Skocz do zawartości
  • 0

Synta 8 okulary


ZIrlandii

Pytanie

Witam wszystkich obecnych. To mój pierwszy wpis na forum. Zaczne od pytań: okulary do Synty 8 „must have”, ( wiem, temat rzeka) bez których waszym zdaniem się nie obejdzie (planety ,DS i Księżyc na początek ). Średnia półka i wyżej. Z jakich stron z reguły korzystacie lub miejsc, jeżeli chodzi o zakup takich rzeczy?  Kolejna sprawa: czy ktoś z was używa może bezlusterkowców to astrofoto z montażem X (Fujifilm chociażby)? Dzięki jak coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na tym i na podobnych forach poszukaj wątków na temat doboru okularów do teleskopu, tam znajdziesz  potrzebną Ci wiedzę. Przede wszystkim musisz przyswoić takie pojęcia, jak źrenica wyjściowa, powiększenie rozdzielcze teleskopu, powiększenie maksymalne i minimalne (ew. tzw powiększenie komfortowe). Wtedy będziesz wiedział, o jakich ogniskowych okulary są Ci potrzebne i wybrać te konkretne, jakie chcesz mieć (tu już decydują możliwości finansowe - ceny są od ~100 zł do kilku tysięcy). Tak jak kolega wyżej pisał, możesz szukać na giełdzie używanych (potrzebne trochę szczęścia i dużo cierpliwości, żeby upolować to, co sobie wytypowałeś) albo kupić nowe w sklepie (trzeba z kolei więcej kasy). 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja sobie chwalę okulary ES 24mm 68° i ES 14mm 82° (kupione na giełdzie za około 80% ceny sklepowej) - ale do teleskopu 150/750 N. Polecam FoV calculator do symulacji pola widzenia okluaru w danym teleskopie.

Rozważ też kwestię czy chcesz okulary 1.25" czy 2".

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak masz kasę to bierz okulary Baader Morpheus, jeżeli to za drogo to ES82 lub taniej Baader Hyperion, WO SWAN.

Jeżeli kasa nie jest problemem to kolejna półka ponad Morpheusze czyli Pentax XW lub Delos, albo jeszcze wyżej Ethos lub Nikon NAV HW. Pooglądaj najpierw okularami z zestawu, żeby wiedzieć czy interesują Cię szerokie pola, czy wolisz łowić mniejsze słabizny i takie ogniskowe zakup. Ja osobiście od lat praktycznie nie stosuję okularów powyżej 17mm ponieważ wolę łowić szczegóły i mniejsze słabizny no i ich jest więcej niż tych dużych, więc do przeglądu i szukania zaczynam od 17-17,5 w zależności od tego co mam pod ręką. Do planet, najlepsze są Ortho, ale problematyczne dla niektórych, poczytano tym i tutaj najtaniej, a w miarę przyzwoicie kupisz Baadery, ale jeżeli pójdziesz w przedział Pentax XW to chyba nie bawił bym się Ortho. Do planet coś, w okolicach 6-7mm, do tego kupiłbym coś w okolicach właśnie 17mm i 12mm. Nic nie stoi na przeszkodzie po za kasą, żeby mieć zestawy okularów pod szerokie pola i łowienie słabizn, większość tak ma. Musisz sam zdecydować co chcesz, a najlepiej spotkaj się z lokalnymi astroamatorami...

