Skocz do zawartości

Optyka do galaktyk


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym pójść w kierunku trochę głębszego kosmosu względem szerokich kadrów jakie robiłem w zeszłym sezonie redcatem, wiem że to trochę większe wyzwanie ale ładne prowadzenie mojego nowego cema 26 mówi mi że jest szansa. Zastanawiam się jaka droga jest najsensowniejsza (w sensie optyki). Dłuższy refraktor ? Więcej niż 600mm raczej odpada (w przypadku refraktora) bo będzie za ciężko dla CEM-a (mam jeszcze EQ6-R ale to za ciężkie bydle na wyjazdy i wołałbym pozostawić go wyłącznie do balkonowej planetarki z moim SCT11) Może coś w typie GSO RC 150/1350 (lekkie, małe), czy może bardziej newton ? Nie miałem z tymi sprzętami zupełnie do czynienia...

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

 

Właśnie skończyłem czytać.

 

Godzinę temu, Tayson napisał:

Sprzedaj samochód,  kup TEC140 i będziesz zadowolony!

Pod galaktyki polecam nie schodzić ponizej ogniskowej 1m.

 

Będzie ciężko bez niego z wyjazdami na Roztocze (a tam każdorazowo jeżdżę na zdjęcia, mieszkam w centrum Lublina).

 

49 minut temu, Piotr4d napisał:

A  w jaką wypadkowakową skalę celujesz?

 

Z ASI1600mm którą aktualnie mam, przy ogniskowej 1m wyjdzie mi 0,78

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz montaż?

Bez tego nie sposób coś doradzić.

 

- SCT 8 cali, jak są pieniądze i montaż poradzi to 9.25. EDGE z flattenetem

 

Rc8 ma za małe lustro jak na rcka, nie jest idealny. 

 

 

Jest jeszcze  ES 127/920

 

 

 

P.S. Temat jest ciekawy ogólnie. Ja jak wygram w totka to kupię asi 6200 i rc 16 cali. 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wiatr, przed którym kopuła zabezpieczy, czy CEM 120 ogarnie ogniskową z RC 16?
 

 

A wracając do meritum wątku,  na początek, bo najtaniej,  wsadziłbym reduktor celestrona do SCT 11 i posadził na EQ6, przy bezwietrznej pogodzie i akceptując sporego cropa można już fotki robić.  Mistrzostwo to nie będzie, ale koszt mały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, prestoneq napisał:

Przy tak małym pikselu kamery i tym montażu newton 150/750 starczy. Grzędziel dobrze napisał nie ma co przesadzać ze skalą.

Ewentualnie 200/800, co z 1600 daje znośne 0.98" per pixel i pole 1.27° x 0.96° idealne na M33, Triplet lwa, M81-82, a i reszta "drobnicy" też będzie dobrze się prezentować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam skalę 0.995" i nie jest wykorzystana specjalnie. Seeing nie pozwala. Nie widzę potrzeby większej skali w naszych warunkach przy długo-czasowym DS.

 

Patrząc na rezultaty, dochodzę wo wniosku, że najlepsza metody to takie jak @HAMAL i @Lukasz83 stosują czyli lucky imagining na DSy dużym teleskopem 10" i więcej. Widzę problem z brakiem programów na rpi4 do akwizycji, które miałyby wbudowany Shedular i zapisywały pliki video np. ser, avi. Pozostaje mieć masę fits albo nie spać w nocy i sterować sesją ręcznie. Do wąskich pasm też się to raczej nie sprawdzi, bo będzie za ciemno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, rambro napisał:

Nie widzę potrzeby większej skali w naszych warunkach przy długo-czasowym DS.

Czyli wszystkie skale poniżej seeingu (2") nie mają sensu w naszym klimacie?

Sam rozmyślam o czymś specjalnie do galaktyk i bardzo ciekawi mnie ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Hamal i Łukasz celują w skale rzędu 0.25, a Łukasz często jeszcze robi powiększenia. Inna liga i to tak inna jak Pierwsza liga i Premier league. By komfortowo robić galaktyki trzeba długiej ogniskowej i dużego piksela - czyli binowania. Oczywiście można robić i 400mm i nawet 250mm i będzie to proste, małe ale milutkie i kolorowe. Wszystko zależy co się chce osiągnąć. Misza jeździ pod bardzo dobre niebo gdzie przy cmosie skala 0.5 ma sens. Ale jak zbinuje ogniskową 2000 to dostanie bardzo spoko skalę 0.8, szybką akwizycję, głębszą studnię, małe pliki i gwiazdy bez defektów pikselozy mikroskopowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, beny napisał:

Czyli wszystkie skale poniżej seeingu (2") nie mają sensu w naszym klimacie?

Sam rozmyślam o czymś specjalnie do galaktyk i bardzo ciekawi mnie ten wątek.

 

Myślę, że łatwo da się te tezę obalić. Na przykładach. 

Ale do tego potrzeba uczciwego porównania materiału bez Photoshopa w skali 1:1.

 

P.S Oczywiście przy dobrym seeingu. Seeing często jest dużo gorszy, robimy przez cirrusy, przy Księżycu w pełni, w mocnym LP. W takich najgorszych warunkach to powiększenie z guidera będzie wyglądać podobnie.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zgadzam się z przedmówcami. Od kilku lat fotografuję w skali 0.75 i efekty są całkiem dobre. Oczywiście warunkiem jest tu dobre prowadzenie - w moim przypadku niezależne od seeingu. Ale to przy fotografii długoczasowej zapewniają tylko montaże bez guidingu.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miasta skala poniżej 1 nie ma za bardzo sensu. Roztocze to co innego. Poleciłbym ci do eq6 newtona 800/200, ale kolimować to po transporcie - raczej szkoda nerwów :D Chociaż @Patryk Sokol tak jeździ (i chyba na heq5 wiesza). Więc da się. 

 

@Gość na chwilę Jasne - można. Wszystko zależy od progu akceptowalności wynikowej pracy (patrz wideo poniżej) oraz sensowności budowania zestawu poniżej skali 1, gdy inna kombinacja sprzętu da ci lepsze efekty przy wygodniejszej skali. 

 

Mocno polecam film James'a (jak i cały jego kanał - świetnie podana wiedza poparta doświadczeniem i twardymi liczbami) 

 

Edytowane przez innerside
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do progu akceptowalności własnej pracy to mam go ustawionego hmmm... raczej wysoko :)

Zgadzam się natomiast  co do sensowności budowy takich zestawów. Lepiej fotografować wygodnie. I potem efekt jak poniżej.

Ładne?

Może czasem warto się jednak pomęczyć?

 

Nazwa:  Bode2 small.jpg Wyświetleń: 109 Rozmiar:  87,6 KB

 

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:" Z miasta skala poniżej 1 nie ma za bardzo sensu."

A poniżej kilka przykładów przeczących temu stwierdzeniu.

https://www.astrobin.com/393457/F/?nc=&nce=

https://www.astrobin.com/yeksqr/

https://www.astrobin.com/6cwru0/B/

https://www.astrobin.com/bj2mrn/I/

To zdjęcia wykonywane z Warszawy, Bortle 5

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misza ale są galaktyki i galaktyki. Z małą ogniskową, jak myślisz, co zobaczysz na fotce z FRA600 np. celując w ARPa 193? 

Podpowiadam. Kropke - 

 

Jak chcesz wejsc głębiej, musisz ... wejść głębiej. 600mm to za płytko.  W wielu przypadkach 1200 to tez bedzie za płytko. 

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.