Skocz do zawartości
  • 0

Pomoc w wyborze teleskopu


benekdp

Pytanie

Witam wszystkich serdecznie jako totalny świeżak z tematów astronomii, nie mam zamiaru wejść, napisać kilka postów i dać sobie spokój z tematem, także proszę o odrobinę empatii i pomoc w wyborze pierwszego teleskopu. Mam kilka klientów na oku, przeczytane artykuły, obejrzane filmy na YT, ale brak doświadczenia i dlatego proszę o pomoc fachowców ;)

Znając siebie będę chciał iść jak najdalej i nie chcę kupić teleskopu za 1000 zł, żeby za 2 tygodnie go sprzedać, dołożyć siano i kupić lepszy na kolejny miesiąc, a później to samo.

A więc:

1. Mieszkam w budynku z dużym tarasem, na obrzeżach małego miasteczka - stad będę chciał prowadzić 50% swoich obserwacji, drugie 50% to wyjazd za miasto (mam możliwości rozłożyć się na całą noc z piwkiem w ręku i patrzeć w niebo), bądź nawet spakować teleskop i zabrać go ze sobą na urlop np. Chorwacja. (czyli raczej teleskop w miarę mobilny).

2. Chcę obserwować wszystko im więcej tym lepiej, począwszy od liczenia kraterów na księżycu po głęboki kosmos,
chcę to uwieczniać, mam doświadczenie w fotografii (PS itd.), ale tylko na ziemi :) czas na coś więcej,

3. Jako laik chciał bym, aby ten teleskop na początek 3/4 roboty robił za mnie czyli teleskop z naprowadzaniem (też niezbędne przy robieniu zdjęć),

4. Szukam raczej sprzętu używanego w bdb stanie, można czasami znaleźć perełkę, a różnicę w kwocie przeznaczyć na akcesoria (tym bardziej, że z fotografią skończyłem jakiś czas temu i będę musiał dokupić lustrzankę + pewnie jakiegoś dobrego laptopa),

5. Jaki aparat pełna klatka zalecany ? czy bez znaczenia ?

6. Budżet - teleskop, który mam na oku to używany Nexstar 8SE czy on mnie "zadowoli" ?
Bardzo proszę o jakieś propozycje w przedziale cenowym 4000 - 8000zł (używany), wcześniej rozmyślałem nad SW Dobson Flextube SkyWatcher 300P (mogę go kupić za 1000 Euro), ale ze względu na gabaryty i montaż - wiadomo.

7. Kolejna sprawa dla mnie ważna to akcesoria i jakość, bezawaryjność. Akcesoria powinny być dostępne, w przyzwoitych cenach, jakość wiadomo, że nikt nie chce po 150 godzinach użytkowania oddać teleskop do recyklingu.


PS. Jest też niedaleko mnie teleskop Celestron SCT Sky prodigy C6 za 1000 Euro (ale wydaje mi się, że *se będzie zdecydowanie lepszy)
PS2. W sieci znalazłem takie coś w nawiązaniu do NS 8SE

https://www.highpointscientific.com/cel ... ndle-11069

Zamawiacie sprzęt ze stanów, macie doświadczenie ?

Dziękuję za każdą odpowiedź :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To ja może napiszę że jak chcesz i astrofoto i wizual jednym sprzętem to tanio nie będzie. 2 sprawa że zapewne będziesz chciał te te dziedziny wykonywać w tym samym momencie.

Jeśli chcesz dobrze zacząć to ja od siebie proponuję:

 

- używany Skywatcher 1200/200mm na Dobsonie do wizuala

- SWSA i obiektyw do 135mm plus aparat jako początki astrofoto

 

Powinieneś się zamknąć w zakładanym budżecie tj do 6-7 tys. Taki zestaw powinien być dla Ciebie punktem odniesienia. Wiadomo że każdy z elementów możesz wymienić na lepszy ale na początek zdobądź jakiekolwiek doświadczenie. Wtedy sam będziesz wiedział co ci przeszkadza, denerwuje a czego ci brakuje.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

 

Hey i dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o lustrzankę to dokupię ją osobno i nie musi to być dzisiaj.

