Skocz do zawartości

Projekt koło filtrowe do wizuala- Druk 3D


Midnight9999

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna chodzi za mną koło filtrowe do wizuala w Netwonie. Wyobraźmy sobie ten komfort.

-Test filtrów OIII, wrzucamy wszystkie do koła filtrowego, ustawiamy obiekt, i pyk, pyk porównujemy. Bez czekania, bez zapamiętywania obrazu.
-Zestaw filtrów OIII, UHC, H-Beta, Ultrablock w kole filtrowym i jedno pole puste. Oglądamy mgławice i porównujemy, która w jakim filtrze się nam bardziej podoba. Bez przekręcania filtrów, bez wyciągania okularów z wyciągu.

Przeszukałem wiele wątków, znalazłem wiele rozwiązań. Problem w obserwacjach wizualnych teleskopem Newtona z kołem filtrowym jest w zasadzie jeden - Backfocus… Każde rozwiązanie sprzedawane publicznie wymaga około 22-27mm dodatkowego backfocusa. Do tego oprócz toru optycznego, który dodaje samo koło filtrowe trzeba liczyć, że tuleja okularu nie jest wsadzona w wyciąg tylko wystaje. Sprawia to, że w najlepszym przypadku tak naprawdę dodajemy do backfocusa koło filtrowe + długość tulei okularu. Sprawia to, że w większości teleskopów o takim rozwiązaniu można zapomnieć…

Tak się jednak składa, że GSO, który posiadam ma bardzo mocno wyciągnięte ognisko główne. Skutkuje to tym, że obserwacje wizualne muszę prowadzić z przedłużką 2” 35mm, DSLR ostrzy bez podnoszenia lustra.
Pokalkulowałem i wyszło mi, że niewielki, bo niewielki ale pewien zapas backfocusa posiadam. Niestety za mały na zwykłe koło filtrowe, które doda mi te 25mm. Zdecydowałem się jednak stworzyć customowe, koło filtrowe pod moje okulary i teleskop, które według moich obliczeń doda mi 14mm backfocusa.

Moim projektem jest przerobienie koła filtrowego gotowego do wydruku z platformy thingeverse. Licencja pozwala ma „Remix” w celach niezarobkowych.
https://www.thingiverse.com/thing:1371115

Modyfikacje są tak na prawdę 2.
W panelu od strony teleskopu zamieniłem oryginalny gwint T2 na otwór z uchwytem. Założeniem tej części jest to, że koło filtrowe zakładane jest nie do wyciągu a na wyciąg. Budowa tego układu sprawia, ze można je założyć stabilnie i mocno. Nie do końca jednak mi się to podoba ale innego rozwiązania nie wymyśliłem. Sprawia to, że filtry kręcić będą się zaraz za wyciągiem. Nie dodaje to do toru optycznego ani milimetra, nie ma nawet grubości ściany. Wyciąg jednocześnie nie uderzy w filtry, zatrzyma się na drugim elemencie skręconego koła.

W panelu od stronu okularu wymieniłem gwint T2 na tuleję w średnicy wewnętrznej 2”. Długość całej tulei (łącznie z grubością ściany filtra) jest taka, jak długość najdłuższej tulei w moich okularach- 40mm. Tutaj też nie jest dodane nic do osi optycznej, bo okular wchodzi aż do końca ściany. Jednocześnie nie ma zagrożenia uszkodzenia filtra, bo tuleja okularu nie jest dłuższa niż tuleja trzymająca okular.

Całość dodawanego toru optycznego to tutaj tylko wnętrze koła filtrowego. Z moich obliczeń jest to około 14mm.
Projekt jest w trakcie realizacji jednak wrzucam go już teraz, bo może ktoś miałby jakieś przydatne uwagi co do wykonania bądź inną koncepcję na niektóre elementy.
Proszę tez o wybaczenie jeśli chodzi o jakość wykonania. Moje projektowanie 3D jest fatalne, uczę się. Obiekty wyglądają średnio ale swoją funkcje spełniają

Zapraszam do dyskusji
Adam

koło filtrowe front.jpg

koło filtrowe mod main.jpg

275954598_1344560136057830_7056484121597034631_n.jpg

277453336_447496430460961_4609947309706981376_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.