okularów (wyciąg) za luźno pracuje.

2.Ten sam mechanizm nie równo pracuje.

3. Łatwa utrata ostrości, ciągle trzeba poprawiać (w dzień)

4. Duża koma po brzegach, użyteczne 2/3 pola w centrum.

5. Słychać lekkie zgrzytanie, czasem przy przestawianiu ostrości.

6. Rozstaw kątowy lornetki, różne opory (luzy) w dwóch lornetkach.

 

AG

 

Przetestowalem jeden z tych egzemplarzy (BPC 20x60).

Nalezy jeszcze dodac:

* lewy okular jest troche ciemniejszy od prawego

* przestawianie ostrosci systematycznie sie poprawia (na poczatku byly

duze skoki, teraz po jednym dniu uzytkowania jest lepiej)

* prawy okular jest troche luzny

 

Nie mialem jeszcze sposobnosci aby lornetke przetestowac w nocy (chmury).

Ogolnie lornetka b. udana za taka cene!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.