Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop, kompaktowy, obserwacje dzienne (samoloty) i DS, obrzeża Krakowa


szquar

Pytanie

Jako że to mój pierwszy post chciałbym się z tego miejsca pięknie ze wszystkimi przywitać.

Pisałem na innym forum ale wydaje mi się że tutejsze ma większy zasięg a i moje podejście uległo zmianie. Nie mam doświadczenia w temacie ale jak pewnie większość tutaj od dzieciaka chciałem oglądać nocne niebo.

Mieszkam w Zielonkach (obrzeża Krakowa), niska zabudowa, obserwacje z ogródka (kilka latarni w odległości około 200-400 metrów, dobrze widoczne podchodzące do lądowania samoloty). Noszę się z zakupem pierwszego teleskopu, od miesiąca czytam forum i z pierwotnego planu (Newton na EQ3) doszedłem do wniosku że na pierwszą tubę optymalny będzie prosty w obsłudze refraktor, najlepiej APO posadzony na AZ4.

 

Moje oczekiwania:

1. Mobilność (waga i rozmiar): maksymalna długość tuby koło 70cm, musi zmieścić się w małym bagażniku, chciałbym zabierać sprzęt na wyjazdy (także dalsze), im lżejszy tym lepiej, w grę w chodzi też przechowywanie, mile widziana walizka.

2. Obraz za dnia: jeden z powodów dla którego wybrałem APO, nie chce aberacji chromatycznej

3. Jakość obrazu: wolę trochę mniejszą aperturę ale dobre szkło, znowu APO.

4. Oglądanie DS: celuję w aperturę 102, ale rozważam od 80 do 120, zdaję sobie sprawę że to i tak mało ale patrzy punkt 1.

5 Montaż AZ4: ze względu na dobre opinie, wagę, cenę, łatwość obsługi

6. Możliwość użycia w przyszłości do robienia zdjęć: zarówno za dnia jak i astro foto

7. I oczywiście cena: rozsądna biorąc pod uwagę stosunek cena/możliwości oraz permanentny brak milionów na moim koncie bankowym. Po wielu godzinach namysłu doszedłem do wniosku że za mniej niż 6000zł to się nie uda, gdzie przekroczenie 8500zł będzie już bardzo boleć, 11000zł jest absolutnym maksem i będzie oznaczać oszczędzanie w innej sferze życia. Kwota ta musi pokryć absolutnie wszystkie wydatki: tubę, montaż, kątówkę, okulary, szukacz, filtry, walizkę/torbę, koszty wysyłki/podróży celem odebrania.

8. Fajnie było by mieć nowe rzeczy, nie planuje zmiany przez lata, ale używany w bardzo dobrym stanie bez modyfikacji (najlepiej jeszcze na gwarancji) też jest akceptowalny.

9. Wole uniknąć dalekiej podróż, gdybym kupował używaną tubę czy statyw fajnie gdyby były w promieniu 100km od Krakowa, ale nie jest to warunek konieczny.

 

Oglądałem ogłoszenia SW 80ED, TS 80/480 tryplet , na giełdzie ostatnio sprzedał się TS 115/800 tryplet.

 

Wiem że kluczowa jest apertura, że teleskop do wszystkiego nie istnieje, że warunki ze względu na lokację mam raczej średnie, że aberacja nie jest dużym problemem przy DS i achromat nie będzie w tego typu obserwacjach zły, że w tym hobby jeżeli chodzi o wydatki to sky is the limit... ale szukam kompromisu. Optymalny z punktu widzenia założeń wydaję się np. TS 102/714 dublet na FPL53. Ma 600mm długości, apertura już niezła, AZ4 udźwignie go bez problemu, do zdjęć z tego co rozumiem też się nadaje, cena za używane z archiwum giełdy przystępna, z wad czytałem wątki o egzemplarzach ze złą kolimacją gdzie było to serwisowane w ramach gwarancji. Kusi apertura 115 ale pojawia się problem większego kosztu i wagi samej tuby oraz w związku z tym konieczności zakupu droższego montażu np. Skytee 2 (z zawartości forum wywnioskowałem co prawda że AZ4 może go utrzyma ale ma to swoje wady). Jako że jestem początkujący, miałem rozważania nad achromatem SW 100/500 czy SW 120/600, Messier AR-102XS, ale skłaniam się ku czemuś z wyższej półki. Nie chce Newtona na Dobsonie czy MAK'a mimo że są często polecane.

