Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze teleskopu APO/ED vs. MAK


Iridium

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy to widzi trochę inaczej. 

Jakoś nigdy nie miałem potrzeby kolimować Maka, ale pewnie czasem jest taka potrzeba. Możesz w takim przypadku zapytać na forum i ktoś podpowie co dalej. 

Podobnie z refraktorem, też rzadko spotykana sytuacja. Chyba, że chcesz fotografować, albo liczyć kratery w Plato :flirt:

Ja osobiście widzę przepaść między Makiem 150 a ED 100, na korzyść Maka oczywiście. Wygoda użytkowania po stronie Maka. Chyba, że lubimy kłaść się na mokrej trawie, aby obserwować niebo w okolicach zenitu... 

Ilość światła - zasięg - po stronie Maka. 

Jedyne co mnie wkurzało, to wąskie pole. Dlatego nad oba te sprzęty preferuję SCT8. To najbardziej uniwersalny teleskop moim zdaniem. 

A nad SCT8 - trusowy Newton 12" :grin:

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 12.04.2022 o 21:16, Iridium napisał(a):

Dziękuję wszystkim Kolegom za aktywność w temacie, ale to już koniec moich dylematów.

 

Jednak nie zdecydowałem się na zmianę "wyznania", pozostałem wierny soczewce ;)

ED większe o 20mm właśnie się chodzi na tarasie ;)

 

 

Cześć i jak przez pryzmat czasu spisuje się edek według ciebie bo też mam zagwostke czy mak albo edek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2022 o 23:03, Iridium napisał(a):

4k i ostatnio namówiłem ją na 4,5k. 

Pogodzenie głębokiego nieba i US możliwe jest tylko z teleskopem Newtona (chyba, że masz budżet 4500 €.....) Dom z ogrodem oznacza, że 8" będzie idealny, poleciłbym 10", gdyby nie wycieczki w Masyw Babiej Góry do Zawoi.

Ale z Newtonem 8" zyskasz potężnie na rozdzielczości i maksymalnym powiększeniu, Na DS-ach --> wiadomo: zasięg.

I do tego dobre okulary od 30mm do gdzieś 5mm + filtry planetrane + filtry UHC, CLS, OIII

A za resztę kasy kup żonie buty - łatwiej będzie za kilka lat wynegocjować 5000€ na duuuuże apo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2023 o 15:05, KOWAL11102 napisał(a):

Cześć i jak przez pryzmat czasu spisuje się edek według ciebie bo też mam zagwostke czy mak albo edek

 

Jak to ED'ki spisuje się bardzo dobrze..., chociaż odpowiedź jest mocno subiektywna ponieważ wychowałem się na refraktorach;)

 

A tak poważnie, to wybór ED u mnie determinują: warunki obserwacyjne, rygor obserwacji - są to zazwyczaj szybkie spontaniczne sesje oraz upodobania co do typu obiektów obserwacyjnych.

Zmiana 80ED na 100ED była jak najbardziej trafiona, ale czasami jednak odczuwam deficyt apertury, w końcu to tylko 100mm. Apetyt rośnie w miarę jedzenia dlatego nachodzą mnie czasami myśli o wymianie na coś większego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, Iridium said:

 

Jak to ED'ki spisuje się bardzo dobrze..., chociaż odpowiedź jest mocno subiektywna ponieważ wychowałem się na refraktorach;)

 

A tak poważnie, to wybór ED u mnie determinują: warunki obserwacyjne, rygor obserwacji - są to zazwyczaj szybkie spontaniczne sesje oraz upodobania co do typu obiektów obserwacyjnych.

Zmiana 80ED na 100ED była jak najbardziej trafiona, ale czasami jednak odczuwam deficyt apertury, w końcu to tylko 100mm. Apetyt rośnie w miarę jedzenia dlatego nachodzą mnie czasami myśli o wymianie na coś większego.

 

 

Jesteś w błędzie, że wymiana na coś większego zaradzi problemowi. Duży teleskop nie zapewni spontaniczności obserwacji, więc bedziesz musiał mieć też coś małego.  Żeby chociaż średnio ogarnąć temat to tak z 5 różnych teleskopów trzeba mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.