Skocz do zawartości

Sezon na Wenus rozpoczęty.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Super udane łowy na Merkurego. Gratuluję Leszku!

Faktycznie pogoda zaczyna się dziś psuć i chyba nie uda się zobaczyc ciekawie zapowiadającej się koniunkcji 3 planet. (centralna Polska). A jak jest u Was.

Pozdrawiam -

 

Krzysiek

Edytowane przez sunexplorer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze doświadczenie z Merkurym uświadomilo mi na czym polega problem ewentualnego sfotografowania obydwu planet w jednym kadrze podczas maksymalnego ich złączenia 27 bm. Różnica jasności wymusza ustawienie parametrów na Merkurego, gdyż lepiej "przepalić" tarcze Wenus i mieć obydwa ciała na zdjęciu, niż ustawić na jaśniejszą Wenerę i stracić slabego Merkurego. Chyba że będzie tak jak satelitami Jowisza, które pojawiają się dopiero pod koniec obróbki przy wyostrzaniu w Astrostacku, (przy wyższych ustawieniach gamma w avikach). Gdyby pogoda dopisała za dwa dni, zrobię to w różnych ustawieniach dla pewności, a nuż się uda sfocić obydwie planety we właściwej tonacji. Nie sprawdzałem jeszcze czy zmieszczą się w kadrze ogniska gł. czy też z barlovem 2x.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nizłe fotki.

Merkury - wyraźnie widać fazę. Spokojnie można się nawet pokusić o jej wyznaczenie na podstawie zdjęcia.

Ciekawe.., można by "przygasić" niebo jakimś czerwonawym filtrem...

Pozostaje życzyć tylko "granatowego" dziennego nieba! Ale to chyba nie dzisiaj...

:D

Wczoraj wyznaczyłem sobie za cel zrobić zdjęcie i nie zwracalem specjalnej uwagi na widoczność szczegółów na tarczy Merkurego. Zresztą do namierzenia go używałem okularu f=25mm. z kątowką, więc przy pow. 100x niewiele można było zobaczyć. Jednak w pobliżu terminatora tarcza nie była jednorodnej jasności, co sugeruje że pewne detale (różnice albedo) są możliwe do obserwacji. W następnych podejściach skupię się i na nich, bo dzienna obserwacja to jedyna okazja na Merkurego, ktory nie jest dla mnie dostepny wieczorem na zachodzie. Zresztą w górowaniu warunki mimo wszystko są lepsze niż 15-20 stopni nad horyzontem. Co do filtru, to nie mam na razie odpowiedniego tej barwy, poza interferencyjnym: IR Paas, który jest zbyt ciemny. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszym błękitnym niebie Wenus i Merkury prezentowały się lepiej niż wczoraj, ba, nawet zmieściły sie w polu okularu f=25mm. przy pow. 100x. Zrobiłem podobne fotki, wiec nie ma sensu sie powtarzac, wolę zaczekać do jutra na kulminację. Jeśli pogoda wytrzyma powinienem je mieć razem w kadrze webcama przy f=2500mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rybniku horror z chmurami ale niebiosa pozwoliły na obserwacje Wenus i Merkurego niestety o ile to pod nimi to był Saturn a powinien być widziałem go tylko króciutko.Foty udały się nową metodą tzn,lornetka lekko unieruchomiona oknem dachowym i masa zdjęć przez okular idiot cyfrowakiem.O dziwo efekt całkiem niezły.O ile jutro będzie pogoda ruszam na niedaleki nasyp z większym patrzydłem.Ale sumienie mam już czyste Wenus i Merkury kilkaklrotnie zaliczone a i doświadczenia zebrane z bidnym Olimpusem c220 też się przydadzą Jak się człowiek uprze to przez okular zawsze można coś sfocic dla potomnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed godziną napatrzyłem się na obie planety, a potem zrobiłem trzy aviki. Obraz silnie degradowala atmosfera, więc z każdego filmu wybrałem tylko po 10 kl. Najlepszy stack wyszedł z pierwszego. Planety ledwo się zmieściły w ognisku gł. S/C 10", wzdłuż przekątnej kadru, w samych jego rogach. Nie eksperymentowałem z ustawieniami, tylko nagrywałem na automacie. Zbyt duża różnica jasności nie pozwalala na zrównoważenie ich blasku. Niezapomniany to widok dwóch planet w okularze. :banan:

złączenie_wenus_i_merkurego.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak jak na zdjęciu widziałem dzisiaj obie planety podczas dziennej obserwacji przez Taurusa 270. Oczywiście pole widzenia większe, ale zarys planet podobny. Widziałem kształty tarcz, ale obraz planet był cały czas rozmywany przez atmosferę i turbulencje powstające nad rozgrzanym balkonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj na wschodzie przepiękna pogoda, baranki i kumulusy, to też obowiązkowo ją wykorzystałem na Wenus i Merkurego. Merkury wizualnie już po fazie kwadry z wcięciem ktorego południowa część była nieco ciemniejsza niż północna, ale polecam to na wieczorne obserwacje z dużym powiększeniem, gdyż za dnia Słońce podgrzewało mi teleskop. Wenus jest widoczna w lornetce 10x50 z łatwościa, jako jaskrawy punkt i to dzięki niej mogłem jeszcze namierzyć Merkurego: pół stopnia w lewo i 1,5 stopnia w dół od niej, ale tylko teleskopem.