Kątówkę chciałbym kupić pryzmatyczną ze względu na obserwację za dnia, ewentualnie  Omegon lustrzany 90° 2"ale obraz odwrócony prawo/lewo.

Szukacz kątowy GSO z obrazem ziemskim, zastanawiam się czy możliwe było by używanie okularu zamiast szukacza a jak tak to jakiego?

Okulary, Barlow, filtry raczej używane. Będę chciał kupić walizkę na tubę czy pokrowiec na montaż bo uważam że o taki sprzęt trzeba dbać a każdy odprysk lakieru czy ryska będą ranić moje serce :P

Fotografia może w przyszłości, na ten moment tylko obserwację wizualne, planety średnio mnie interesują, z tego względu gorszy ich obraz przy użyciu nasadki pryzmatycznej nie traktuję jako duży problem.

 

Bardzo proszę szanowne grono o wypowiedzenie się, czy ktoś widzi luki w moim rozumowaniu, czy w tych pieniądzach da się kupić coś lepszego co spełnia moje oczekiwania. Jestem ciekaw waszych opinii.

 

Pozdrawiam wszystkich,

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
1 minutę temu, szquar napisał:

maksymalna długość tuby koło 70cm, musi się zmieścić w samochodzie bez problemu, to jest warunek konieczny.

W takim razie SCT 9'25 lub łatwiejszy do transportu 8 calowy, który spokojnie powiesisz na AZ 4. Niestety od czasu do czasu też będzie wymagał kolimacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Newton też jest prosty w obsłudze :) Proponuję newtona 6 cali na AZ4 lub SCT 6 albo lepiej 8 cali na AZ4. Ale jak 8 będzie się sprawować lub czy nie będzie problemów z obserwacją w zenicie to już musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto użytkował takie rozwiązanie przez dłuższy czas.

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A czemu nie Celestron M2 100, albo 80 ? Lekkie, ED i mieści się w budżecie.

Gdybym wcześniej znał, to bym się nie pakował ES ED80 tylko wziął Celestrona (bo niby triplet, ale waga dwa razy większa i wcale nie szałowy efekt optyczny).

Edytowane przez Voult
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, szquar napisał:

Nie chce Newtona, jest za duży, trzeba go przygotowywać przed obserwacja, czyścić lustro, robić kolimacje, za dużo tego. Teleskop ma być gotowy do szybkich obserwacji, jak najprostszy w użyciu i mobilny.

Przed obserwacją i tak chłodzisz teleskop więc spokojnie jest czas przygotować. Nigdy w życiu nie myłem lustra, kiedyś kupiłem z 10-letniego newtona SW z brudnym lustrem i mój znajomy stwierdził, że daje lepsze obrazy niż jego nowy GSO. Kolimacji czasem nie robiłem przez rok :), a z kolimatorem laserowym zajmuje to minutę, góra dwie minuty. Jak chcesz do DS to podstawą jest duże lustro. Oglądałeś szkice z różnych teleskopów od różnych użytkowników? Jako początkujący odejmij z tego co oni zobaczyli minimum 20-30%, a może nawet 50%. Newton 6 cali 150/750 nie jest duży i kupisz używany poniżej 1000 zł. Ja za tyle kupiłem nowego. Przekonasz się czy astronomia i to co oferują małe teleskopy jest w ogóle dla Ciebie. Chcesz wydać 10000, a nie chcesz sprawdzić czy teleskop za 1000 nie spełni Twoich oczekiwań...