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć. Jako nowy użytkownik Synty od grudnia, przerobiłem w tym czasie setki wątków i opracowań na ten temat. "Średnia półka i wyżej" to bardzo szeroki przedział. Patrząc na to logicznie, jeśli nadaje się wszystko od średników wzwyż, to pozostaje wziąć Tele Vue, Pentax i tyle. Domyślam się jednak, że chodzi o coś w niższym pułapie cenowym. Bardzo dobrą opinią cieszą się okulary Explore Scientific 82 stopnie i są jeszcze w dość racjonalnej cenie. Jeśli chodzi o ogniskowe, to do Synty polecane jest tak:

- 6-8 mm - układ słoneczny - planety, księżyc - polecają raczej 7 lub nawet 8 mm,

- 13-16 mm - większość DSów, moim zdaniem raczej 13, 14 niż 15, 16 mm,

- 25-35 mm - przegląd nieba. Przy jaśniejszym niebie bliżej 25 mm, przy ciemniejszym bliżej 35 mm. O ile kitowa 10 w Syncie nadaje się głównie na zatyczkę do wyciągu, standardowa 25 mm prezentuje już niewielką, ale zawsze, jakość i ja jej zamianę zostawiłem na koniec.

 

Jako użytkownik Synty powinieneś zacząć polować na ten drugi przedział, bo takiego okularu nie masz. Używany ES 14 mm 82 stopnie kosztuje ok. 600 zł, nowy 800 zł. Jeśli chcesz czegoś budżetowego, co jest w stanie coś pokazać, to polecam Sky Watcher 15 mm 66 stopni za 190 zł nowy, ok. 140 zł używany. To nie jest ES, ale za stosunek cena/jakość dla początkującego jest ok, zwłaszcza gdy jeszcze nie wiesz czy to hobby dla Ciebie. Jeśli jednak masz pieniądze, to tu nie oszczędzaj. ES to dla wielu okular docelowy i dla większości jest to ogniskowa, która najczęściej ląduje w wyciągu.

 

Napisałeś o planetach. Na razie nie ma możliwości ich pooglądać, więc może to być priorytet drugiego rzędu. Wiele osób poleca znów ES, tym razem 6,7 mm. Spotkałem się jednak z opiniami, że nie jest to okular typowo planetarny i nie powala obrazami. Nie używałem go, więc tylko przekazuję, co czytałem. Najlepsze obrazy dają okulary ortoskopowe. Ortho Baader możesz mieć za 300 zł nowe, ale wielu skarży się na to, że oko trzeba wręcz przykleić do szkła no i pole widzenia jest niewielkie. Co kto lubi. Osobiście postawiłem na okular TS HR Planetary 7 mm (nowy 370 zł). Znów sprzęt o dobrym stosunku cena/jakość, ale też rzadko dostępny na rynku wtórnym.

 

Poza tym, ja, kupiłem sobie ES 4,5 mm dla zabawy. Zdarza się, że mam trochę czasu, ale światło księżyca utrudnia fajne obserwacje. Wtedy, przy dobrych warunkach mogę sobie fajnie czesać powierzchnię księżyca z zoomem 267x. Spokojnie widać kratery o średnicy 3 km.

 

Gdzie kupować? Portale aukcyjne i w dziale sprzedam na forum.

Edytowane przez Matt_13
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 16.04.2022 o 23:19, Matt_13 napisał:

Cześć. Jako nowy użytkownik Synty od grudnia, przerobiłem w tym czasie setki wątków i opracowań na ten temat. "Średnia półka i wyżej" to bardzo szeroki przedział. Patrząc na to logicznie, jeśli nadaje się wszystko od średników wzwyż, to pozostaje wziąć Tele Vue, Pentax i tyle. Domyślam się jednak, że chodzi o coś w niższym pułapie cenowym. Bardzo dobrą opinią cieszą się okulary Explore Scientific 82 stopnie i są jeszcze w dość racjonalnej cenie. Jeśli chodzi o ogniskowe, to do Synty polecane jest tak:

- 6-8 mm - układ słoneczny - planety, księżyc - polecają raczej 7 lub nawet 8 mm,

- 13-16 mm - większość DSów, moim zdaniem raczej 13, 14 niż 15, 16 mm,

- 25-35 mm - przegląd nieba. Przy jaśniejszym niebie bliżej 25 mm, przy ciemniejszym bliżej 35 mm. O ile kitowa 10 w Syncie nadaje się głównie na zatyczkę do wyciągu, standardowa 25 mm prezentuje już niewielką, ale zawsze, jakość i ja jej zamianę zostawiłem na koniec.