Obraz jak zawsze przy Słońcu falował, dlatego maleńki Merkury na zdjęciu jest rozmazany i Wenus też nie najlepsza, mimo że trzy aviki robiłem w cieniu chmury, który na ten czas wyraźnie ograniczył turbulencje. Fotki zrobione jak zawsze przy ogniskowej sumarycznej f=5m. S/C10", Logitech, nieco po godzinie 16.

ME50705D.jpg

W50705BCD.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj przy okazji dziennych poszukiwań Regulusa (alfa Lwa) cyknąłem kolejną fotkę (z avika) Wenus. Szkoda że planeta "schodzi" w dół po ekliptyce, ponieważ jestem zaopatrzony w dwa filtry do rejestrowania chmur wenusjańskich. Pierwszy to baaderowski UV 354nm. drugi zwykły barwiony w masie Celestrona. Przekonałem sie już że nie będę mógł wiele zwojować fotografując przez dość ciemny filtr Baadera, do ktorego potrzeba kamerki z czasem rzędu 1-5 sek. Jedynie z kamerą przemysłową 1/100 luxa widać pewne struktury, ale na razie planeta jest za mała kątowo. Przez filtr Celestrona nie da się osiągnąc tego co przez interferencyjny Baadera, ale będę próbował od czasu do czasu.

W220705CX.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc - fotka bardzo udana.

 

OT: Sam jestem bardzo zainteresowany filtrem UV, czy mógłbyś przedstawić surową klatkę z kamerki przy jego użyciu?

 

pozdrawiam

Na razie nie mam czego pokazać, bo skala Wenus w ognisku głównym jest mizerna, a tylko w nim jasność planety jest dostateczna z tym filtrem dla mojego Logitecha i to na najdłuższym możliwym czasie = 1/5 sek. Filtr ma przepustowość sporą, bo 80%, ale widmo w tym zakresie jest już mało intensywne i dlatego te problemy. Przy najbliższej okazji cyknę fotki to wrzucę. Jak na razie fotki robię tylko z pospolitym filtrem IR BLOCK. Z kamery przemysłowej nie mam jak, bo nie mam karty video w kompie. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Ciężko dzisiaj focić. Wiatr szarpie teleskopem, obraz skacze w webcamaie, ścierki lataja po balkonie, mimo to skleciłem byle jaka fotkę Wenus, która powoli "rosnie" i "chudnie" w "talii". S/C10" barlov 2x, Logitech.

 

Dzisiaj (19.08) w Lu naprawdę świetne warunki. Być może nawet coś tam (lemarc) zrobiłeś.

Ja skusiłem się dzisiaj na krótkie obserwacje Wenus. O 16.00 udał mi się odszukać (wsp. alt/az) planetę. Jasność jej w okularze teleskopu jest naprawdę imponująca - mimo dziennej pory (Słońce 34*). W teleskopie S-C 8'' faza planety jest bardzo dobrze widoczna. Stosowałem powiększenia 75-400x. Oczywiście dzienne obserwacje przy falującej atmosferze z powiększeniem 400x to tylko "zabawa".

 

Wcześniej o 15.40 odszukałem Jowisz. Przy powiększeniu powyżej 200x planeta praktycznie zlewa się z rozświetloną atmosferą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj (19.08) w Lu naprawdę świetne warunki. Być może nawet coś tam (lemarc) zrobiłeś.

Ja skusiłem się dzisiaj na krótkie obserwacje Wenus. O 16.00 udał mi się odszukać (wsp. alt/az) planetę. Jasność jej w okularze teleskopu jest naprawdę imponująca - mimo dziennej pory (Słońce 34*). W teleskopie S-C 8'' faza planety jest bardzo dobrze widoczna. Stosowałem powiększenia 75-400x. Oczywiście dzienne obserwacje przy falującej atmosferze z powiększeniem 400x to tylko "zabawa".

 

Wcześniej o 15.40 odszukałem Jowisz. Przy powiększeniu powyżej 200x planeta praktycznie zlewa się z rozświetloną atmosferą.