Budżet jaki posiadam to około 1500 Euro na sam teleskop, jeżeli znajdzie się perełka za troszkę więcej też to rozważę.

 

Nie wiem jakie są zalecane aparaty do klikania zdjęć przez teleskop, także też nie wiem czy to będzie wydatek 2000 zł na aparat czy 6k zł.

 

Na tą chwilę potrzebuję kupić dobry teleskop do wizuala (najlepiej auto), który będę mógł w swoim czasie (jak już poznam to i owo) podłączyć pod lustrzankę i zacząć bawić się w zdjęcia.

Edytowane przez benekdp
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem zbyt dużo na raz chcesz zrobić startując z poziomu laika. Zarówno wizual jak i foto są pełne wyzwań. Jeśli masz naprawdę dużo samozaparcia i jesteś mega łepski to możesz próbować, ale jeśli nie, to szybko stracisz zapał, rozbijając się o dziesiątki mniej i bardziej istotnych problemów. Kwota jaką chcesz przeznaczyć nie ma tu znaczenia, bo nie przeskoczysz dzięki niej doświadczenia niezbędnego do korzystania z bardziej wyrafinowanego sprzętu. 

Moja rada jest taka, byś zakupił najpierw tylko sprzęt do wizuala i na nim się najpierw skupił. Jak nabierzesz rozeznania, to sprzedasz i wtedy bardziej świadomie zakupisz coś "poważniejszego". Kup używany, poużywaj i sprzedaj. Dużo nie stracisz a zdobędziesz doświadczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, benekdp napisał:

Na tą chwilę potrzebuję kupić dobry teleskop do wizuala (najlepiej auto), który będę mógł w swoim czasie (jak już poznam to i owo) podłączyć pod lustrzankę i zacząć bawić się w zdjęcia.

Nie widziałem Twojej odpowiedzi, gdy pisałem swoją. To co wyżej napisałeś jest rozsądnym podejściem. Tak trzymaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, dzięki.

Wiem, że SW jak kolega wyżej pisał są dobre, zbierają mnóstwo pozytywnych opinii szczególnie stosunek ceny do możliwości, ale mam obawy co do mobilności.

 

To czy idę w dobrym kierunku rozważając Celestrona 8SE, SCT SKY PRODIGY C6?

8SE jak chwilkę poczekam to wyrwę za 1200 Euro, Prodigy C6 (raz użyty) stoi za 900 Euro. Do tego znalazłem innego gościa co sprzedaje walizkę Celestrona za 70 E, a w niej:

 

"Ten zestaw okularu i filtra 1,25" zawiera 14 akcesoriów, które tchną nowe życie w Twój teleskop i obserwacje! Otrzymasz pięć wysokiej jakości okularów Plossl, soczewkę Barlowa 2x, sześć kolorowych filtrów poprawiających obserwacje planet, filtr księżycowy oraz wyściełaną pianką aluminiową obudowę z dodatkowym miejscem na przyszłe akcesoria Pięć okularów i soczewka Barlowa odpowiadają 10 różnym opcjom powiększenia, w tym odpowiednikom 3 mm, 4 mm, 6 mm, 6,5 mm, 8 mm, 8,5 mm, 13 mm, 16 mm, 17 mm i 32 mm. I są też okulary, które być może masz już w swojej kolekcji, które teraz podwoją powiększenie za pomocą soczewki Barlowa. "

 

No to moje pytanie co sądzicie o w/w teleskopach czy są, będą dla mnie ok, czy je odpuścić i mimo wszystko kupić klocka na start SW Dobson? 

Skupmy się na moich miejscach do obserwacji, mobilności, automatyzacji, podłączenie pod kompa + jakaś apka do tego no i nauka.

