Skocz do zawartości

Pod rączkę z ISS


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przechadzając się po okolicznych polach natknąłem się na jakiś dziwną wysoką pralkę, do pralki doczepiony był aparat. Przy bliższych oględzinach okazało się że to nie pralka a teleskop. Kiedy jeszcze nie przestalem podziwiać nowo odkrytego wynalazku, na horyzoncie pojawił się jakiś szybko poruszający się punkt. Pomyślałem, że może przy pomocy teleskopu uda się coś więcej zobaczyć, a chwilę później wpadłem na jeszcze genialniejszy pomysł że może cały przelot nagram aby inni którzy nie mieli szczęścia znaleźć teleskopu na polu też coś zobaczyli. Tak więc wziąłem sprawy w swoje ręce, przycelowałem i próbowałem utrzymywać w kadrze ten punkt tak jakby od tego zależało czy dostanę w tym miesiącu zasiłek dla bezrobotnych czy nie. W domu stwierdziłem że jednak obraz trochę się trzęsie więc kliknąłem kilka tysięcy razy aby ów punkt był mniej więcej w jednym miejscu. Efekty tego dziwnego zajścia możecie obejrzeć poniżej:

 

 

Synta 1200/200mm na Dobsonie , Barlow x2, Fuji X-H1, 1/1000s, ISO 3200

9600 przejrzanych i ręcznie wycentrowanych klatek.

 

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kapitan Cook napisał:

9600 przejrzanych i ręcznie wycentrowanych klatek.

Szacun za wytrwałość, ale mam trzy słowa do ojca prowadzącego: Planetary Imaging PreProcessor :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun za wytrwałość przy składaniu tego filmiku, ja goniłem za stacja z montażu paralaktycznego i dobson jest chyba dużo wygodniejszy w tej pogonię po niebie z ok 30 zdjęć tylko na 7 była  i ostrość też była różna sam stosowałem czas 1/2000 przy ISO 1600  canon 1100d i teleskop SCT8. 

Na pewno warto pokazać najlepsze klatki. Bo widać że takie były. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania do paralaktyka. Z Dobsonem na pewno jest problem z przejściem przez Zenit. Tam odbywa się tak zwane Salto Mortale, jak ktoś wie o czym pisze to wie jakim osiągnięciem jest nie stracenie obiektu z pola widzenia. Tym razem mi nie wyszło, ale jestem zadowolony bo to tak naprawdę moje pierwsze podejście do filmowania ISS. A klatki może spróbuje wydobyć w wolnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

W domu stwierdziłem że jednak obraz trochę się trzęsie więc kliknąłem kilka tysięcy razy aby ów punkt był mniej więcej w jednym miejscu

Szacun za efekt!
Nie kusiło Cię żeby złożyć z kilku(dziesięciu/set) klatek jednego zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PIPP ustawiasz sobie tryb "ISS", na domyślnych ustawieniach program powinien sobie poradzić, tylko musisz mu wpisać na tyle duży rozmiar do jakiego ma przyciąć klatkę, żeby cała stacja się zmieściła z niewielkim zapasem. Skoro i tak już to ręcznie przejrzałeś, to wybierz moment w którym wyszło najwyraźniej i każ mu zapisać kilkadziesiąt klatek w tej okolicy jako osobny plik.

To ładujesz do Autostakkerta i traktujesz tak samo jak planetę.

 

Albo, wersja bardziej zaawansowana, dzielisz całość na krótkie odcinki (jak stacja jest niżej to mogą być trochę dłuższe, np. 3 sekundy, jak bliżej zenitu to krótsze np. 1 sekunda) i każdy taki odcinek stackujesz sobie w AS i składasz z tego animację. Coś w ten deseń:

 

ISS 2018-10-04.gif

 

deko.gif

 

Ja to dzielenie robię w PIPP właśnie, nie ma tam opcji przetwarzania wsadowego i trzeba każdy segment wygenerować osobno - ale pewnie można to ogarnąć w jakimś innym programie, który byłby w stanie zrobić to hurtem.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

Ja to dzielenie robię w PIPP właśnie, nie ma tam opcji przetwarzania wsadowego i trzeba każdy segment wygenerować osobno

 

Zrzuciłbm w PIPPie wszystkie klatki do TIFFów i jakiś skrypt szybki napisał żeby porobić osobne paczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, knowak napisał:

 

Zrzuciłbm w PIPPie wszystkie klatki do TIFFów i jakiś skrypt szybki napisał żeby porobić osobne paczki.

Bardzo dobry pomysł, nawet sam na niego wpadłem już dawno temu. Tylko nie umiem pisać skryptów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.