Skocz do zawartości

Kabel USB - AZ GTi gdzie tkwi problem?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

Nie wiem jak z ASIAIR ale... FTDI to najgorsze g.... - na Arduino to mi nigdy nie chciało działać. Poszukaj czegoś na chipie CH340 - koszt w Chinach poniżej 1$ i problemy się skończą. CH340 robi to samo co FTDI tylko lepiej - oczywiście sterownik też ma inny.

No Wiesiek nie zgodzę się, wyprodukowałem przez 20 lat tysiące urządzeń na różnych czipach i na ftdi nigdy nie ma problemów. Niestety na innych są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież ta tabelka tego nie mówi

ona mówi - w usb są trzy kable Tx Rx i GND

we wtyczce podepnij je wg numeracji 4, 2, i 5

 

Zresztą - gadanie po próżnicy, bo jak wspominałem na odwrót też zrobiłem i tez nie działało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

Hej

 

mam problem, bo nie potrafię skutecznie zrobić samemu kabelka do podłączenia montażu Skywatcher AZ GTi za pomocą USB to PC/ASIAIR.

Robię już chyba 10 raz i nie działa. POza ceną, to chcę sam zrobić kabel by był na odpowiednią długość na nie na 2 metry.

 

Kupiłem taki kabelek USB z konwerterem FTDI

 

obraz.png.78873b68714a6d35284caf5ec0065c07.png

 

obraz.png.166cd2f3d3376537288919820ce6e64a.png

 

Sprawdziłem, środku jest układ FTDI. Jako, że kable mają nietypowe kolory - chińczyk, to sprawdziłem na samym module FTDI oznaczenia wyjść, tak wiec tu nie mam wątpliwości.

Łączyłem to już wieloktotnie na różne sposoby robiąc crosa na Rx i Tx ale nic nie działa.

 

Normalnie powinno być według mojej wiedzy tak:

obraz.png.63e1c1be1b30a3f336b559d10612c6e4.png

 

 

u mnie jest tak (widok od dołu, #1 po lewej):

 

obraz.png.3b340d84d0d10655ce1c2e3057aa1b5e.png

 

ASiAIR nie znajduje monta i koniec.

Ktoś może mi tu pomóc?

 

 

 

 

 

 

 

Tu jest źle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony. No tak, bo tak jest ponumerowane we wtyczce (Tx ma numer 2)

Oczywiście to może być rysunek gniazdA, a nie wtyczkI i wtedy jest na odwrót :hysterical:

Ale jak pisałem i tak zagniotłem wczoraj odwrotnie i tez nie działało.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czipy FTDI są bardzo dobre i do tego mają tę zaletę, że niezależnie od tego, w które gniazdo USB go wepniesz (może być też przez huba) to zawsze uzyskasz ten sam port COM

 

w gnieździe w AZ-GTi może być napięcie zasilania na którymś pinie (w HEQ5 i EQ6 jest) więc jeśli pomyliłeś piny to mogłeś upalić FTDI. Mogłeś też wyjście TX zewrzeć do masy. Przy takich eksperymentach najlepiej w szereg dać rezystor 1k lub nieco większy i jeśli przejściówka zadziała to rezystory można usunąć

 

teraz możesz podłączyć oscyloskop lub diodę LED (przez rezystor) do wyjścia TX FTDI i sprawdzić czy przy próbie połączenia nadaje impulsy. Jeśli nadaje to podłącz wtyk do montażu i jeszcze raz to samo, a później to samo sprawdź na RX czy pojawiają się impulsy. Będziesz wiedział czy fizycznie dobrze połączyłeś kabelki bo problem może być programowy

 

jeśli coś kumasz w programowaniu AVR-ów to możesz sprawdzić kabel łącząc się z procesorem za pomocą windowsowej konsoli lub terminala VT100. Trzeba oczywiście napisać lub znaleźć odpowiedni program na procesor i go zaprogramować, a potem nawiązać łączność. Możesz też użyć 2x PC z konsolą i 2x przejściówka FTDI. Piny RX i TX obu przejściówek oczywiście krosujesz

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.