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Setaarius napisał:

Przed obserwacją i tak chłodzisz teleskop więc spokojnie jest czas przygotować. Nigdy w życiu nie myłem lustra, kiedyś kupiłem z 10-letniego newtona SW z brudnym lustrem i mój znajomy stwierdził, że daje lepsze obrazy niż jego nowy GSO. Kolimacji czasem nie robiłem przez rok :), a z kolimatorem laserowym zajmuje to minutę, góra dwie minuty. Jak chcesz do DS to podstawą jest duże lustro. Oglądałeś szkice z różnych teleskopów od różnych użytkowników? Jako początkujący odejmij z tego co oni zobaczyli minimum 20-30%, a może nawet 50%. Newton 6 cali 150/750 nie jest duży i kupisz używany poniżej 1000 zł. Ja za tyle kupiłem nowego. Przekonasz się czy astronomia i to co oferują małe teleskopy jest w ogóle dla Ciebie. Chcesz wydać 10000, a nie chcesz sprawdzić czy teleskop za 1000 nie spełni Twoich oczekiwań...


Nie chce robić kolimacji nawet jeżeli ma to być raz w roku, jest dużo pyłu w mojej okolicy wiec lustro trzeba będzie myć, refraktory z tego co rozumiem nie wymagają chłodzenia i szybciej je się rozstawia, w związku z warunkami mieszkaniowymi i koniecznością rozkładania wszystkiego za każdym razem, ma to dla mnie znaczenie. Poza tym wszystkim Newton jest zbyt duży i dużo mniej poręczny. Nie jest to kwestia braku chęci sprawdzenia czy spełnia wymagania tylko tego że po prostu nie spełnia tych wymagań. Ponad to nie chodzi o to żebym sprawdził co mi pasuje tylko wybrał z głową docelowy teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, szquar napisał:


Nie chce robić kolimacji nawet jeżeli ma to być raz w roku, jest dużo pyłu w mojej okolicy wiec lustro trzeba będzie myć, refraktory z tego co rozumiem nie wymagają chłodzenia i szybciej je się rozstawia, w związku z warunkami mieszkaniowymi i koniecznością rozkładania wszystkiego za każdym razem, ma to dla mnie znaczenie. Poza tym wszystkim Newton jest zbyt duży i dużo mniej poręczny. Nie jest to kwestia braku chęci sprawdzenia czy spełnia wymagania tylko tego że po prostu nie spełnia tych wymagań. Ponad to nie chodzi o to żebym sprawdził co mi pasuje tylko wybrał z głową docelowy teleskop.

Refraktor też musisz chłodzić:) Newtona na AZ4 rozstawia się tak samo szybko, a w niektórych przypadkach może być nawet szybciej :) Cóż życzę powodzenia, miałem w życiu kilkanaście teleskopów i nie znam osoby, która skończyła na pierwszym wyborze po za tymi którym się to nie spodobało, a powodów do takiej sytuacji jest wiele...nie mniej jednak życzę powodzenia... rozważ SCT...

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Setaarius napisał:

Refraktor też musisz chłodzić:) Newtona na AZ4 rozstawia się tak samo szybko, a w niektórych przypadkach może być nawet szybciej :) Cóż życzę powodzenia, miałem w życiu kilkanaście teleskopów i nie znam osoby, która skończyła na pierwszym wyborze po za tymi którym się to nie spodobało, a powodów do takiej sytuacji jest wiele...nie mniej jednak życzę powodzenia...

Dzięki za chęć pomocy, przed zakupem zrobię ostatni rachunek sumienia i rozważę inne opcje, w tym to co zaproponowałeś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli zmienne powiększenia nie są koniecznością to może się okazać, że twoje potrzeby spełni duża lorneta prosta 25x100 ED. Do samolotów i DS wystarczy. Jeśli zaś zmienne powiększenie jest konieczne to może warto rozważyć lornety kątowe z szkłem ED - 82 mm lub 100 mm

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, szquar napisał:

Nie chce Newtona, jest za duży, trzeba go przygotowywać przed obserwacja, czyścić lustro, robić kolimacje, za dużo tego. Teleskop ma być gotowy do szybkich obserwacji, jak najprostszy w użyciu i mobilny.

