Skocz do zawartości

Czy da się wydrukować takie pudełeczko? Obudowa enkodera


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wymęczyłem taki model obudowy na enkoder.

Pytanie brzmi: czy takie coś jest trudno wydrukować w 3D? Czy w ogóle taka obudowa ma sens?

 

Mocowania łożysk musiałem dać na zewnątrz żeby całość była jak najpłytsza. Z tego powodu nie ma jednolitej powierzchni, żeby leżało...

 

Oczywiście można byłoby kupić gotową obudowę i powycinać otwory, ale jakoś mam złe doświadczenia, a to musi być w miarę precyzyjne....

 

Od razu mówię, że do środka wchodzi koło enkodera z drukarki, na górze będzie mocowana kamerka, a soft do przetwarzania obrazu jest już napisany, czekam na testy po otrzymaniu złączki do montażu i załatwieniu kilku problemów logistycznych :)

 

upper_case.png

 

lower_case.png

 

encoder_case-lower_case.stl encoder_case-upper_case.stl

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Wiecie co, przemyślałem sprawę, i może po prostu dam łożyska z flanszą, wtedy wystarczy dziura i może będzie się trzymać, jak dołożę trochę kleju :)

 

Wywalam te mocowania :)

Nie możesz dać ich od środka i ewentualnie podwyższyć obudowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

Nie możesz dać ich od środka i ewentualnie podwyższyć obudowę?

Mogę, ale wolałbym mieć to jak najbardziej płaskie. Inaczej może mi zawadzać o teleskop albo o statyw :) Być może te kilka mm nie ma znaczenia. Ale chyba łożyska z flanszą będą ok, to przecież nie będzie przenosiło żadnych sił ani nic, prędkość kątowa 15 sekund łuku na sekundę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

Teraz to wygląda tak:

 

lower_case.png

 

upper_case.png

 

 

Będzie ok? :)

 

Plan jest taki, że w otwory na wcisk wejdą łożyska z flanszą 5x14x5 (de facto mają wysokość 4mm a reszta to flansza)

Cztery otwory fi3.5mm mają być pod śrubki M3, i taki gwint zamierzam nagwintować w słupkach wystających z dolnej części. Potem do środka daję koło enkodera (1800 pasków 200 lpi), dokręcam kamerę z obiektywem 8mm uzyskując powiększenie jakiegoś 1mm na 1280 pikselach, co pozwala mierzyć przesunięcie z dokładnością poniżej 0.5". Tylko potem będę śrubował soft żeby dał radę to robić przy przynajmniej 15 fps, ale to inna bajka :)

 

encoder_case-lower_case_final.stl encoder_case-upper_case_final.stl

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

i taki gwint zamierzam nagwintować w słupkach wystających z dolnej części

Z własnego doświadczenia: gwint w druku jest dość słaby, raz za mocno dociągniesz i koniec. Pomyśl lepiej o otworach pod insert (np. https://zadar.pl/insert-gwintowany-m3), wprasujesz lutownicą na ciepło i będzie się trzymać jak Niemcy gazu z nord streamu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega Zlew. Gwint w drukach jest słaby i nie polecam gwintować. W druku pod gwinty można zaprojektować od razu z wewnętrznym gwintem o zwojach pod plastik(tutaj ze względu na rozmiar chyba odpada), otwór pod insert albo otwór pod nakrętki m3. Ostatnio robiłem pod nakrętki M3 i działa spoko.

277851615_302432055302946_3394123658897758494_n.jpg

 

Edytowane przez Midnight9999
poprawka
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja na kontrze: jeśli to jest dekiel nieprzenoszący żadnych sił, to bez inserta bez problemu da radę, tylko zrobić otwór trudniej, bo tolerancja średnicy jest nieduża. Tylko ze względu na to unikam takich łączeń, chociaż moja drukarka ma sporo takich. No ale to jest seryjnie drukowane przez producenta i dopracowane. Zwykle używam małych (~2mm średnicy) wkrętów do drewna, lub jeśli część pracuje pod obciążeniem to trochę większych. Rzadziej śruby z nakrętkami kwadratowymi, jeszcze rzadziej sześciokątne. W ekstremalnych przypadkach ściskam z obu stron z pośrednictwem podkładek.

Reguła KISS - sprawdza się nie tylko w unixie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Cztery otwory fi3.5mm mają być pod śrubki M3, i taki gwint zamierzam nagwintować w słupkach wystających z dolnej części.

Chyba fi2,5mm - otwór musi być mniejszy niż docelowy gwint wewnętrzny.

BTW takie gwinty da się spokojnie wydrukować z żywicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Chyba fi2,5mm - otwór musi być mniejszy niż docelowy gwint wewnętrzny.

BTW takie gwinty da się spokojnie wydrukować z żywicy.

