Skocz do zawartości

Zdjęcia z horyzontem w kadrze


californiakid

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem :) 

 

Udało mi się zakupić Sigmę Art 24mm 1.4F i chce ruszyć prawdopodobnie na Łapszankę by zrobić jakieś ciekawe zdjęcie z Tatrami w dolnej części kadru. Nie rozumiem prozaicznej rzeczy i chciałbym żeby ktoś mi wyjaśnił późniejszą obróbkę materiału. Wiadomo, niebo będę zbierał dłuższy czas na innych ustawieniach niż dół kadru z Tatrami i mam pytanie w jaki sposób łączycie później te dwie części kadru przy obróbce? Napęd oczywiście śledzi niebo więc dół kadru ulega przemieszczeniu, część gwiazd chowa się z czasem pod horyzont a część wschodzi nad niego. W jaki sposób później to stackować i obrobić by uzyskać efekt jak poniżej? Odcinacie dół na linii horyzontu by później go wkleić na stack z niebem? 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię z grubsza tak:

-Robisz jedno zdjęcie nieba z prowadzeniem, drugie ziemi bez. Opcjonalnie więcej zdjęć i stacki, ale nie może być za długo.

-Obrabiasz oba zdjęcia (można też to zrobić później, zależy)

-W PSie za pomocą lassa magnetycznego zaznaczam linię horyzontu (najtrudniej sobie poradzić z drzewami itp wystającymi), potem jakieś korekty zaznaczenia żeby było jak najlepsze.

-Wycinam rozmazane niebo ze zdjęcia ziemi i z tyłu daję zdjęcie nieba - dopasowuję je względem siebie, żeby jak najlepiej horyzont się pokrywał.

-Tam gdzie na niebie są fragmenty rozmazanego krajobrazu, których zdjęcie dolne nie zasłoniło, trzeba się pobawić - np stęplem czy czymś podobnym odtworzyć tam obraz nieba. To zwykle są bardzo małe kawałki.

-Finalna obróbka i koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Wam za wskazówki :) Pogoda zapowiada się w miarę na weekend a więc pakuję mandżur i jadę. Macie może jeszcze jakieś wskazówki na co uważać itd przy foceniu DM nad horyzontem? Będą to robił pierwszy raz i nie chcę wrócić z pustymi rękoma albo kiepskich materiałem :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, chmury też były i jestem strasznie wkurzony, że nie udało się zebrać chociaż 5 klatek bez chmur. Gdy się przecierało to zaczął się już świt i było po robocie. Z tego wkurzenia zapomniałem nawet zrobić klatki dołu bez prowadzenia więc Tatry rozmazane. Nawet mi się tych pojedynczych klatek specjalnie obrabiać nie chce. Poniżej efekt obróbki jednej klatki po łebkach.

 

Sigma ART 24mm 1.4 @ 1.8 (powinienem jeszcze bardziej przymknąć), 1100d bez moda, eq3-2, iso400, 100 sekund. 

ver2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.