Skocz do zawartości

Modyfikacja NEQ6 - ustawienie wysokości


bokolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chciałem podzielić się patentem, który pozwala na łatwiejsze ustawienie wysokości montażu NEQ6.
Rozwiązanie to stosuje już od roku i sprawdza się znakomicie, a kosztuje ułamek ceny gotowych patentów, a jest o niebo  lepsze od rozwiązania fabrycznego.
Potrzebujemy:
  1. Śrubę M10x100 Śruby kuliste grzybkowe ISO 7380-1
  2. Nakrętka kołpakowa nierdzewna M10 A2 DIN 1587
  3. Pokrętło gwiazdka m10 - to akurat zakupiłem na Ali wraz ze śrubą, którą musiałem wymienić, bo gięła się pod własnym ciężarem
Należy rozmontować podstawę montażu (instrukcje łatwo można znaleźć w internecie np:
Nakręcamy pokrętło na śrubę - mocno dokręcając, polecam dodatkowo zastosować nakrętkę kontrującą - płaską nakrętkę M10 (jak na obrazku nr 4/5)
Śrubę wkręcamy w podstawę montażu (tylko po jednej stronie - od dołu, gdzie śruba "pracuje" - po drugiej stronie - od góry pozostawiamy fabryczne rozwiązanie, w przeciwnym wypadku praktycznie zablokujemy możliwość regulacji montażu.
na koniec śruby nakręcamy nakładkę kołpakową.
Przed złożeniem głowicy warto papierem ściernym przeszlifować a następnie nałożyć odrobinę smaru na miejsce, gdzie dochodzi do styku śruby regulacyjnej z "górną" częścią montażu.

Zrzut ekranu 2022-04-4 o 20.46.57.png

Zrzut ekranu 2022-04-4 o 20.52.52.png

Zrzut ekranu 2022-04-4 o 20.58.44.png

Zrzut ekranu 2022-04-4 o 21.16.06.png

Zrzut ekranu 2022-04-4 o 21.17.09.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _vk_ napisał:

Ciekawe, ale jeszcze jakiś rysunek by się przydał.

No niestety, rysunku nie mam. Sprawa jednak przedstawia się banalnie - po odkręceniu głowicy od podstawy nakręcamy element 3 na element 1, nakręcamy element 4 - blokując pokrętło - gwiazdkę,

następnie wszystko wkręcamy w podstawę głowicy w miejsce oryginalnej śruby (5) a na koniec wkręconej śruby nakręcamy nakrętkę kołpakową i dociskamy (dokręcamy).

 

Edytowane przez bokolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, bokolo napisał:

No niestety, rysunku nie mam. Sprawa jednak przedstawia się banalnie - po odkręceniu głowicy od podstawy nakręcamy element 3 na element 1, nakręcamy element 4 - blokując pokrętło - gwiazdkę,

następnie wszystko wkręcamy w podstawę głowicy w miejsce oryginalnej śruby (5) a na koniec wkręconej śruby nakręcamy nakrętkę kołpakową i dociskamy (dokręcamy).

 

Nie wystarczy nakręcić nakrętkę kołpakową na istniejącą śrubę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, apolkowski napisał:

Nie wystarczy nakręcić nakrętkę kołpakową na istniejącą śrubę?

Oryginalna śruba nie jest nagwintowana do końca, więc na pewno zabraknie gwintu (sprawdzałem), lepiej też wymienić ją na nową, choćby ze względu że oryginalne nie słyną z dobrej jakości - warto wymienić na nową o podwyższonej twardości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JustinSullivan napisał:

Altitude Knob (skysedge.com)

 

Mam cos takiego wydrukowanego do EQ6R. Zdecydowanie inna jakość ustawiania na polarną. Polecam każdemu. Na dole strony  do pobranie pliki do wydruku.

EQ6R i NEQ6 to dwie różne bajki jeśli chodzi o ustawianie deklinacji. W NEQ6 problemem jest śruba trąca pod małym kątem o wypust przy wysokich deklinacjach. Tego w EQ6R nie ma. Mam oba stojące 1,5 metra od siebie i znam ból ustawiania NEQ6. Na szczęście nie muszę tego robić często. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _vk_ napisał:

Ale w modyfikacji Bokolo to całą robotę daje ta nakrętka (2). Tak mnie się przynajmniej wydaje

 

Wyszedłem z założenia, że większa powierzchnia styku śruby do regulacji z "tym dynksem" o który śruba się opiera da mniejszy opór, szczególnie,że łebek chromowanej nakrętki będziie raczej twardszy -  tutaj metal ślizga się po metalu, w oryginale - przy dużym obciążeniu i nachyleniu śruby względem powierzchni metal wwiercał się w metal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .zombi. napisał:

W ustawianiu wysokości w NEQ6 siłowanie się ze śrubką nie stanowi największego problemu - problemem jest praca jaka wykonuje powstała sprężynka i utrata ustawień z czasem/temperaturą/obciążeniem.

Takiego problemu  nie zauważyłem (nie pod obciążeniem newtona 150/750).

Przy ustawianiu na biegun łatwo było "przestrzelić" przy manipulacji starą śrubą - drobna korekta powodowała spory przeskok, pewnie właśnie dlatego, że pod obciążeniem sprężynowała - z moim patentem  czegoś takiego nie mam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.