Skocz do zawartości

Czy filtr efektowy na obiektyw do DSO ma sens?


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zacząłem czytać o filtrach efektowych nakręcanych na obiektyw, ucinające LP, typu Hoya Starscape, Haida Clear Night itp.

Taka półka cenowa 200-300zł w zależności od rozmiaru.

Są też trochę droższe, optolong clear sky czy L-pro, także na obiektyw. Ale w tej cenie już są pewnie inne, lepsze możliwości. Więc skupię się na tych tańszych.

 

O ile do krajobrazu ludzie chwalą sobie filtry efektowe, fajnie podbijają kontrast, do DSO już raczej idzie się w typowe filtry UHC, CLS czy CCD jako klip albo 1,25", 2" do teleskopu.

 

Mam Nikona APS-C z UV/IR cut jako wydrukowany klip i Bortle 6-7 pod ręką, Bortle 4-5 kawałek dalej.

Zastanawiam się czy tanim kosztem da się coś poprawić w DSO, takim Starscape na przykład, czy piniądz w błoto?

 

Pozdrawiam!

 

image.png.2c6ea737ce2d3ab53b5d6392abcacd08.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, _Spirit_ napisał:

 

Ten Hoya Starscape to jest filtr neodymowy, bardzo podobny np. do SVB Moon. Jeśli dobra cena to bierz. Efekt nie będzie tak dobry jak z Optolongiem L-Pro, ale poprawa kontrastu jest widoczna i wg mnie warto.

 

image.png.c87360c2fe71c84599ca0d98e7d97d70.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam filtra Hoya Red Enhancer (stara nazwa)/Starscape i jestem zadowolony: nie wydłuża prawie czasu ekspozycji i nie wprowadza dziwnej kolorystyki - zdjęcie np. z krajobrazem i gwiazdami wołasz w normalnej wywoływarce do RAW-ów i już.  Efekt (zdjęty zafarb, lepszy kontrast) jest subtelny, ale zdecydowanie jest.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te filtry niewiele wniosą przy DSO. Tutaj potrzeba albo ciemnego nieba (galaktyki, gromady gwiazd), albo filtrów wąskopasmowych typu UHC (mgławice emisyjne).

 

Za to robią różnicę w astro-krajobrazie. Pod słabszym niebem ściągają ze zdjęcia zafarb sodówek i eksponują gwiazdy (bo trzeba naświetlać 2 razy dłużej żeby mieć podobny histogram). Pod lepszym - zmniejszą gradienty i osłabią pojaśnienia nad horyzontem.

 

I warto pamiętać, że to filtr barwiony, więc działa tak samo niezależnie od kąta widzenia / światłosiły obiektywu.

 

Mozesz jeszcze spojrzeć do mojej recenzji filtry typu Dydymium - Marumi Redhancer:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem Twoją recenzję, do krajobrazów właśnie wiem, że super, ale głównym wyznacznikiem była cena.

Zdecydowałem się na hoya starscape, rozmiar 58mm jest za 150zł na allegro, więc nawet jeszcze taniej, niż zakładałem.

 

Do DSO - pewnie sam się przekonam, czy coś wnosi, liczę, że jednak trochę poprawi to niebo.

Nie wykluczone też, że będę robił krajobrazy, wtedy na pewno mi się przyda :) 

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.