Skocz do zawartości

Niebo przez lornetkę - Vol. 27 - Lorneta 25x vs 28x


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jako ciekawostkę dodam, że jakiś czas wcześniej udało mi się śledzić w APM 28x110 przelatującą ISS - powiększenie było już fajne, niestety jasność stacji spowodowała, że widziałem wyłącznie przelatujący fioletowy placek.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14767-iss-na-jasnym-niebie-odmłodziłem-się-o-kilka-lat/

;)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alice napisał:

Tak, ale co innego gdy masz nad sobą ciemne nocne niebo, wtedy światło takiego kontrastowego walącego po oczach punktu zanim doleci do twoich oczu zostanie zjedzone przez aberrację :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YOKER napisał:

Proponuję spojrzeć przez Kowe 80mm na fluorycie i wówczas porozmawiać o: klarownosci, kontrascie, i innych psuedo aberacjach. ;)

Wiem, że wg Ciebie APM to tylko na śmietnik, no ale jednak są osoby które ich używają i są zadowolone :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2022 o 23:54, Paweł Sz. napisał:

(...)

Jako ciekawostkę dodam, że jakiś czas wcześniej udało mi się śledzić w APM 28x110 przelatującą ISS - powiększenie było już fajne, niestety jasność stacji spowodowała, że widziałem wyłącznie przelatujący fioletowy placek.

(...)

 

Przy obserwacjach bardzo jasnych obiektów przesłaniam 25x100 do 50 mm albo nawet 25 mm w przypadku Jowisza czy Księżyca w pełni.
Raz że ciemniejszy obraz nie wypala oczu, a dwa, że dwu- lub czterokrotnie mniejsza światłosiła fajnie zmniejsza wpływ wad optyki i moich oczu.
Pomimo że apertura spada a z nią zdolność rozdzielcza, na bardzo jasnych obiektach z przysłonkami widzę więcej detalu.
ISS jeszcze nie próbowałem w 25x100, ale na pewno zacznę od przysłonki 25 mm.

Mogę się założyć, że taka przesłonka bardzo pomogłaby także na ten fiolet.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alice napisał:

Ja zachęcam do prób łapania ISSki kiedy słońce jest tak 1-2 stopnie nad horyzontem. Takie przeloty zdarzają się dość często latem.

Podobnie jeśli chodzi o Wenus i jej fazę, zimową porą rogalik w lornetce wyglądał bajecznie na jasnym niebie, bez kontrastu - niczym miniaturowy Księżyc gdzieś tam daleko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

5tys. vs 16tys. :neat:

trochę inny "szereg".

Albo i więcej jeśli coś w ten deseń na ogródek :)

https://www.raig.pl/lornetka-do-kowa-landscope-bl-8h-20x80-bez-monet-b12d6/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, YOKER napisał:

Ale pytanie bylo czy- coś jest jeszcze innego/lepszego na rynku...

Jakość zawsze kosztuje tylko trzeba wiedzieć gdzie jej szukać. ;)

Zgoda.

Tylko że wątek jest jest o lornecie prostej.

Ta Kowa z wymiennymi okularami to już zupełnie inny rodzaj sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było o lepszą lornetę prostą 25x100, rzecz jasna na akceptowalnym poziomie cenowym dla większości hobbystów astro :) Osobiście nie znam, a z tego co można wyczytać na CN z recenzji to właśnie APM 25x100 ED prezentuje najlepszy stosunek jakość/cena.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2022 o 09:06, Paweł Sz. napisał:

Pytanie było o lepszą lornetę prostą 25x100, rzecz jasna na akceptowalnym poziomie cenowym dla większości hobbystów astro :) Osobiście nie znam, a z tego co można wyczytać na CN z recenzji to właśnie APM 25x100 ED prezentuje najlepszy stosunek jakość/cena.

to muszą cię zmartwić, bo ja nabyłem Celestrona 25x100 za 300 zł /którego nota bene kiedyś miałem/ i to jest jeszcze lepszy stosunek : jakość & cena :)

Panowie, APM jest dobra lornetka w swojej klasie ale nie jest " najlepsza wśród najlepszych" .

