Skocz do zawartości

William Optics Megrez 110 czy Skywatcher quattro 8” do astrofoto


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

mam problem z wyborem sprzętu do astrofoto. Interesują mnie tylko DSy do US mam Maka 150. 
Chciałbym podłączyć pod niego Canona 1100d. 
Proszę o opinie na ich temat, zalety, wady. 
Oprócz astrofoto lubię tez spojrzeć „na żywo” zobaczyć. Czy WO coś w ogóle pokaże ? 
 

z góry dziękuje za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WO Megrez (jeśli dobrze znajduje) to jest zaledwie dublet ze szkłem ED.

W takim porównaniu to Newton, pożeniony z takim korektorem komy ( https://deltaoptical.pl/korektor-komy-sky-watcher-aplanatyczny-2 i tylko z takim! Żaden tańszy nie ogarnie matrycy APS-C) ma nieporównywalnie większe możliwości.

Obraz będzie bez aberracji chromatycznej, bardzo ostry i zbiera to światło bardzo szybko w porównaniu do WO.

 

Ale - taki Newton to definitywnie nie jest 'plug&play', trzeba włożyć sporo pracy, żeby wyciągnąć maxa z tego sprzętu.

Więc jak się nie boisz śrubokręta i gwiazdki (ani spike'i na nich) nie muszą być perfekcyjne to polecam.

Jeśli chcesz perfect to Newtonem się da, ale jest to długa podróż.

 

Z kolei ten refraktor urodził się meh, żyje meh i umrze meh :D Kwestia co się woli.

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku chciałem newtona, mam możliwość kupna w dobrej cenie Orion Optics UK vx8 z lustrem 1/10 lub skywatchera quattro 8” oba nowe ale z zagranicy, ale koledzy odradzali mi newtony (a to się ugina, a to kolimacja, a to za jasny itd) wiec zacząłem szukać czegoś innego. Nigdy nie miałem refraktora nigdy nie wiem z czym to się je.

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Afur napisał:

a to się ugina

No to potrafi być problem, wrócimy do tego za chwilę

16 minut temu, Afur napisał:

a to kolimacja

Kolimacja jest akurat bardzo prosta, nie tu jest problem

16 minut temu, Afur napisał:

 

 a to za jasny

Jak teleskop może być za jasny?

 

Tak naprawdę większość narzekań na Newtony, według mnie, bierze się z próby dogadania się ze zwykłymi (dwuelementowymi) korektorami komy, jak np. Baader MPCC, czy korektor GSO.

Efekt tego jest taki, że układ jest masakrycznie czuły na każde ugięcie, nieosiowości etc.

 

W praktyce - niemodyfikowany stary Newton GSO 8" F/4 (czyli żenada totalna - nowe są już dużo lepsze) ze wspomnianym korektorem, po ustawieniu głębokości LW, osiowości wyciągu (to się robi tylko raz) i sprawdzeniu kolimacji okularem Cheshire daje naprawdę OK efekt (nikt nie powiedział, że refraktor będzie lepszy, też potrafi być różnie).

Akurat ten Orion zdaje się mieć rozsądne celę lustra głównego (połowa sukcesu z moim GSO to była przeróbka celi LG) i wyciąg który z DSLRem podoła, więc większość bólu głowy jest załatwiona fabrycznie.

 

Ale jak mówię kolimacji trzeba się nauczyć i nie, tego się nie załatwi laserowym kolimatorem, ale to jest ogarnialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Jak teleskop może być za jasny?

No jak np. tuba pomalowana jest na biało, a Ty byś wolał czarną :D

 

A poważnie, to pewnie chodzi o to, że im większa światłosiła, tym bardziej teleskop wymagający w stosunku do kolimacji, okularów do wizuala itp.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, licho52 napisał:

Kolimacja drobiazg, uginanie drobiazg, cela LG modyfikacja, drobiazg, prowadzenie żagla? drobiazg, bawienie się w optyka, drobiazg....

Niekoniecznie czytasz co piszę. Większość tych problemów wynika z tego, że mam stare GSO. Nowe GSO już takiej jazdy nie wymagają.

A taki Orion ma (patrząc po zdjeciach) dużo lepiej zrobioną celę i tego robić nie trzeba.

Jedyne co zostaje to kwestia prowadzenia (co faktycznie może być problemem, ale mój HEQ5 ogarnia) i tego, że kolimacji trzeba się nauczyć.

Tyle, że Newton jak ma skopaną kolimację to poprawisz, a jak refraktor ma skopaną kolimację to najczęściej już z tym nic nie zrobisz.

 

5 minut temu, licho52 napisał:

A poźniej sprzęt nie jest używany.

Dlatego ja nie używałem refraktora

5 minut temu, licho52 napisał:

Bierz refraktor.

 

I ja od tego nie odciągam. Po prostu jasno mówię, że Newton ma dużo większe możłiwości od dubletu i dużo więsze wymaganai od użytkownika.

Coś za coś :D

Oczywiście można pójść w porządne apo, wtedy dyskusja jest zupełnie inna. Ale i koszty są zupłenie inne, jeśli chce się mieć ogniskową jak w Newtonie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.