Dzisiaj na Wenus tylko sobie popatrzyłem, szukając Jowisza zeby prztestować filtry do zdjęc webkamerka. Kupiłem zestaw sześciu filtrów planetarnych Baadera i chciałem zobaczyć czy na zdjęciach Jowisz będzie lepiej odcinał sie od tła, ale efekt był raczej subtelny na podglądzie. Dopiero gdy nagrałem avika z filtrem IRPaas i obrobilem materiał forsownie, dało sie wycisnąć trochę szczegółów. Przyznam sie ze liczyłem trochę na rejestracje ksieżyców :Boink: ale była dopiero godzina 17, wiec moje nadzieje okazały sie przesadzone. Daję dwie fotki, pierwsza stak forsowny, druga pojedyńcza fotka z filtrem pomarańczowym. Oraz jak to wygląda w praktyce.

J190805IR1.jpg

J190805POMAR3.jpg

IMG_0082A.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najnowszy obrazek Wenery z soboty. Dwie wersje jednej fotki (stack 140 kl.) różniącę sie sposobem obróbki koloru. Rozmiar planety: 14,3", faza-0,76, jasność -4,o mag. elongacja = 38*. Warunki typowe, dzienne, seeing fatalny.

WENUS.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj i jutro Wenus "przechodzi" pod Jowiszem, ale akurat nie planety mnie dziś zaintresowały, tylko gwiazda Theta Virgo, o jasności: 4,39 mag. znajdująca się aktualnie nad Jowiszem, w odległości 2/3 stopnia. Wenus i Jowisza zlokalizowałem bez trudu lornetka 10x50, a następnie teleskopem, po czym przeskanowalem rejon gdzie powinna być gwiazda, lecz niestety, bez powodzenia. Była godzina 14:30, moment gorowania tych obiektów, a zarazem kulminacja ciepła na balkonie, które degradowało obraz. Tak sie zastanawiam, czy aby nie podejmuję zbyt trudnych wyzwań po tym, jak spróbowałem dziennej astro-fotografii. :rolleyes:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jak przyjemnie móc znowu dorwać się do teleskopu i kamerki po tylu miesiącach zachmurzenia. Nie odpuściłem Wenus mimo piekielnie trudnych warunków obserwacyjnych spowodowanych bliskością słońca.

Zaledwie 11 stopni dzieliło dzisiaj tę planetę od naszej gwiazdy, mimo to wiedziałem jak sobie poradzić żeby utrwalić ją na zdjęciu. Schmidt/Cassegrain pozwala na pewien trick przy tak niebespiecznie małych kątach eleongacji planet ze słońcem. Polega on na tym by ustawić teleskop tak blisko tarczy słonecznej, ażeby wiązka z jego obrazem odbita od lustra głównego wychodziła pomiędzy lusterkiem wtórnym i obudową, co ustawia się patrząc na korektor od przodu. Kiedy chuchnąć w jego kierunku widać wtedy ognisko w postaci stożka w odległości ok. 10 cm. na zewnątrz, w miejscu którego jest na tyle gorąco, że można sie przypiec, ale już w płaszczyźnie korektora temperatura oscyluje w okolicy 35-40 stopni, co nie grozi przegrzaniem.

Tak dzisiaj postąpiłem i skanowałem niebo patrząc w okular i przesuwając teleskop coraz bardziej na lewo od słońca. Po trzech próbach pojawiła sie Wenus w okularze i mogłem dopiąć swego. Wcześniejsza próba poszukiwań za pomocą lornetki 10x50 nie dała rezultatu z powodu małego powiększenia przy tak wąskim sierpie planety, a przede wszystkim jasnego nieba, co męczyło wrok. Tą metodę stosuję na własne ryzyko i nie polecam jej nikomu. Nagrałem dwa aviki, ale dopiero z pomocą syna mogłem waściwie ustawić otrość, gdyż prowadzenie ręczne podczas nagrywania odbywało się przez szybę z balkonu, przez co podgląd prowadzenia był ledwo osiągalny. Warunki trudne ze względu na turbulencje, ale wybrałem 35 klatek z ktorych powstało poniższe zdjęcie. Następne będą po koniunkcji, kiedy faza wzrośnie, wtedy to ponownie mam zamiar testować filtr "U" Baadera i kilka wizualnych dla uchwycenia struktur atmosferycznych tej planet.

Zdjęcie zrobiłem w ogn. gł. około godziny 12 w południe. Rozmiar tarczy = 62,2".

Wenus70106.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gatulacje Lemarcu, tym bardziej, że to chyba pierwsza astrofotka w nowym roku :helo:

tym bardziej, że wykonywana w tak ekstremalnych warunkach, hubbla nawet się boją skierować w tamtą stronę, Ty nawet dopuszczasz, by Słońce operowało w teleskopie bez fitra :notworthy:

ale jakie efekty, piękne zdjęcie i ten rozmiar!

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.