Skocz do zawartości

Sezon na Wenus rozpoczęty.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku postach z wieczornych obserwacj Wenus wziąłem sie za jej dzienne poszukiwania. Podkusiło mnie dzisiejsze błękitne niebo i placki chmur okresowo zakrywające Słońce. Znalazłem ją bez trudu za pomocą lornetki 10x50. W tych warunkach świeci bardzo jaskrawo, z promyczkami, więc powziąłem zamiar robienia zdjęć, ale znów chmury staneły na przeszkodzie gęstniejąc coraz bardziej.

Obecnie planeta jest we wschodniej elongacji ok. 13 stopni od Słońca, w fazie 0,97, przy średnicy kątowej zaledwie 10,1". Obserwowałem już tę planetę kilka lat temu przy elongacji zaledwie 7 stopni w podobnych warunkach jak dziś, tyle że przed złączeniem dolnym w fazie wąskiego i dużego sierpa. Jeśli ktoś ma zamiar ją obserwować niech zabzespieczy się przed odziaływanim pobliskiego Słońca. Mam zamiar rozwijać ten wątek w miarę kolejnych obserwacji. Jako ciekawostkę podam że 27 czerwca szykuje się ciekawe, bo bliskie złączenie Wenus z Merkurym w odległości 4' (minut) kątowych, co umożliwi sfotografowanie obydwu planet w jednym kadrze nawet w dużej skali. W pobliżu będzie też Saturn do dyspozycji.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o :) a to będzie niemałe wyzwanie, 27 czerwca słońce zajdzie pare min po 20, a wtedy wenus będzie nieco ponad 10° nad horyzontem i co gorsza z "tendencją spadkową"

no ale może wreszcie uda się zobaczyć merkurego? :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomniałem o tym żeby czekać do wieczora, chodzi o to że jest szansa zobaczyć Merkurego w dzień, pod warunkiem że niebo będzie tak czyste jak dzisiaj. Obserwacja Merkurego nisko nad horyzontem mija się z celem ze względu na silny wpływ atmosfery, w dzień planeta będzie wysoko. Wskazane jest użycie filtra jasnoczerwonego, bądź pomarańczowego dla sciemnienia tła błękitu atmosfery. Przez duży sprzęt minimum 200mm. bądź większy refraktor można dostrzec pewne detale jego powierzchni. Przed półgodziną zerknąłem na Wenus przez S/C i widziałem okrągłą tarczę planety. Było to ryzykowne, bo światło słoneczne zaglądało do tubusa i na lustro gł. a wiązka wychodziła przy brzegu, na szczęście ognisko było poza płaszczyzną korektora, więc sie nie nagrzewał. Chciałem zrobić pierwszą fotkę, ale u mnie cały czas doskwiera skraj niżu i drażni się nie chcąc odejsć.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim numerze S&T Stephen O'Meara zachęca do prób odszukania Merkurego gołym okiem w pełnym świetle dnia w czasie jego bliskiego zbliżenia z Wenus. Ale biorąc pod uwagę jego jasność rzędu +1 mag raczej nie wróżyłbym powodzenia takim wysiłkom.

Co innego przez teleskop, może faktycznie udałoby się wypatrzyć jakieś szczegóły powierzchni przy dobrym seeingu. To już by było coś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rajcują mnie takie wyzwania. Pomijając chwilowo Wenus, Merkury jest do pewnego stopnia planetą nieznaną ze względu na zaledwie 50% znajomośc jego topografi na bazie zdjęć z sondy Mariner. Nie sądzę że możemy wnieść jakieś odkrycia do wiedzy o tej planecie, ale amatorstwo na tym polega, że kroczymy w ślad za profesjonalistami, a chwilami dotrzymujemy im kroku w dziedzinach na które nie mają czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12:37

Venus

Magnitude: -2.5

Distance from Sun: 0.719 AU

Distance from Earth: 1.662 AU

Angular size: 10.18 arcsec

Phase: 0.970

RA 4h 55m 10s DEC 23° 3' 33”

Alt 59° 39' 49” Az 150° 21' 30”

Rises 5:34:19 Transits 13:38:57 Sets 21:43:34

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ASTROKRAKU można nabyć "Poradnik obserwatora ciał Ukladu Słonecznego" w cenie 15zł. Jes to jedna z niewielu pozycji na naszym rynku przeznaczona dla amatorów zajmujących sie obserwacją planet. Polecam.

