Skocz do zawartości

Sezon na Wenus rozpoczęty.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z dobrej pogody, dopiero dzisiaj postanowiłem "zapolować" na Wenus moim Kronosem 26x70 /wybrałem się nad Wartę w Poznaniu/. O 16:14 gołym okiem nic jeszcze nie było widać, ale w Kronosie znalazłem ją za pierwszym strzałem...piękny widok !!! Moje wrażenie to ..."ale ona duża, prawie tak jak Księżyc". Pierwszy raz oglądałem Wenus w takiej fazie i wielkości /w Kronosie tarcza miała ok. 27' czyli niewiele mniej niż Księżyc/.

Ale to nie wszystko ...o 16:43 w pobliżu Księżyca i Marsa dostrzegłem bardzo jasnyobiekt, wolno przemieszczający się w kierunku wschodnim /zniknął po ok. 3 min./. Oczywiście stacja ISS w całej okazałości, choć nie miałem pojęcia że ją zobaczę !

Jak na 50 min. obserwacji to całkiem niezły wynik. Myślę, że nie ja jeden "podglądałem" dzisiaj Wenus :rolleyes:

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę słońce swieciło mi w oczy (południe) więc miałem trudności z odszukaniem Wenus, ale wczoraj kiedy słońce zakrył budynek już rutynowo odnalazłem cienki sierp. Tym sposobem można będzie chyba obserwować ją nawet podczas maksymalnego zbliżenia w odl. kąt. 7 stopni. To wystarczająco dużo, ale przy błękitnym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę słońce swieciło mi w oczy (południe) więc miałem trudności z odszukaniem Wenus, ale wczoraj kiedy słońce zakrył budynek już rutynowo odnalazłem cienki sierp. Tym sposobem można będzie chyba obserwować ją nawet podczas maksymalnego zbliżenia w odl. kąt. 7 stopni. To wystarczająco dużo, ale przy błękitnym niebie.

Zgadza się. Przed chwilą próbowałem znaleźć ją obok Słońca, ale niestety tło nieba było tak jasne, że nie dała się odnaleźć. A przy "zakryciu budynkowym" w sobotę nie miałem jakiegokolwiek problemu. Fakt, że z 11 piętra, a to w stosunku do obecnego 3 piętra w mieście może dużo znaczyć. Nie raz w Toruniu zamglenie w postaci lekkiego smogu ściele się do 4-5 piętra, a ja na 11-tym cieszę się lepszymi warunkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Przed chwilą próbowałem znaleźć ją obok Słońca, ale niestety tło nieba było tak jasne, że nie dała się odnaleźć. A przy "zakryciu budynkowym" w sobotę nie miałem jakiegokolwiek problemu. Fakt, że z 11 piętra, a to w stosunku do obecnego 3 piętra w mieście może dużo znaczyć. Nie raz w Toruniu zamglenie w postaci lekkiego smogu ściele się do 4-5 piętra, a ja na 11-tym cieszę się lepszymi warunkami.

 

No niestety focenie z miasta znamionuje smog i bajerna turbulecja znad dachów... co widać tu:

 

venus_09_01_2006.jpg

 

a tu przy 300 mm widać też sierpik (ta fotka to crop z pojechaną bardzo jakością ale to co ma być widać to widać):

 

Venus_09_01_06_above_lodz.jpg

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja ostatnio widziałem Wenus dwukrotnie. Pierwszy raz 20.01 nad ranem, tuż przed wschodem Słońca, ale już na jasnym tle. Natomiast ostatnio to 3.02 rano, na czarnym niebie świeciła jak latarnia. Długo się zastanawiałem czy to aby na pewno Wenus, bo wydawała mi się zbyt jasna i przypominała silnie świecącą latarnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dopiero drugi raz w tym roku miałem dziś okazję zapolować na Wenus fotograficznie, po tym jak niebo przetarło się tuż przed południem. Była jednak zaledwie 15 stopni nad horyzontem, więc daje o sobie znać wpływ atmosfery na krawędzi tarczy. Fotka z godziny 11:30 zrobiona jak zawsze kamerką Logitech i teleskopem SC 10" z barlowem 1,8x. Obraz w okularze "gotował się", to też zdjęcie niczym nie zachwyca. Przyciemniłem je znacznie stąd ten mocny kolor i ciemne tło jak w nocy. Na próby z filtrami poczekam aż warunki stana się znosne.

W210206C1X.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Doczekałem się odpowiedniej pogody na Wenus, planując poranną sesję jeszcze poprzedniego wieczora, kiedy to rozpocząłem serię astrofotografii planetarnej od Marsa i Saturna, następnie Jowisza, obserwacji komet nie licząc. O godz. 7 rano warunki były dobre, więc najpierw napatrzyłem się wizualnie czy aby jakiegoś pociemnienia w atmosferze planety nie widać, poczym nagrałem kilka avików w normalnym trybie i dwa z filtrem filoletowym, jaki używa się do obserwacji planetarnych. Jako że powierzchnia chmur wnusjańskich była gładka, zdjęcie z filtrem też nie wykazuje żadnych struktur. Fotki zribiłem z barlowem 2x przy f = 20.

PLANETY_23_240306bcd.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczekałem się odpowiedniej pogody na Wenus, planując poranną sesję jeszcze poprzedniego wieczora, kiedy to rozpocząłem serię astrofotografii planetarnej od Marsa i Saturna, następnie Jowisza, obserwacji komet nie licząc. O godz. 7 rano warunki były dobre, więc najpierw napatrzyłem się wizualnie czy aby jakiegoś pociemnienia w atmosferze planety nie widać, poczym nagrałem kilka avików w normalnym trybie i dwa z filtrem filoletowym, jaki używa się do obserwacji planetarnych. Jako że powierzchnia chmur wnusjańskich była gładka, zdjęcie z filtrem też nie wykazuje żadnych struktur. Fotki zribiłem z barlowem 2x przy f = 20.

 

 

Super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dawno nie zagladałem na Wenus, ale dzisiaj z rana skusiła mnie dobra pogoda by sprawdzić jak wygląda. Wizualnie przy 250x miałem wrażenie że widzę subtelne pociemnienie w rejonie półnmocnego bieguna, w postaci jakby rozmytej opaski, ale na zdjęciach to nie wyszło. Pierwsza fotka w kolorze z barlowem 2x, druga cz/b też, plus filtr niebieski.

W90506A2.JPG

W90506B2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Dawno nie zagladałem na Wenus, ale dzisiaj z rana skusiła mnie dobra pogoda by sprawdzić jak wygląda. Wizualnie przy 250x miałem wrażenie że widzę subtelne pociemnienie w rejonie półnmocnego bieguna, w postaci jakby rozmytej opaski, ale na zdjęciach to nie wyszło. Pierwsza fotka w kolorze z barlowem 2x, druga cz/b też, plus filtr niebieski.

 

Alez piekna trojwymiarowa kulka Ci wyszla!!! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.