Skocz do zawartości

Miała być Rozeta, wyszło tylko NGC2244


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Moje pierwsze zdjęcie na forum :)

 

Planowałem zrobić Rozetę z Betelgezą, no i nie wyszło.

 

Parametry:

Nikon d3400, 85mm na F/5.6, ISO400, 100 klatek po 30sek, 50 klatek do kalibracji każdego rodzaju.

Niebo Bortle 7.

 

Stack w DSS, Obróbka Gimp + StarNet (StarNet bardzo się przydał do wywalenia light pollution)

 

Wnioski mam takie (w celu złapania Rozety):

  1. Jechać w ciemniejsze miejsce, zwiększyć ISO i czas ekspozycji.
  2. Zrobić zdjęcie aparatem otwartym na podczerwień.

 

Co myślicie?

 

1131940720_NGC2244Betelgeza.thumb.jpg.08a6772b373d05465a872e309bec4faf.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z Bortle 7 będzie ciężko cokolwiek złapać, szukaj Bortle 4

2. Jeśli możesz otwórz bardziej obiektyw tzn z 5.6 przejdź do 2.8-4

3. Przy tej ogniskowej spokojnie powinieneś robić 60 sec klatki

4. Możesz olać wszelkie klatki kalibracyjne oprócz flatów

5. Da radę bez moda złapać sygnał ale będzie bardzo słaby, mod do tego nikona będzie wymagał filtrów IR cut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Kapitan Cook said:

1. Z Bortle 7 będzie ciężko cokolwiek złapać, szukaj Bortle 4

2. Jeśli możesz otwórz bardziej obiektyw tzn z 5.6 przejdź do 2.8-4

3. Przy tej ogniskowej spokojnie powinieneś robić 60 sec klatki

4. Możesz olać wszelkie klatki kalibracyjne oprócz flatów

5. Da radę bez moda złapać sygnał ale będzie bardzo słaby, mod do tego nikona będzie wymagał filtrów IR cut

Ad. 1-3

Tak, ciemniejsze niebo, wyższe ISO dłuższe czasy i przesłonę można bardziej otworzyć, chociaż poniżej f/4 jest widoczna coma w moim obiektywie.

Ad.4

Co do klatek kalibracyjnych, zgadzam się z flat, zwłaszcza że mam jakieś paprochy na matrycy, ale dlaczego mówisz o pominięciu dark/bias? Wiadomo teoria swoje odszukiwanie i sczytywanie danych z matrycy etc.

Ad.5

Możesz rozwinąć myśl z IR cut i modem do d3400? Nie za bardzo rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bentoq napisał:

 StarNet bardzo się przydał do wywalenia light pollution

Uwazaj zeby przy usuwaniu LP nie wywalic sygnalu mgławic 

8 godzin temu, Bentoq napisał:
  1. Zrobić zdjęcie aparatem otwartym na podczerwień

Zdecydowanie TAK.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bentoq napisał:

Możesz rozwinąć myśl z IR cut i modem do d3400? Nie za bardzo rozumiem.

 

W Nikonach tej serii filtr IR-cut i H-alfa są połączone. Oznacza to to że jak go usuniesz potrzebujesz wstawić sam filtr IR-cut, opcji jest sporo ale jest to na pewno słabsze rozwiązanie niż jak aparat ma te filtry oddzielnie i możesz zdjąć sam od H-alfa. Jako że póki co użytkujesz aparat z obiektywami to musisz zdobyć sam filtr plus oprawkę do niego. Być może są już clip on filtry do tego nikona ale to droga sprawa. Ja do swojego d5100 kupiłem IR Cut od svbony 1,25 cala a oprawkę wykonał mi @sidiouss. Możesz do niego napisać w tej sprawie. Z tym rozwiązaniem wiążą się 2 sprawy: powstaje lekka winieta od oprawki filtra i gorsza sprawa, w większość obiektywów trzeba obcinać metalowy ząb który jest z tyłu filtra. Raczej nie muszę tłumaczyć że kupującym po Tobie średnio się to spodoba. U mnie jedynie 35mm 2.0D, 50mm 1.8G i 70-200 2.8 nie wymagały cięcia. Ze swojej strony jako alternatywę mogę podpowiedzieć Canona 1200D, którego użytkuję i jestem zadowolony. Tak, matryca jest sporo słabsza niż Nikona ale wszystko oprócz tego jest na plus w Canonie. Mod będziesz mógł wykonać bez najmniejszego problemu. Dodatkowo są przejściówki tak aby montować obiektywy Nikona na korpus Canona. Tak więc widzisz że jeśli chce się troszkę poprawić rezultaty to trzeba niekiedy dużo rzeczy powymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Czyli wyciągając filtr z d3400 w zasadzie otrzymujemy full spectrum, czyli sytuacja "D" z artykułu Michała K. Dobrze rozumiem?

 

Dlaczego potrzebujemy IR-cut? Co dokładnie powinno się obciąć, to co jest ponad H alfa? Jaki ma wpływ na fotografie brak filtra IR-cut?

 

image.png.327bc03df4ba82f4483342df7d3c9e59.png

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, mowa o czymś takim?