Szukaj Edka 120 lub Equinoxa w takim razie. Jasne Messiery pod ciemnym niebem pokaże ładnie, uzyskasz w nim dość szerokie pole, bo lekko ponad 3 stopnie, nauczysz się dzięki temu łatwiej położenia obiektów. Ponadto szybko będzie gotowy do obserwacji, nie wymaga ciężkiego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Człeko napisał:

Szukaj Edka 120 lub Equinoxa w takim razie. Jasne Messiery pod ciemnym niebem pokaże ładnie, uzyskasz w nim dość szerokie pole, bo lekko ponad 3 stopnie, nauczysz się dzięki temu łatwiej położenia obiektów. Ponadto szybko będzie gotowy do obserwacji, nie wymaga ciężkiego montażu.

maksymalna długość tuby koło 70cm, musi się zmieścić w samochodzie bez problemu, to jest warunek konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Eternal84 napisał:

Jeśli zmienne powiększenia nie są koniecznością to może się okazać, że twoje potrzeby spełni duża lorneta prosta 25x100 ED. Do samolotów i DS wystarczy. Jeśli zaś zmienne powiększenie jest konieczne to może warto rozważyć lornety kątowe z szkłem ED - 82 mm lub 100 mm

Zmienne powiększenie jest wymagane, myślę też nad fotografia w przyszłości co wyklucza lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, szquar napisał:

Zmienne powiększenie jest wymagane, myślę też nad fotografia w przyszłości co wyklucza lornetki.

To faktycznie odpada. Rozważałeś  może Omegona 110/660? Nie jest to najlepszy współczynnik ogniskowej i przy wyższym powiększenie AC napewno wyskoczy, ale tuba kompaktowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Człeko napisał:

W takim razie SCT 9'25 lub łatwiejszy do transportu 8 calowy, który spokojnie powiesisz na AZ 4. Niestety od czasu do czasu też będzie wymagał kolimacji. 

Tuba 5,9kg więc na granicy nośności dla AZ4, APO 115/800 6,1kg, wydaje mi się też że ponad budżet, do tego (dłuższe) chłodzenie i ta nieszczęsna kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Eternal84 napisał:

To faktycznie odpada. Rozważałeś  może Omegona 110/660? Nie jest to najlepszy współczynnik ogniskowej i przy wyższym powiększenie AC napewno wyskoczy, ale tuba kompaktowa

Brałem pod uwagę tego Omegona ale nawet jeśli znajdzie się na giełdzie używany będzie raczej ponad budżet jeżeli miałby być w naprawdę dobrym stanie, nowy jest całkowicie poza moim zasięgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, szquar napisał:

Tuba 5,9kg więc na granicy nośności dla AZ4, APO 115/800 6,1kg, wydaje mi się też że ponad budżet, do tego (dłuższe) chłodzenie i ta nieszczęsna kolimacja.

Spokojnie AZ 4 z tubką SCT 8 calową "pójdzie",gros użytkowników miało taką kombinację i zachwalało. 8 cali nie chłodzi się tak długo, godzinkę maksymalnie, dokupisz reduktor ogniskowej i masz super mobilny teleskop. Oczywiście jeśli marzysz o foto DS-ów w przyszłości to nie obędzie się bez małego refraktora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Człeko napisał:

Spokojnie AZ 4 z tubką SCT 8 calową "pójdzie",gros użytkowników miało taką kombinację i zachwalało. 8 cali nie chłodzi się tak długo, godzinkę maksymalnie, dokupisz reduktor ogniskowej i masz super mobilny teleskop. Oczywiście jeśli marzysz o foto DS-ów w przyszłości to nie obędzie się bez małego refraktora. 

Ostatnie twoje zdanie jest tutaj kluczowe, w zasadzie chodzi o bazę pod przyszłe foto na której będę mógł się pouczyć nieba, pooglądać popularne obiekty DS i samoloty. Kompaktowy rozmiar ma też duże znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, szquar napisał:

maksymalna długość tuby koło 70cm, musi się zmieścić w samochodzie bez problemu, to jest warunek konieczny.

