Skocz do zawartości

Kabel USB - AZ GTi gdzie tkwi problem?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

mam problem, bo nie potrafię skutecznie zrobić samemu kabelka do podłączenia montażu Skywatcher AZ GTi za pomocą USB to PC/ASIAIR.

Robię już chyba 10 raz i nie działa. POza ceną, to chcę sam zrobić kabel by był na odpowiednią długość na nie na 2 metry.

 

Kupiłem taki kabelek USB z konwerterem FTDI

 

obraz.png.78873b68714a6d35284caf5ec0065c07.png

 

obraz.png.166cd2f3d3376537288919820ce6e64a.png

 

Sprawdziłem, środku jest układ FTDI. Jako, że kable mają nietypowe kolory - chińczyk, to sprawdziłem na samym module FTDI oznaczenia wyjść, tak wiec tu nie mam wątpliwości.

Łączyłem to już wieloktotnie na różne sposoby robiąc crosa na Rx i Tx ale nic nie działa.

 

Normalnie powinno być według mojej wiedzy tak:

obraz.png.63e1c1be1b30a3f336b559d10612c6e4.png

 

 

u mnie jest tak (widok od dołu, #1 po lewej):

 

obraz.png.3b340d84d0d10655ce1c2e3057aa1b5e.png

 

ASiAIR nie znajduje monta i koniec.

Ktoś może mi tu pomóc?

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z ASIAIR ale... FTDI to najgorsze g.... - na Arduino to mi nigdy nie chciało działać. Poszukaj czegoś na chipie CH340 - koszt w Chinach poniżej 1$ i problemy się skończą. CH340 robi to samo co FTDI tylko lepiej - oczywiście sterownik też ma inny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest USB do TTL więc bez znaczenia jaki chip to realizuje. Odkąd używam CH340 nie mam problemów z TTL.   Ta zworka na zdjęciu jest od napięcia 3.3V albo 5V.

 

Mam kilkanaście urządzeń z TTL i wszystkie na CH340 działają bez zacięć. Na FTDI żadne nie działa jak powinno.

 

https://allegro.pl/oferta/ch340g-ttl-konwerter-usb-rs232-pro-mini-arduino-8753972260?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NWNhZWU2Y2UtMzAzOS00NTljLWE2OGYtMjRlNGQ4ZWRmMTlkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c14fa64d-787f-4c93-ac5a-26f7992ec6a2

 

 

Kabel robisz sobie jaki chcesz :-) Zaciskarkę do RJ12 też zresztą mam :-)

 

 

 

IMG_2231.thumb.jpg.ab529cc1dd7b221dc1c847267b977898.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także sam robiłem kabel eqdir [ftdi] do mojego heq5 i wszystko działa jak należy. Zgodnie ze schematem [http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm] masz kable w dobrej kolejności. Powinno działać.

Może to trywialne - a patrzyłeś na instrukcję podpięcia AZ-GTI?

https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/How_to_use_ASIAIR_with_Sky-Watcher_AZ-GTI_Mount.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Po pierwsze lubię majsterkować. Pod drugie jak to tej pory w zasadzie wszystko w astro wymagało przeróbek i nie spodziewam się, że to się zmieni (a jestem świeżo po modyfikacji RASA11).

A po trzecie, to skąd ja mam wiedzieć, że to chińskie będzie działać? Jak widać nie ma żadnej gwarancji, w dodatku nie chce i nie potrzebuję 5 metrów kabla, żeby mi dyndał.

Czytając CN co drugi wątek jest o tym, że kabel nie działa albo działa czasem. I żeby kupić ten za 50 dolców.

To przecież nie jest roket sajens, zacisnąć trzy przewody.

 

Na razie mam połączenie po wifi i mogę sobie pozwolić na takie próby. Może ktoś też to sam robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, simarik napisał:

Także sam robiłem kabel eqdir [ftdi] do mojego heq5 i wszystko działa jak należy. Zgodnie ze schematem [http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm] masz kable w dobrej kolejności. Powinno działać.

Może to trywialne - a patrzyłeś na instrukcję podpięcia AZ-GTI?

https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/How_to_use_ASIAIR_with_Sky-Watcher_AZ-GTI_Mount.pdf

dzięki za odpiowiedź, oczywiście czytałem instrukcję a mówi ona kabel wepnij w asi air i ustal połączenie serial. Hehehe

Widać sam moduł nie działa i spróbuję jak radzie Wiesiek tego drugiego modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JustinSullivan napisał:

Ja wiem że fajnie się majstruje przy sprzęcie ale sam widzisz że jesteś w czarnej d....ie z kablem. Nie wszystko wymaga przeróbek jak mówisz...są rzeczy które działają od ręki...

 

Kapitan Hak miał policzyć na palcach jednej ręki te przypadki i jak skończył ;)

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, licho52 napisał:

Mój kabel kupiony z FLO przestał ostatnio działać i wróciłem do wifi.  W sumie na plus bo działa niezawodnie a jeden kabel mniej.

 

W sumie też tak myslałem, ale sprawy się komplikują przy rozbudowie systemu.

ASIAIR i GTi po WIFI jest spoko

ASIAIR z GTi i SkySafari po WIFI jest spoko

 

ASIAIR z extenderem już się nie potrafie połączyć

ASIAIR z extenderem i SkySafari - spodziewam się dalszych wątków :)

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Hej

 

mam problem, bo nie potrafię skutecznie zrobić samemu kabelka do podłączenia montażu Skywatcher AZ GTi za pomocą USB to PC/ASIAIR.

Robię już chyba 10 raz i nie działa. POza ceną, to chcę sam zrobić kabel by był na odpowiednią długość na nie na 2 metry.

 

Kupiłem taki kabelek USB z konwerterem FTDI

 

obraz.png.78873b68714a6d35284caf5ec0065c07.png

 

obraz.png.166cd2f3d3376537288919820ce6e64a.png

 

Sprawdziłem, środku jest układ FTDI. Jako, że kable mają nietypowe kolory - chińczyk, to sprawdziłem na samym module FTDI oznaczenia wyjść, tak wiec tu nie mam wątpliwości.

Łączyłem to już wieloktotnie na różne sposoby robiąc crosa na Rx i Tx ale nic nie działa.

 

Normalnie powinno być według mojej wiedzy tak:

obraz.png.63e1c1be1b30a3f336b559d10612c6e4.png

 

 

u mnie jest tak (widok od dołu, #1 po lewej):

 

obraz.png.3b340d84d0d10655ce1c2e3057aa1b5e.png

 

ASiAIR nie znajduje monta i koniec.

Ktoś może mi tu pomóc?

Momencik, jeśli mnie oczy nie mylą masz zamieniony kabel Rx i Tx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na druku widzę (nieostro) RxD przy białym, który powinien iść na TxD montażu (PIN 2).

Zielony TxD powinien iść na RxD montażu (PIN 4).

Czarny jest ok.

9600 bps na COMie. Sugeruję numery max COM4.

Napięciowo na AZGTI wystarcza 3V3.

 

System widzi dobrze sterownik po podpięciu USB ? Warto też sprawdzić omomierzem, czy nie ma zimnego lutu.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd wiesz gdzie jest Rx w montażu?

Przecież to nie ja wymyśliłem ten schemat, to jest z sieci dla gniazda RJ12 w AZ GTi

Oczywiście może jest zły, ale chętnie wtedy zobaczę dlaczego.

To jest schemat wtyczki, co jest w gniazdku - pan bóg raczy wiedzieć

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.