Skocz do zawartości

Skrzynia na teleskop na balkon, do ogrodu itp


Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed wyborem miejsca docelowego na teleskop. Mam już projekt skrzyni, którą można umieścić na balkonie. Założenia:

- teleskop będzie stał w skrzyni cały rok

- w związku z tym powinna być w miarę możliwości odporna na czynniki atmosferyczne

- w środku nie przepuszczać wilgoci, pyłu itp

- ze względu np na położenie na balkonie i silny wiatr nie może sama się przesuwać, wieko powinno być ciężkie ale też dać się otwierać przez 1 osobę

- powinno pomieścić małej wielkości teleskop ze statywem i osprzętem

 

Niestety nie mogę wiercić w posadzce balkonu ani elewacji dlatego musi być to obiekt wolnostojący.

 

Projekt zamieściłam pod linkiem: https://docs.google.com/document/d/1984pxSTFynIOeGg1qinZv3dt-TREmeVmQndD9YYScC0/edit?usp=sharing

 

Zastanawiam się co ulepszyć i z jakich materiałów najlepiej ją wykonać. Złożyłam propozycję do kilku firm zajmujących się wyrobem skrzyń z drewna ale odmówiły realizacji. Prawdopodobnie wiec będę musiała złożyć ją sama z jakichś gotowych półproduktów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

- w środku nie przepuszczać wilgoci, pyłu itp

Zrezygnuj z tego. 

Będzie albo trudne dla obiektu wolnostojącego albo uwiezisz wilgoci w środku po sesji. 

Jakaś wentylacja powinna być.

 

 

44 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

Niestety nie mogę wiercić w posadzce balkonu ani elewacji dlatego musi być to obiekt wolnostojący

Czyli trójnóg z teleskopem?

 

Balkon kojarzy mi się jako niewielka przestrzeń.  Masz tam tyle miejsca? 

Chyba ze mówimy o tarasie.

 

Nie będziesz miała wyboru i zabawa w Małego Stolarza nieunikniona. Osb, sklejka.

Płyta hpl (jest wodoodporna) na zewnątrz.

Całość powinna być na tyle ciężka, by wiatr tym nie targał. 

 

A tak to naprawdę ciekawy pomysł. Będę śledził....

 

 

Edytowane przez bacHor
HPL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bacHor napisał:

Zrezygnuj z tego. 

Będzie albo trudne dla obiektu wolnostojącego albo uwiezisz wilgoci w środku po sesji. 

Jakaś wentylacja powinna być.

Dzięki za uwagę. To dość upraszcza całą konstrukcję. Odnośnie balkonu to jest wielkości tarasu więc miejsce się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teleskop na balkonie powieszony na filarze https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1828&lunety=S up statyw kolumnowy filar do Sky Watcher EQ5 HEQ5 AZ EQ5 do tego uszyłem pokrowiec. Od spodu dno jest na zamkach rozdzielczych do kurtek (osłoniętych przed deszczem kawałkiem materiału), żeby można było odpiąć i wyprać, z boku zwykły zamek 8mm do odpinania na co dzień, jest od strony ściany więc też deszcz się nie dostanie. Materiał - biała kodura, wodo- i pyłoszczelny. Sprawuje się bardzo dobrze od prawie roku. Rozsuwam zamek, odgarniam materiał na boki, zdejmuję dekle, podłączam dwa kable i teleskop gotowy do użycia. Bardzo wygodne :)

Teleskop na balkonie nie rosi i nie paruje więc o wilgoć nie trzeba się aż tak bać.

Skrzynia ma tę wadę, że jak zmienisz teleskop na większy, to może się nie zmieścić... pokrowiec jednak o wiele łatwiej przerobić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna jest bardzo stabilna, powiedziałbym że nawet lepsza niż statyw. Jest też cięższa. Kółka służą tylko do przenoszenia, obok każdego są wkręcane śruby radełkowane M8 albo M10 z kontrą. Służą one do poziomowania i stabilizacji. Nie luzują się od zmian temperatur. Na balkon i do brukowanego ogródka to bardzo dobre rozwiązanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia wiem, że teleskop wystawiony na zmiany temperatury na zewnątrz, nie ważne czy w skrzyni czy w pokrowcu będzie niestety niszczał. Śruby będą zachodzić powoli korozją, a otwarte konstrukcje będa narażone na przyspieszone zużycie powłok. W jakim tempie, to tylko zależy od szczelności opakowania ;) 