To ja znowu przewrotnie z własnego doświadczenia... zależy jaki masz samochód:) Kilkanaście lat temu woziłem 3-drzwiową Corsą D Syntę 12 calową w pełnej tubie wraz z montażem dobsona i jeszcze kolega z przodu na siedzeniu pasażera. Kilka lat temu do Skody Rapid wkładałem do samego bagażnika SW Flex 8 cali nawet nie zdejmując z Dobsona. Również parę lat temu woziłem w samym bagażniku Rapida, 14 calowego trussa, który nie był tak kompaktowy jak np Taurus 350 :) Wiem, że masz inne priorytety.

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, szquar napisał:

Brałem pod uwagę tego Omegona ale nawet jeśli znajdzie się na giełdzie używany będzie raczej ponad budżet jeżeli miałby być w naprawdę dobrym stanie, nowy jest całkowicie poza moim zasięgiem.

Wybór sprzętu robi się coraz trudniejszy przy obecnie szybujących cenach. Pozostają nadal drogie używki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Setaarius napisał:

To ja znowu przewrotnie z własnego doświadczenia... zależy jaki masz samochód:) Kilkanaście lat temu woziłem 3-drzwiową Corsą D Syntę 12 calową w pełnej tubie wraz z montażem dobsona i jeszcze kolega z przodu na siedzeniu pasażera. Kilka lat temu do Skody Rapid wkładałem do samego bagażnika SW Flex 8 cali nawet nie zdejmując z Dobsona. Również parę lat temu woziłem w samym bagażniku Rapida, 14 calowego trussa, który nie był tak kompaktowy jak np Taurus 350 :) Wiem, że masz inne priorytety.

Mam dwumiejscowe cabrio dlatego też rozmiar maks w okolicach 70cm i ogólnie kubatura ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, szquar napisał:

maksymalna długość tuby koło 70cm, musi się zmieścić w samochodzie bez problemu, to jest warunek konieczny.

Zobacz sobie parametry Equinoxa  - https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/ED-APO/120-130mm/Skywatcher-Equinox-120-Pro-120mm-900mm-ED-APO-Refractor-Telescope::249.html?language=en#horizontalTab1  Ze zsuniętym odrośnikiem by mieścił się w 70cm, ale to już musiałby właściciel potwierdzić. Oczywiście nie znajdziesz już nówki, pozostaje rynek wtórny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Człeko napisał:

Zobacz sobie parametry Equinoxa  - https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/ED-APO/120-130mm/Skywatcher-Equinox-120-Pro-120mm-900mm-ED-APO-Refractor-Telescope::249.html?language=en#horizontalTab1  Ze zsuniętym odrośnikiem by mieścił się w 70cm, ale to już musiałby właściciel potwierdzić. Oczywiście nie znajdziesz już nówki, pozostaje rynek wtórny. 

Też go brałem wstępnie pod uwagę, ale wydaje się być trochę zbyt ciężki jak na AZ4 i do tego nawet używka może być poza budżetem. Wymiarowo znalazłem informację że ma 600mm więc w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, szquar napisał:

Też go brałem wstępnie pod uwagę, ale wydaje się być trochę zbyt ciężki jak na AZ4 i do tego nawet używka może być poza budżetem. Wymiarowo znalazłem informację że ma 600mm więc w sam raz.

Kolega @lumen z forum używa takiej kombinacji i zdaje się, że jest zadowolony,ale potwierdzenia musiałbyś szukać u źródła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po kilku dniach rozmyślań dochodzę do wniosku że najlepiej będzie kupić na początek małe APO na którym nauczę się nieba i które będzie można nawet do plecaka spakować, po jakimś czasie dokupić achromat SW 150/750 (od bidy SW 120/600) lub Bresser Messier 152/760 który będzie do ciemniejszych DSów. Pozostaje kwestia montażu. Do APO wystarczy AZ4, do dużego achromatu już nie. Pojawiła się myśl zakupu Skytee II lub odpowiednika, ale to ponad dwukrotność ceny AZ4.

Dziękuję wszystkim za wypowiedzenie się i czekam na dobrą okazję na giełdzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.