Jump to content

Projekt koło filtrowe do wizuala- Druk 3D


Midnight9999
 Share

Recommended Posts

Od dawna chodzi za mną koło filtrowe do wizuala w Netwonie. Wyobraźmy sobie ten komfort.

-Test filtrów OIII, wrzucamy wszystkie do koła filtrowego, ustawiamy obiekt, i pyk, pyk porównujemy. Bez czekania, bez zapamiętywania obrazu.
-Zestaw filtrów OIII, UHC, H-Beta, Ultrablock w kole filtrowym i jedno pole puste. Oglądamy mgławice i porównujemy, która w jakim filtrze się nam bardziej podoba. Bez przekręcania filtrów, bez wyciągania okularów z wyciągu.

Przeszukałem wiele wątków, znalazłem wiele rozwiązań. Problem w obserwacjach wizualnych teleskopem Newtona z kołem filtrowym jest w zasadzie jeden - Backfocus… Każde rozwiązanie sprzedawane publicznie wymaga około 22-27mm dodatkowego backfocusa. Do tego oprócz toru optycznego, który dodaje samo koło filtrowe trzeba liczyć, że tuleja okularu nie jest wsadzona w wyciąg tylko wystaje. Sprawia to, że w najlepszym przypadku tak naprawdę dodajemy do backfocusa koło filtrowe + długość tulei okularu. Sprawia to, że w większości teleskopów o takim rozwiązaniu można zapomnieć…

Tak się jednak składa, że GSO, który posiadam ma bardzo mocno wyciągnięte ognisko główne. Skutkuje to tym, że obserwacje wizualne muszę prowadzić z przedłużką 2” 35mm, DSLR ostrzy bez podnoszenia lustra.
Pokalkulowałem i wyszło mi, że niewielki, bo niewielki ale pewien zapas backfocusa posiadam. Niestety za mały na zwykłe koło filtrowe, które doda mi te 25mm. Zdecydowałem się jednak stworzyć customowe, koło filtrowe pod moje okulary i teleskop, które według moich obliczeń doda mi 14mm backfocusa.

Moim projektem jest przerobienie koła filtrowego gotowego do wydruku z platformy thingeverse. Licencja pozwala ma „Remix” w celach niezarobkowych.
https://www.thingiverse.com/thing:1371115

Modyfikacje są tak na prawdę 2.
W panelu od strony teleskopu zamieniłem oryginalny gwint T2 na otwór z uchwytem. Założeniem tej części jest to, że koło filtrowe zakładane jest nie do wyciągu a na wyciąg. Budowa tego układu sprawia, ze można je założyć stabilnie i mocno. Nie do końca jednak mi się to podoba ale innego rozwiązania nie wymyśliłem. Sprawia to, że filtry kręcić będą się zaraz za wyciągiem. Nie dodaje to do toru optycznego ani milimetra, nie ma nawet grubości ściany. Wyciąg jednocześnie nie uderzy w filtry, zatrzyma się na drugim elemencie skręconego koła.

W panelu od stronu okularu wymieniłem gwint T2 na tuleję w średnicy wewnętrznej 2”. Długość całej tulei (łącznie z grubością ściany filtra) jest taka, jak długość najdłuższej tulei w moich okularach- 40mm. Tutaj też nie jest dodane nic do osi optycznej, bo okular wchodzi aż do końca ściany. Jednocześnie nie ma zagrożenia uszkodzenia filtra, bo tuleja okularu nie jest dłuższa niż tuleja trzymająca okular.

Całość dodawanego toru optycznego to tutaj tylko wnętrze koła filtrowego. Z moich obliczeń jest to około 14mm.
Projekt jest w trakcie realizacji jednak wrzucam go już teraz, bo może ktoś miałby jakieś przydatne uwagi co do wykonania bądź inną koncepcję na niektóre elementy.
Proszę tez o wybaczenie jeśli chodzi o jakość wykonania. Moje projektowanie 3D jest fatalne, uczę się. Obiekty wyglądają średnio ale swoją funkcje spełniają

Zapraszam do dyskusji
Adam

koło filtrowe front.jpg

koło filtrowe mod main.jpg

275954598_1344560136057830_7056484121597034631_n.jpg

277453336_447496430460961_4609947309706981376_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja wydrukowałem to koło i dodrukowałem element, w który wkręcam soczewkę od barlowa gso 1.5.

Wtedy wszystkie okulary ostrzą w gso 10".

Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, PQS napisał:

Ja wydrukowałem to koło i dodrukowałem element, w który wkręcam soczewkę od barlowa gso 1.5.

Wtedy wszystkie okulary ostrzą w gso 10".

A jak z precyzją działania koła? Jesteś zadowolony?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.