 

Mam i polecam bardzo przejrzysta książka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni Lublin nie miał pogody obserwacyjnej, dopiero wczoraj po południu chmury poszły na wshód i nie zdążyłem zrobić pierwszej fotki Wenus z balkonu. Za to dzisiaj już mi sie udało mimo że tak mały obiekt jakim jest obecnie Wenus (10.1") jest deformowany ustawicznie turbulencjami. Musiałem ją najpierw odszukać skanując okolice na lewo od Słońca za pomocą szukacza 7x60, a potem ustwić jako tako ostrość i oto jest. W tym roku warunki do obserwacji ma południowa półkula ziemi, a my będziemy ją oglądać coraz niżej dkąd się da, czyli gdzieś do września praktycznie, bo później będzie zbyt nisko. Fotka zrobiona S/C10" z barlovem 2X , kamerką Logitech.

W220505X.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj powtórzyłem jeszcze raz ujęcie Wenus z trzech avików tj. stack 116kl. z 450. Robiłem je około 13.45. jak zwykle przez S/C z barlovem 2x. Z racji dużej jasności powierzchniowej planety w stosunku do tła nieba trzeba dopasowywać ustawienia kamerki tak, że tło staje się granatow-ciemne. Następne planowane podejście 27 czerwca, albowiem w międzyczasie nie nastąpią istotne zmiany w fazie i rozmiarach planety.

W260505ABC1.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku warunki do obserwacji ma południowa półkula ziemi, a my będziemy ją oglądać coraz niżej dkąd się da, czyli gdzieś do września praktycznie, bo później będzie zbyt nisko.

 

Data / widoczność po zach. Słońca / jasność / faza / średnica / elongacja

 

1 VI / 84 min / - 3,9 / 96% / 10" / 17

 

1 VII / 85 min / - 3,9 / 91% / 11" / 24

 

1 VIII / 70 min / - 3,9 / 83% / 12" / 32

 

1 IX / 62 min / - 4,0 / 74% / 15" / 39

 

1 X / 70 min / - 4,2 / 63% / 18" / 44

 

1 XI / 111 min / - 4,4 / 50% / 24" / 47

 

1 XII / 168 min / - 4,6 / 32% / 36" / 43

 

1 I / 110 min / - 4,4 / 5% / 58" / 19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostką jest fakt, że podczas najbliższego dolnego złączenia Wenus ze Słońcem przejdzie ona 5,5 stopnia powyżej niego. Dzięki temu będzie można podjąć próby obserwacji tej planety w momencie złączenia ze Słońcem i to zarówno wieczorem, jak i rano.

 

Będzie się to działo 14 stycznia i wtedy to Wenus zajdzie 31 minut po Słońcu, a wzejdzie tyle samo przed nim (31 minut).

W tym czasie będzie miała jasność -4,1 mag., fazę zaledwie 0,4% (bardzo cienki sierp) i średnicę aż 63".

 

Warto na coś takiego zapolować, bo zdarza się raz na kilka lat. Obawiam się tylko o styczniową pogodę. Ale może akurat powieje ze wschodu i mrozik "wyczyści" niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Robercie! skąd masz taką informacje?

z słonecznym pozdrowieniem -

Krzysiek

 

Sprawdziłem drogę Wenus w najbliższych miesiącach w programie Guide. Wiem, że dolne złączenie planety ze Słońcem przypada 14 stycznia 2006 (00:59 cse). Ustawiłem więc na ten moment program i okazało się, że 13 stycznia Słońce zachodzi o godzinie 15:58 a Wenus 16:29 (czyli 31 minut później), zaś 14 stycznia Wenus wschodzi o 7:08, a Słońce o 7:46, czyli 38 minut później (to nawet więcej niż podałem wcześniej). Te dane obliczone są dla centralnej Polski.