 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowiłbym się nad ogrzewaniem, kilkadziesiąt wat raz na czas pozwoliłoby osuszyć wszystko. Musi to być ciężkie, tym bardziej, że skrzynia zapewne będzie na kilkucentymetrowych nóżkach.? Wentylacje widziałbym w ten sposób że dziura od spodu i z boku / góry rura, ale tak żeby nie padało w nią. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Justyna Wojtczak Taka skrzynia (chyba) uniemożliwi, albo mega utrudni używanie w wizualu - także zakładam to będzie tylko do astrofoto. Przy małym refraktorku, na pierze, prawdopodobniej prostsze, tańsze i lepsze byłoby użycie dużego, plastikowego kubła/pojemnika. Obrócony do góry nogami i pokrywa z otworem na pier. Przeciwko kondensacji w środku można by użyć kilkunastowatowej maty grzewczej do terrariów. BTW mam nadzieję, że masz gniazdo na balkonie albo rozpoznany temat przebicia otworu pod kabel elektryczny. Na początek spróbowałbym z wodoodpornym pokrowcem zapinanym na zamek, jak wspominał Ikosz. Potem ewentualnie bawił się w skrzynię. Spytaj usera gryf188 o ewentualne uszycie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał:

będzie tylko do astrofoto.

Zgadza się :) na wizuala nie mam co liczyc bo bortle 8/9 ;) 

 

W ścianie prewencyjnie już podczas budowy zadbałam o kilka gniazd wychodzących. Pokrowiec już był i niestety się podarł (ale pewnie był za słaby). Teraz mam taki z Ikei, wzmacniany na meble. Chciałabym coś bardziej dopasowanego i coś przetrzyma wichury, deszcze i śnieg. Po balkonie latają krzesła (wiatr) więc plastikowe rozwiązania raczej odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Justyna, to ma być "skrzynia", czy "szafka"? To ważne. Pierwsze to wg. mnie pojemnik na samą tubę teleskopu. Drugie na teleskop ze statywem i montażem. Oba można łączyć z pomysłem typu stały słup na balkonie.

 Ja ze swej strony ćwiczyłem wariant typu skrzynia, więc trochę praktycznych doświadczeń niżej:

- To miał być patent na studzenie teleskopu trzymanego w mieszkaniu. Czyli teleskop nie był trzymany tam stale, a tylko kilka godzin- dni maksymalnie.

- Z założenia miał wiec zabezpieczać tylko przed rosą, deszczem.

- Sprzęt mały i krótki, tj. MAk127 w fabrycznej torbie. Dałoby się pewnie w praktyce i Maka 150 wsadzić

- Wykorzystywałem zatem gotowce w stylu plastikowych pudeł z wiekiem, z dorobionymi z drutu (alternatywnie mogą być tzw. trytytki) zawiasami, aby pokrywa była łatwo otwieralna, a nie mogła odlecieć z wiatrem; kształt i format pokrywy tak dobrane, aby nie było ryzyka zaciekania deszczówki lub zalania przy otwieraniu; sama skrzynka dociążona luźnymi deseczkami, temat krytycznie ważny, jak już sama wspomniałaś; dałem tego balastu stosunkowo mało i skrzynka bez teleskopu trochę jeździła po balkonie przy największych wichurach, raz nawet pokrywę zbierałem z trawnika pod blokiem

- Można i warto pod rantem pojemnika zrobić małe otwory wentylacyjne, ale tak, by nie było ryzyka zacieków deszczówki

- Skrzynka celowo stała przy "ślepej" części drzwi balkonowych (szyba blisko podłogi); straty ciepła z mieszkania przez szybę miały działać jako szczątkowy grzejnik, dodatkowo chroniący wnętrze przed kondensacją (nie stwierdziłem, nawet po krótkich opadach); ponieważ balkon jest zadaszony chroniło to też częściowo przed opadem, no i łatwo sprawdzać, czy wiatr gdzieś pudła nie przestawił

- Arcyważne: plastikowy pojemnik będzie szybko niszczony przez promieniowanie UV  na słonecznym balkonie, bez zabezpieczenia wytrzyma maks. 2 lata, potem na śmietnik; w drugim podejściu użyłem  przezroczystego pudła, pokrytego od góry i z 3 nasłonecznionych boków kilkoma warstwami (bo półprzezroczysta częściowo) aluminiowej folii samoprzylepnej, na razie świetnie się trzyma.