 

image.png.bf258b1831a84a10a02afafe9ee264ea.png

 

Czyli zależy nam na odcięciu rzeczy ponad H-alfa, czyli sytuacja jak w przykładzie C z obrazka od Michała.

 

Można to załatwić za pomocą filtra clip-in albo pewnie czegoś nakładanego na obiektyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

Jako że póki co użytkujesz aparat z obiektywami to musisz zdobyć sam filtr plus oprawkę do niego. Być może są już clip on filtry do tego nikona ale to droga sprawa. Ja do swojego d5100 kupiłem IR Cut od svbony 1,25 cala a oprawkę wykonał mi @sidiouss. Możesz do niego napisać w tej sprawie. Z tym rozwiązaniem wiążą się 2 sprawy: powstaje lekka winieta od oprawki filtra i gorsza sprawa, w większość obiektywów trzeba obcinać metalowy ząb który jest z tyłu obiektywu. Raczej nie muszę tłumaczyć że kupującym po Tobie średnio się to spodoba. U mnie jedynie 35mm 2.0D, 50mm 1.8G i 70-200 2.8 nie wymagały cięcia

 

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Kapitan Cook said:

 

Tak to właśnie opcję clip-on widziałem, ma jednak swoje wady, tak, jak opisałeś. Zastanawiam się, czy nie można po prostu kupić filtr UV-IR cut i nałożyć na obiektyw.

 

IR-Cut od svbony przepuszcza pasmo 400-700 nm, można kupić filtr 77mm o podobnych właściwościach i wtedy na każdy obiektyw wejdzie (mając np. pierścienie redukcyjne do filtrów). Czy efekt nie będzie ten sam? Bez winiety i rzeźby w obiektywach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał przy modyfikacji Nikonów wkłada filtr UV-IR cut  z Canona, więc zostajesz z filtrem normalnie i nie ma podczerwieni a dostaje się Ha.

Mi tak modyfikował D7500 mojego ostatnio

Koszt modyfikacji jest wyższy, bo trzeba dokupić ten filtr do modyfikacji, ale wtedy nie bawisz się w clipy, czy filtry na obiektyw

Edytowane przez OnlyAfc
literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, OnlyAfc said:

Michał przy modyfikacji Nikonów wkłada filtr UV-IR cut  z Canona, więc zostajesz z filtrem normalnie j nie ma podczerwieni a dostaje się Ha.

Mi tak modyfikował D7500 mojego ostatnik.

Koszt modyfikacji jest wyższy, bo trzeba dokupić ten filtr do modyfikacji, ale wtedy nie bawisz się w clipy, czy filtry na obiektyw

 

Tak, na pewno jest to o wiele wygodniejsze :) a tak zupełnie przy okazji, czy w d7500 da się dopasować ustawienie matrycy pod AF? W moim d5300 nie było takiej możliwości, a np. d750 już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Bentoq napisał:

(StarNet bardzo się przydał do wywalenia light pollution)

 

Coś mi się wydaje, że wylałeś dziecko z kąpielą. To nie jest prawda, że niemodyfikowanym aparatem nie złapiesz wodoru. Raczej złapiesz mniej, no chyba że filtry nikona tną jak rzeźnik. 
Możesz zapodać stacka? 
Moja rozeta sprzed dwóch lat, również niemodyfikowanym aparatem:

 

(według mnie to bardzo dobrze, że robisz darki i biasy)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, karp_killer said:

Coś mi się wydaje, że wylałeś dziecko z kąpielą. To nie jest prawda, że niemodyfikowanym aparatem nie złapiesz wodoru. Raczej złapiesz mniej, no chyba że filtry nikona tną jak rzeźnik. 
Możesz zapodać stacka? 
Moja rozeta sprzed dwóch lat, również niemodyfikowanym aparatem:

 

(według mnie to bardzo dobrze, że robisz darki i biasy)

 

Stack jest tutaj: https://we.tl/t-zkl6p57AvH

 

U Ciebie wyszło o wiele więcej materiału :) ja zacząłem od poziomów, krzywej i wyszła dosyć duża łuna od LP, a mgławicy brak, to sobie pozwoliłem na taki ruch ze StarNet, ale zobaczymy, może rzeczywiście zabiłem mgławicę tych ruchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, część mnie miała nadzieję i czuła, że coś tam jednak jest :) zobaczę, czy uda się coś z tego jeszcze wyciągnąć w Gimpie, albo właśnie w innym programie, Siril jeszcze nie próbowałem, póki co uczę się obróbki.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siril jest spoko do stackowania i podstawowej obróbki. Prosty, darmowy, za pomocą skryptów stackowanie robi się jednym kliknięciem, ma fotometryczną kalibrację kolorów, ma też bardziej zaawansowane funkcje. Na początek wystarczy i posłuży długo ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zlew napisał:

Coś tam majaczy ;)

Tło jest brutalnie potraktowane background extraction w Siril, dlatego takie bohomazy.

Nigdy mi się nie udało poprawnie użyć tego algorytmu w Sirilu. Mam nadzieję, że to poprawią. 
Zrobiłem sztucznego flata w PS.

 

NGC2244_Betelgeza-st.thumb.jpg.8e9b091d990977e1c8bb567f6164426b.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.