Skocz do zawartości

Miała być Rozeta, wyszło tylko NGC2244


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczymy, co uda się wyciągnąć.
 

Czytałem kiedyś, że priorytetem jest ilość złapanego światła i to powinno się maksymalizować - przesłonę ustawić na taką wartość, żeby nie było komy, czas ekspozycji na tyle, by gwiazdy były ostre (jakość ustawienia na biegun itd.) i wtedy dopasować ISO, by zdjęcie było doświetlone. Z tego powodu Rozetę robiłem na ISO400. Wolałem zmniejszyć ISO, niż skrócić czas ekspozycji lub zwiększyć przesłonę.

 

Ale to tak kiedyś przeczytałem i takie mam "wydajemisię", koledzy z większym stażem fotograficznym mogą potwierdzić lub zaprzeczyć :)

 

Jeżeli pod Bortle 4 ustawię F/4 i nie wyciągnę więcej jak powiedzmy 60sek i na ISO800 będzie ciemno to ustawię na 1600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bentoq napisał:

Zobaczymy, co uda się wyciągnąć.
 

Czytałem kiedyś, że priorytetem jest ilość złapanego światła i to powinno się maksymalizować - przesłonę ustawić na taką wartość, żeby nie było komy, czas ekspozycji na tyle, by gwiazdy były ostre (jakość ustawienia na biegun itd.) i wtedy dopasować ISO, by zdjęcie było doświetlone. Z tego powodu Rozetę robiłem na ISO400. Wolałem zmniejszyć ISO, niż skrócić czas ekspozycji lub zwiększyć przesłonę.

 

Ale to tak kiedyś przeczytałem i takie mam "wydajemisię", koledzy z większym stażem fotograficznym mogą potwierdzić lub zaprzeczyć :)

 

Jeżeli pod Bortle 4 ustawię F/4 i nie wyciągnę więcej jak powiedzmy 60sek i na ISO800 będzie ciemno to ustawię na 1600.

Polecam troszkę teorii o ISO (czy gainie):

 

 

Generalnie - od tego filmu zaczyna się rozumienie do czego służy gain i stackowanie :)

Mi bardzo dużo pomogło na początku.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2022 o 23:55, Patryk Sokol napisał:

To zdjęcie perfekcyjnie oddaje moje uczucia, jak patrzę na Rozetę przez lornetkę z balkonu :)

 

Ale wodoru bez modyfikowania aparatu nie złapiesz, żadna ilość ekspozycji tu nie pomoże niestety. 

No niestety to prawda :), pamiętam jak kilka lat temu ja nie modyfikowanym DSLR próbowałem robić zdjęcia mgławic i się denerwowałem że gów.... co tego wodoru się tam rejestruje.  Wówczas nie wiedziałem czemu tak jest :) Frustracja jak cholera była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wiecie co, myślałem ostatnio o tym zdjęciu i w końcu wiem już dlaczego Rozeta wyszła tak marnie. Niebo to jedna rzecz (Bortle 6), ale przede wszystkim setup -> Nikon d3400 full spectrum i filtr no name UV/IR cut założony na obiektyw.

Otóż jakiś czas temu ten filtr był u @dobrychemik na darmowych pomiarach. Stwierdziłem, że całkiem nieźle i stabilnie ucina, spodziewałem się sinusoidy na wykresie :) Ale dopiero jak zobaczyłem zdjęcia dzienne i porównałem z SVB UV/IR cut to ten noname dawał mniej czerwone zdjęcia, więc więcej IR ucinał.

 

Sprawdziłem jeszcze raz wykres i tym razem już połączyłem kropki:

 

image.png.fe360f621772c49a55df779e8ccd0a52.png

 

Niestety pasmo Ha ucięte, więc do mgławic emisyjnych niestety się nie nadaje. Cieszę się jednak, że zagadka rozwiązana :D

Jak przyjdzie czas powtórzę kadr, tym razem mam SVB UV/IR cut, który oszczędza Ha i znajduje się za optyką. Pojadę w ciemniejsze miejsce i zobaczymy, jak wtedy wyjdzie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.