 Jeżeli Twój teleskop to coś dłuższego niż katadioptryk (Mak, SC) to szansa znalezienia gotowej skrzynki plastikowej jest mizerna i faktycznie musisz zająć się stolarką. Widzę tu dwa krytyczne elementy:

- wieko musi być idealnie zabezpieczone przed zaciekaniem deszczówki, stawiaj raczej na wyprofilowaniekrawędzi w okap, a nie jakieś uszczelki itp.

- konstrukcja musi stać na jakichś nożkach/ślizgach meblowych z materiału 100%wodoodpornego, wystarczy z 2 cm wysokości, jeśli balkon jest zadaszony i nie jest w zimie za mocno zasypywany śniegiem oraz odgarnia się go regularnie; w razie czego zawsze można jakieś wyższe podstawki zastosować

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jarek napisał:

Justyna, to ma być "skrzynia", czy "szafka"?

Skrzynia + wieko. Projekt zamieściłam w linku w poście.

 

Całość będzie prawdopodobnie na szkielecie z impregnowanego drewna (kątówki) i obite sklejką + pomalowane jeszcze raz farbą wodoodporną. Nie wiem czy będą nóżki, na razie szukam rozwiązania.

Balkon nie jest zadaszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A jak to wieczko będziesz otwierała? To będzie trochę ważyło .... nad ranem, przy mrozie łatwo nie będzie...

No i jeszcze jedno- daszek nie powinien być poziomy. Może być płaski, ale ze spadkiem!

Czy całość będzie jakoś mocowana do podłoża?

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Justyna Wojtczak napisał:

Skrzynia już powstaje :)291017027_Screenshot2022-04-27at12_21_12.png.beff6275eb97b233d992509ad21cc332.png

 

W pierwszym etapie skręciłam ramę skrzyni i wieka. Następnie będę lakierować połączenia z kątowników w celu ochrony przed czynnikami atmosferycznymi.

 

 

Ej, ale miała być skrzynia na teleskop! A tu widzę, że poza teleskopem, to będziesz w niej trzymać jeszcze czterech astronomów.

 

Pewnie po to, żeby mieli ciemno, tak jak lubią :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

A jak to wieczko będziesz otwierała? To będzie trochę ważyło .... nad ranem, przy mrozie łatwo nie będzie...

mają być zawiasy a może pokusić się o jakieś siłowniki?

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

No i jeszcze jedno- daszek nie powinien być poziomy. Może być płaski, ale ze spadkiem!

ok :) to musze pomysleć jak to ogarnąć

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

Czy całość będzie jakoś mocowana do podłoża?

Będzie stała bez przymocowania - pewnie z 50kg wyjdzie razem i ma się to utrzymać na miejscu w wietrzne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem ostatnio podobne rozwiąznie z tym, że cała skrzynka była postawiona na szynach, tak, że do obserwacji całość odjeżdżała na bok. Może warto pomyśleć o czymś takim, bo daje to komfortowy dostęp do teleskopu podczas sesji. I odpada problem budowy otwieranego dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomekL napisał:

Gdzieś widziałem ostatnio podobne rozwiąznie z tym, że cała skrzynka była postawiona na szynach, tak, że do obserwacji całość odjeżdżała na bok. Może warto pomyśleć o czymś takim, bo daje to komfortowy dostęp do teleskopu podczas sesji. I odpada problem budowy otwieranego dachu.

Niestety nie mam jak postawić szyn bo musiałyby być przymocowane do podłoża. Dlatego tworzę skrzynię która będzie stabilna i dopiero na niej mechanizm otwierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko pomyślalbym na Twoim miejscu nad jakimś przymocowaniem tej skrzyni do podloża. Np pasami przez szczeliny pomiędzy deskami, jesli jest taka mozliwosć. Szkoda by było gdyby setup zabezpieczony przed wilgocią został uszkodzony przez szarpniętą wiatrem konstrukcją. 50 kg przy powierzchni tej skrzyni to wcale nie tak dużo jak się wydaje dla wiatru, nawet na balkonie z szklanymi balustradami. Sam pomysl na satup w skrzyni fajny ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem ułomkiem ale otwarcie lub zamknięcie dachu  w moim balkonowym obserwatorium zawsze jest sporym wysiłkiem bo to i duże, i nieporęczne i jeszcze ciężkie ( pomimo otworów ulżeniowych). A to tylko 1.20 m na 1.20 m sklejki z poliwęglanem! ZAWSZE boję się o setup. W Twoim przypadku od razu przemyślałbym sposób zamykania chroniący setup i palce.

No i jakiś bezinwazyjny sposób mocowania całości- chociażby do słupków balustrady jak pisał Piotrek.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.