Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop - czy warto?


Heronymus

Pytanie

Cześć

 

Przymierzam się do kupna pierwszego teleskopu.

Wstępnie wybrałem coś takiego

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-maksutova-mc-152-1900-messier-hexafoc-exos-2-goto/p,54355

 

Przeglądałem różne fora i poradniki - na razie mam coraz większy zamęt w głowie. 

Jeżeli możecie, zerknijcie proszę i dajcie znać czy mój wybór na sens (obserwacje: księżyc, planety niedaleko dużego miasta oraz mgławice i galaktyki z dala od miast).

Może Waszym zdaniem warto kupić coś innego (co?) w podobnej cenie. Ważne, żeby sprzęt był w miarę mobilny. 

 

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Prawda jest taka, że każdy chciałby mieć malutki teleskop pod pachę, mobilny, który dużo pokaże. Okrutna prawda jest taka, że żeby dużo zobaczyć wizualnie potrzebujesz dużej apertury, dla jakości obrazu, szczegółów mgławic, galaktyk im więcej tym lepiej.
Jeśli nigdy wcześniej nigdy nie miałeś teleskopu to ja CI polecam Newtona, niewielkiego, 8". Polecam Ci kupić używaną Syntę 8"  na OLX albo na forum, zobaczyć jak to wygląda, jak działa, ile można zobaczyć, co daje zmiana okularów na lepsze, jak działają filtry. Jeśli Ci się spodoba, zostawisz, jeśli nie to sprzedasz za tyle co kupiłeś używany i kupisz coś innego mając świadomość czego szukasz. Tak, Newtony są duże i ciężkie ale nie bez powodu. Kupisz Maka za 7200zł z Twojego linku, zerkniesz na pierwszą mgławicę z ta aperturą 150mm i pożałujesz, że teleskop nie jest większy. Do układu słonecznego ten Mak jest ok.

Dużo osób boryka się z tym problemem co Ty, dzisiaj to już jest chyba 3 temat o kupnie pierwszego teleskopu i kolejny, w którym początkujący odrzuca Newtona ze względu na gabaryty. Z dużymi gabarytami i wagami przy wizualnych obserwacjach głębokiego kosmosu trzeba się pogodzić.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tym przedziale cenowym jest jeszcze jedna opcja: dobry achromat 6" TS Optics 152/900 i do tego montaż azymuntalny.

Taki zestaw będzie mniejszy i lżejszy od dobsona 8" mając podobny zasięg, lepszy kontrast i trochę szersze pole widzenia (przyda sie do DSów) , minusem może być AC (niektórym nie przeszkadza) na planetach i Księżycu

Edytowane przez kozamx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najbardziej mobilny będzie SCT 8 cali na montażu AZ 4. Pokaże Ci sporo pod ciemnym niebem, a jak doposażysz go w reduktor ogniskowej to już większość DS-ów będzie Twoja. Doposażysz go również w nasadkę bino, z którą współpracuje bezproblemowo i nie najgorzej pokaże Ci obiekty US. Na początek nie radziłbym Ci kupować montażu go-to, bo odbierze Ci radość z samodzielnego wyszukiwania obiektów.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Według mnie GOTO jest fajną opcją ale na zimowe i jesienne wieczory, gdy chcemy zaliczyć szybką sesje obserwacyjną. Gdy możemy poobserwować nieco dłużej w komfortowych warunkach termicznych, samodzielne ustrzelenie obiektu sprawia ogromną frajdę i pozwala na lepsze zaznajomienie się z nocnym niebem.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem ile trzeba płacić za GOTO. Bo jeśli coś do 500zł to może i warto, jeśli więcej to chyba szkoda kasy. Obecnie każdy teleskop z silnikami można podpiąć do kompa i mamy wtedy już GOTO. Więc lepiej taką kasę wydać sobie na jakiś okularek np. Pentaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mi chodziło tylko o to, że GOTO można samemu sobie zrobić podpinając komputer do teleskopu zaoszczędzając w ten sposób trochę kasy. Co do przydatności to w przypadku wizuala jakoś nie widzę potrzeby, bo ręcznie szybko znajduje się obiekt. Potrzebę to ja widzę jak mam założony aparat z filtrem wąskopasmowym i w wizjerze mało co widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.