 

Tak prawdę mówiąc, to już kiedyś to sprawdzałem, gdyż pamiętałem podobny przypadek z przed kilku(nastu) lat tyle, że wtedy to było na wiosnę, a opis zjawiska był podany w "Młodym Techniku", gdzie był dział dla miłośników astronomii.

 

W tym dniu (nocy) Wenus będzie miała deklinację około -15*58", zaś Słońce wędrujące po ekliptyce zaledwie ok. -21*23. Czyli Wenus przesunie się prawie 5,5* nad Słońcem, to jest ponad 10 średnic tarczy słonecznej.

 

Fajnie byłoby zobaczyć Wenus i wieczorem i rano, gdy będzie miała fazę 0,43%.

 

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miałem tu pojawić się dopiero 27 czerwca, ale dzisiaj czyste powietrze zachęciło mnie do kolejnego odszukania Wenus i zrobienia fotki. Nie było łatwo ze wzgledu na gęste zgrupowania chmur z przelotnym deszczem i silne turbulencje atmosferyczne, ale w końcu zrobilem cztery aviki i zdjęcie z ostatniego-najlepszego z nich. Póżniej pogoda zrobiła sie jeszcze lepsza, ale już nie chciało mi się wystawiac ponownie sprzętu. Fotka pokazuje niemal identyczny co do wielkości obraz planety(różnica średnicy kątowej Wenus między 26 maja a dzisiaj, to tylko 0,5") natomiast da się zauwazyć subtelną zmianę fazy która wynosi już 0,93 (26 maja = 0,97) Zestawiłem obydwa zdjęcia w jedno dla lepszego porownania. Dziś i w najbliższych dniach Wenus jest na zbliżonej deklinacji co Słońce, więc można dzięki temu łatwiej odszukać planetę, przeczesując niebo tylko w rektascensji, w odległości ok. 20 stopni na lewo od Słońca. Nawet dla teleskopu typu S/C nie stanowi to już zagrożenia przegrzaniem bo jego światło pada na znikomy skrawek pow. lustra gł.

WENUS260505_190605.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam pierwsze zdjęcię Wenus z filtrem fioletowym (lub ciemno niebieskim jak kto woli) Do wizuala na razie to on się nie nadaje, bo jest ciemny, a Wenus niewielka. Do webcama z telepem f=10 + barlov 2x pasuje w sam raz, obraz jest dostatecznie jasny do avikowania, co dobrze wróży na przyszłość. Ze względu na marny seeing w taki upał i małe rozmiary kątowe nie spodziewałem sie zarejestrować jakies pociemnienia w chmurach planety, to dopiero przedemną, w miarę wzrostu fazy, ale chyba już nie w tym roku. Udało mi się za to w pierwszym moim podejściu do dziennych obserwacji Merkurego zaliczyć go nie tylko wizualnie, ale i fotograficznie, co było bardzo trudne ze względu na dużo mniejszą jasność powierzchniową niz Wenus. Trudno go było śledzić na ekranie podczas kręcenia avika (ręcznie) nie rzucał się też w oczy w okularze teleskopu, bo byl niewiele jaśniejszy od tła atmosfery. Tylko dzięki pobliskiej Wenus dało się go namierzyć, a przyznam że nie miałem żadnych doświadczeń w tym zakresie z tą planetą. Obserwowalem i fociłem jak zawsze S/C10" plus barlov 2x kamerką Logitech + filtr IR/UV.

wenus_merkury.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nizłe fotki.

Merkury - wyraźnie widać fazę. Spokojnie można się nawet pokusić o jej wyznaczenie na podstawie zdjęcia.

Ciekawe.., można by "przygasić" niebo jakimś czerwonawym filtrem...

Pozostaje życzyć tylko "granatowego" dziennego nieba! Ale to chyba nie dzisiaj...

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.