Skocz do zawartości

Problem z wyrównaniem (align) w PIXinsight


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

mam taki problem. Fotki po kalibracji i debayeryzacji poddałem wyrównaniu, co oczywiste. I lipa, proces przebiega normalnie ale wszystkie foty są nieruszone. Robiłem to kilka razy z tym samym efektem, aż w końcu znalazłem w sieci informację, że to przez hot piksele, które są znajdowane zamiast gwiazd.

Ustawiłem więc w align wykrywanie hot pikseli (wartość 2) i zapuściłem Align. Teraz z kolei proces nie znajduje gwiazd wcale, choć podgląd wygląda tak (materiał z RCka):

 

obraz.png.74cf22750790a6a20ca32370a9039301.png

 

Co poszło nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robiłem stack na próbę w pix, to najpierw robiłem pełną kalibrację klatek (darki, flaty, biasy), co automatycznie eliminowało mi hot pixele i wszelkie niepożądane rzeczy na klatkach. Dopiero potem alignację robiłem i nie było problemu. Nie powiem, ekspertem nie jestem w pix i raczej w APP robię stacki, ale tam kolejność jest taka sama. Najpierw kalibracja, potem align.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nie rozwiązuje problemu. Dopóki były hot piksele, to program tylko je widział i traktował jak gwiazdy, wyrównanie się nie odbywało. Jak usunąłem hot piksele, to jak widać wyżej - nie znajduje nic.

Jak zrobiłem strecza na próbę dla kilku klatek. to na wyciągniętych fotkach align się robi bez problemu.

Problemem jest mała intensywność gwiazd na subach.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hurra!

Mam patent - dla potomności.

Rozciągnąłem tylko jednego suba tego, który jest wzorcem do wyrównania.

Algorytm w takiej sytuacji radzi sobie z wyrównaniem nierozciągniętych subów (hot pixel detection mam dalej na 2).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pociągnę ten temat, bo nie skończyłem niestety.

Problem pozostał nierozwiązany do końca, ponieważ to co podałem wyżej działa gdy korzystając z procesu align najadę trójkącikiem na otwartego suba. Wszystko idzie super.

Ale jak załaduję listę i odpalę proces globalnie - niezależnie dla jakieś ilości plików, to po jego wykonaniu (nie zgłasza problemów) suby są takie same jak przed wyrównaniem - lipa.

Robiłem więc porcjami ręcznie, ale można się wykończyć.

 

Dlatego pobawiłem się suwakami i o dziwo załapało, ale dla dokładnie odwrotnych ustawień, niż by to wynikało z opisów.

Ściągnięcie czułości w dół, oraz ściągnięcie tolerancji dla jajowatości gwiazd do zera (czyli w zasadzie niemożliwy parametr) sprawia, że proces działa.

 

Mega zagadkowe.

 

obraz.png.863a6f60116e50695c47d48ada73bb80.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CC powinno wyciąć wszystkie hot pixele wiec to raczej nie tu jest problem. Kurczę, ciekawe.  Chciałbym dostać te surowe pliki. Ile tego jest? To, że czasem Align coś tam odrzuca to normalne. Nigdy z tym nawet nie próbowałem walczyć. Żeby takie cuś. Dziwne. Nawet pomysłu nie mam co jest nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.