 

Jako użytkownik Synty powinieneś zacząć polować na ten drugi przedział, bo takiego okularu nie masz. Używany ES 14 mm 82 stopnie kosztuje ok. 600 zł, nowy 800 zł. Jeśli chcesz czegoś budżetowego, co jest w stanie coś pokazać, to polecam Sky Watcher 15 mm 66 stopni za 190 zł nowy, ok. 140 zł używany. To nie jest ES, ale za stosunek cena/jakość dla początkującego jest ok, zwłaszcza gdy jeszcze nie wiesz czy to hobby dla Ciebie. Jeśli jednak masz pieniądze, to tu nie oszczędzaj. ES to dla wielu okular docelowy i dla większości jest to ogniskowa, która najczęściej ląduje w wyciągu.

 

Napisałeś o planetach. Na razie nie ma możliwości ich pooglądać, więc może to być priorytet drugiego rzędu. Wiele osób poleca znów ES, tym razem 6,7 mm. Spotkałem się jednak z opiniami, że nie jest to okular typowo planetarny i nie powala obrazami. Nie używałem go, więc tylko przekazuję, co czytałem. Najlepsze obrazy dają okulary ortoskopowe. Ortho Baader możesz mieć za 300 zł nowe, ale wielu skarży się na to, że oko trzeba wręcz przykleić do szkła no i pole widzenia jest niewielkie. Co kto lubi. Osobiście postawiłem na okular TS HR Planetary 7 mm (nowy 370 zł). Znów sprzęt o dobrym stosunku cena/jakość, ale też rzadko dostępny na rynku wtórnym.

 

Poza tym, ja, kupiłem sobie ES 4,5 mm dla zabawy. Zdarza się, że mam trochę czasu, ale światło księżyca utrudnia fajne obserwacje. Wtedy, przy dobrych warunkach mogę sobie fajnie czesać powierzchnię księżyca z zoomem 267x. Spokojnie widać kratery o średnicy 3 km.

 

Gdzie kupować? Portale aukcyjne i w dziale sprzedam na forum.

Dzięki za obszerną odpowiedź. No właśnie, a co z tymi „giełdami rzeczy używanych”? Tylko na forach czy gdzieś są jakieś np strony ( fizycznie nie mogę być w Polsce ,więc o miejsca gdzie mogę podjechać, nie pytam). Chce sprawdzić najpierw używki, choćby Morpheus 14 mm ( nowy niby 250€). Przy okazji: wszystkie Morpheus maja kąt widzenia 76 stopni? Popatrzę na Alledrogo najpierw a później, na irlandzkie strony i fora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, ZIrlandii napisał:

Dzięki za obszerną odpowiedź. No właśnie, a co z tymi „giełdami rzeczy używanych”? Tylko na forach czy gdzieś są jakieś np strony…

W twoich „rejonach”: astrobuysell.com/uk

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, ZIrlandii napisał:

Popatrzę na Alledrogo najpierw a później, na irlandzkie strony i fora.

 

Alledrogo raczej nie polecam do szukania sprzętu astro. Jak nowy to ze sklepów typowo ze sprzętem astronomicznym a jeśli używany to raczej albo na forach albo OLX.

 

Swego czasu można było okulary typu ES 82° w miarę tanio kupić na Alli, ale wprowadzili VAT na wszystko i się skończyło. Nie wiem jak to wygląda w Irlandii. Może warto sprawdzić. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://m.olx.pl/d/oferta/okular-sky-watcher-zoom-7-21mm-1-25-CID767-IDOLX35.html A ktoś z was takich cudów używał lub używa? Szukałem ES 14 i takie coś mi wyskoczyło. Nie spotkałem się z czymś takim i dlatego pytam. I gdyby wam wpadła w oko jakaś fajna oferta Baadera Morpheus to dajcie znać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.