 

Jeżeli Celestron jest dobrym wyborem to lepiej wziąć poczekać na 8SE czy wziąć tą szóstkę, dokupić te okulary z filtrami od razu ?, jeżeli tak to za 1000 - 1300E będę miał sprzęt, który mi wystarczy na długo i dużo mnie nauczy, a i kiedyś podepnę pod niego aparat.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, dziękuję za odpowiedź. A więc pochwalę się jak już coś kupię.

 

A możesz się proszę wypowiedzieć jeszcze o tym zestawie:

 

Tak jak pisałem cena 70 E, czy to pasuje do każdego Celestrona, cena jest ok ?

 

 

"Ten zestaw okularu i filtra 1,25" zawiera 14 akcesoriów, które tchną nowe życie w Twój teleskop i obserwacje! Otrzymasz pięć wysokiej jakości okularów Plossl, soczewkę Barlowa 2x, sześć kolorowych filtrów poprawiających obserwacje planet, filtr księżycowy oraz wyściełaną pianką aluminiową obudowę z dodatkowym miejscem na przyszłe akcesoria Pięć okularów i soczewka Barlowa odpowiadają 10 różnym opcjom powiększenia, w tym odpowiednikom 3 mm, 4 mm, 6 mm, 6,5 mm, 8 mm, 8,5 mm, 13 mm, 16 mm, 17 mm i 32 mm. I są też okulary, które być może masz już w swojej kolekcji, które teraz podwoją powiększenie za pomocą soczewki Barlowa. "

 

Bild 1 von 2

 

Bild 2 von 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten zestaw pasuje do wielu teleskopów, ale zamiast niego lepiej kupić kilka okularów lepszej jakości o większym polu widzenia. Baader zoom 8-24mm do dużych powiększeń (planety) i ze dwa okulary szerokokątne o polu własnym minimum 65* np. Swan 33mm i 20mm. Tu alternatyw jest wiele. Swany to chyba z drugiej ręki, bo niedostępne są aktualnie. Zoom Badadera jest świetny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@benekdp jeżeli rozważasz SCT 8" to dokup do niego reduktor ogniskowej, bo bez tego z obserwacją obiektów  DS będzie ciężko  :) Polecam również uzupełnić teleskop o lornetkę,  wystarczy np 10x50 ( Nikon EX, Kamakura). Ułatwia naukę nieba i odnajdywanie obiektów. 

Jeżeli chodzi o okulary to lepiej kupić jeden porządny niż 10 tanich plossli :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odpowiedź, odpuszczam to ogłoszenie i jak już zajdzie taka potrzeba to kupię Baader 8-24, tak jak kolega Arek napisał.

 

Z delikatnych newsów, rozmawiałem z gościem od Celestron SCT Sky prodigy C6, kupił to w marcu rok temu i użył 2 razy, powiedział, że jak szybko się zdecyduje to mi za 850 Euro go odda.

 

Osobiście wydaje mi się, że wstrzymam bóle i będę polował na 8SE za około 1200 Euro, czy cena jest bardzo atrakcyjna i brać go w ciemno, doposażyć, wciągnąć się i wymienić za 2 msce ?

 

Bild 2 von 4Bild 3 von 4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie, a więc stało się :nerves::laughbounce2:  zakupiłem swój pierwszy teleskop z małymi dodatkami. Dla zainteresowanych cena jaką zapłaciłem to 1700 Euro. W zestawie wszystko to co na zdjęciach + odrośnik + torba. Dziękuję wszystkim za pomoc i za komentarze,teraz czekają mnie długie i jasne noce na rozkmince :D

:)IMG-20220408-WA0008.thumb.jpeg.915b8f8a2aff053034d0d4e63f4e728e.jpeg

20220408_211257.jpg

20220408_215400.jpg

20220408_215407.jpg

20220408_215418.jpg

20220408_215428.jpg

Edytowane przez benekdp
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.