Skocz do zawartości

M82 budżetowo


Szymoff

Rekomendowane odpowiedzi

Gwiazdki można by poprawić ale skupiłem się bardziej na galaktyce. Jak zaczynałem obróbkę to nie byłem do końca przekonany czy coś sensownego z tego wyjdzie i obróbka była dość chaotyczna.

 

Poniżej różnica miedzy stackiem 5s a 120s. Mam nadzieję, że coś widać. Przy wyciąganiu materiału różnica była jeszcze większa. 

 

5s.gif.654588595a624dd9a1ab94a5a933e7d6.gif

 

5s.jpg.42664270f63d251fca072bff1df65ab1.jpg120s.jpg.427456b48a0b72b1523ea34cb0e52166.jpg

Edytowane przez Szymoff
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy krótkich ekspozycjach jaśniejsze partie galaktyki wyglądają lepiej ale z tła więcej udało się wydobyć przy dłuższych ekspozycjach dlatego centralna część jest z ekspozycji 5s a reszta ze 120s. 

Co do stakowania to nie było tragedii bo te 2700klatek było zapisane w formacie SER więc wrzuciłem to do AutoStakkerta. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 120ka wygląda na rozmyta co wskazuje na błąd prowadzenia. Widać to na jasnych  gwiazdach poniżej galaktyki: nie są okrągłe lecz pociągnięte w dół i prawo.

Tylko wierzyć się nie chce, że to się dzieje przy tym sprzęcie. 

Może poprostu część klatek trzeba odrzucić. 

Wiało? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bacHor napisał:

Ta 120ka wygląda na rozmyta co wskazuje na błąd prowadzenia. Widać to na jasnych  gwiazdach poniżej galaktyki: nie są okrągłe lecz pociągnięte w dół i prawo.

Tylko wierzyć się nie chce, że to się dzieje przy tym sprzęcie. 

Może poprostu część klatek trzeba odrzucić. 

Wiało?

image.png.72d28aecd29cec51ccfc75ed5c921b91.png

Prowadzenie miałem średnio w granicach +-1"/pixel. Przeważnie lepiej ale bywały też i randomowe piki. Przy tym montażu i obciążeniu myślę że całkiem fajnie.

Skala na tym zdjęciu to 0,86"/pixel a seeing był pewnie w okolicach 1,5-2"/pixel z tego wynika taki kształt gwiazd. Nawet na klatkach 5s na wielu z nich gwiazdy nie były okrągłe. Dlatego stosuje się Lucky Imaging żeby na krótkich ekspozycjach łapać chwile z lepszym seeingiem i zarejestrować lepszy detal obiektów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lagata1 napisał:

sprecyzujesz?  ja zrozumiałem że połączyłeś obie ekspozycje na jednym obrazie, napiszesz jakich programów używałeś?

Połączenie ekspozycji 5s i 120s zrobiłem na warstwach w photoshopie mniej więcej tak jak podmienia się przepalony środek przy obróbce zdjęć Mgławicy Oriona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.