M3 ma skok gwintu 0.5mm także da się takie gwinty wydrukować także techniką FDM jednak potem z trwałością ciężko.

 

20 minut temu, lkosz napisał:

To ja na kontrze: jeśli to jest dekiel nieprzenoszący żadnych sił, to bez inserta bez problemu da radę, tylko zrobić otwór trudniej, bo tolerancja średnicy jest nieduża. Tylko ze względu na to unikam takich łączeń, chociaż moja drukarka ma sporo takich. No ale to jest seryjnie drukowane przez producenta i dopracowane. Zwykle używam małych (~2mm średnicy) wkrętów do drewna, lub jeśli część pracuje pod obciążeniem to trochę większych. Rzadziej śruby z nakrętkami kwadratowymi, jeszcze rzadziej sześciokątne. W ekstremalnych przypadkach ściskam z obu stron z pośrednictwem podkładek.

Reguła KISS - sprawdza się nie tylko w unixie :)


Wkręty do drewna zaś zależnie od użytego materiału oraz od kąta drukowania otworu. Jeżeli otwór jest poziomo to wkręty do drewna mogą rozcisnąć warstwy znacznie obniżając trwałość.

Mimo, ze ten wydruk będzie prawdopodobnie drukowany z otworami pionowymi to podtrzymam zdanie z dodawaniem nakrętek z jednego powodu. W akcesoriach astro ważne jest, żeby były pewne, żeby się to nie rozsypało w nocy na środku łąki do trawy i tego typu okolicznościach. Sił dużych nie ma ale sprzęt astro pracuje w warunkach polowych i ma być niezawodny, gotowy na ewentualne rozkręcenie i skręcenie 5 razy bez uszczerbku na trwałości.

Edytowane przez Midnight9999
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Midnight9999 napisał:

Wkręty do drewna zaś zależnie od użytego materiału oraz od kąta drukowania otworu. Jeżeli otwór jest poziomo to wkręty do drewna mogą rozcisnąć warstwy znacznie obniżając trwałość.

no trza tak robić, żeby otwory były drukowane pionowo...

 

6 minut temu, Midnight9999 napisał:

W akcesoriach astro ważne jest, żeby były pewne, żeby się to nie rozsypało w nocy na środku łąki do trawy i tego typu okolicznościach. Sił dużych nie ma ale sprzęt astro pracuje w warunkach polowych i ma być niezawodny, gotowy na ewentualne rozkręcenie i skręcenie 5 razy bez uszczerbku na trwałości.

na takich wkrętach trzyma mi się całkiem ciężka lampa w hulajnodze, która ma jeszcze sporą uszczelkę. Duże siły statyczne i wibracje. Nie wiem czy cokolwiek jest w stanie przebić te warunki, bo jeżdżę cały rok, niezależnie od pogody. Nakrętki M2 i M3 za to lubią się zablokować gdy się do nich dostanie trochę plastiku (albo solonego błota). Niestety obie te rzeczy już przerobiłem. Kawałki PETG lubią się tak parszywie wkręcić w gwint i potem trzeba wyłamywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.5mm to będzie otwór żeby śruba gładko przechodziła, do gwintowania oczywiście 2.5, ale teraz ta opcja już spadła ze stołu :)

 

Zdecydowałem: zrobię otwory sześciokątne na nakrętki M3 w dolnej podstawce, w najgorszym razie przykleję je na kropelkę, ale i tak przecież będą się trzymać jak pojawią się śrubki. Tak będzie najprościej, no i wszystko już mam w domu. W założeniu docelowo tego pudełka nigdy nie trzeba będzie otwierać... Ale to już jutro narysuję :P Dzięki za dobre rady, będę dawał znać o postępach :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

 

dół:

lower_case.png

 

góra:

upper_case.png

 

I jak to wygląda? :)

 

 

Pytanie brzmi: z czego najlepiej wydrukować, żeby było najsztywniejsze? Zupełnie się nie znam na materiałach używanych w druku...

 

 

 

encoder_case-lower_case_with_m3_holes.stl encoder_case-upper_case.stl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam temat:

Szukam osoby chętnej - oczywiście za godziwym wynagrodzeniem - do wydrukowania mi takiego czegoś:

widok_calosc.jpg

 

Pliki do druku to dolna/górna pokrywka, trzymadełko do dysku enkodera oraz "klapka" z mocowaniem kamerki na górze - więc 4 rzeczy:

 

Czy ktoś byłby chętny? Najlepiej jakby się udało przed czwartkiem to pokażę na zlocie i oczywiście odpowiednio zareklamuję wykonawcę :D

 

small_encoder-lower_case_final.stl small_encoder-upper_case_final.stl small_encoder-disc_holder.stl small_encoder-m12_outside_roof.stl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.