 

Kowa to fluoryt o japońskiej dokładności wykonania ... tu tylko Swarovski mógłby cos zmienić ale to by była kosmiczna cena .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, następnym razem jak ktoś mnie spyta jaką 25x100 polecić to mu powiem, że Celestrona.

A tak serio - myślę, że w budżecie do 5 tys. lepszej 25x100 chyba nie ma (jeśli byśmy przeanalizowani poszczególne parametry). Nie jest to najlepsza wśród najlepszych, ale jest naprawdę dobra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wampum napisał:

A co z Celestronem jest nie tak?.

W tej cenie to chyba bardzo udana lorneta, i chyb najlepszy model z serii Sky Master. Czytając dawne wątki użytkowników to ta 25x100 wcale nie wypada jakoś tragicznie...

A czy ten Celestron to nie to samo co TS 25×100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, starsze modele miały wówczas nawet przyzwoite opinie (..ale znam takich co i SkyMaster 15x70 za 300 zł mocno chwalą). I nie tyle, że coś nie tak, po prostu optycznie mimo wszystko lornetka ta ma też pewne niedociągnięcia (jak i wiele innych lornetek) : ) 

https://binocular.ch/celestron-skymaster-25x100/

 

Nie mniej jednak za 300 zł to raczej go nie kupisz ;-) Zdaje się, że jeden egzemplarz był niedawno na giełdzie za ponad 1000 zł.

Niech każdy kupuje co chce - grunt to zadowolenie ze sprzętu i częste używanie :) 

 

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2022 o 15:17, Paweł Sz. napisał:

Wiem, że wg Ciebie APM to tylko na śmietnik, no ale jednak są osoby które ich używają i są zadowolone :)

Szczególnie do 5 tysięcy złotych... Są też "zadowoleni" do kilkunastu tysięcy złotych...

Podobnie jest z 100 APM, które ma pościnanie źrenice, słabe mocowania okularowe i z tego co pamiętam słabe wyważenie...

Tym sposobem rośnie nam grono zadowolonych użytkowników. Im więcej zadowolonych tym łatwiej sprzedać... Do czasu... Pierwszej poprawki wzorcowej kolimacji :icon_eek: :szczerbaty:

Nie zawsze i nie dla każdego za dany stosunek jakość/cena warto kupić lornetkę.

 

Zresztą nie kupuję sprzętu z uwagi tylko na stosunek jakość/cena... I moim zdaniem rozsądnie jest nie brać tylko tego parametru.

Czasem dobra 80 pobije 100. Ale kto nie widział, może wątpić... Polecam testy Edza... Właśnie nie wiem, czy nie wolałbym tego Celestrona i 4000 w kieszeni :) 

Kto wie, może ta 100 to nowy "cud" APM, a zapomniałem dodać, w tej klasie cenowej...

Reasumując, coś dzisiaj jestem w uszczypliwym nastroju. Na zdrowie i pogodnego nieba. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się komuś trafił felerny egzemplarz to może się zrazić. Nie jest jednak tak, że mamy tylko niezadowolonych użytkowników lornet APM. Zadowoleni jednak rzadko zakładają nowe wątki by podzielić się swą radością. Sam do tego grona należę. 2 lata temu kupiłem APM 70 90* semi i po prostu z niej korzystam. Natomiast jak ktoś ma pecha do egzemplarza, a jest do tego (słusznie) sfrustrowany podejściem do takich sytuacji w APM, to ma znacznie większą motywację by podzielić się tym doświadczeniem na forum. Trudno powiedzieć jaka jest proporcja zadowolonych do niezadowolonych, ale na pewno nie jest tak, że większość ma problemy, bo taka skala zjawiska byłaby widoczna na tym i zagranicznych forach. Poza tym są przecież także wątki zadowolonych nabywców, jak chociażby w przypadku autora tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.