Skocz do zawartości

Dzielmy się doświadczeniami - odległości filtrów, złączek, chipów.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję wymianę doświadczeń i zebranie wiedzy w jednym miejscu.. Nie zawsze odległości podawane przez producentów zgadzają się z faktycznym stanem rzeczy a często tracenie pogodnych nocy na ustawianie odległości potrafi doprowadzić do białej gorączki. Może ktoś będzie miał podobny setup i skorzysta ?...

 

ASI 294 mmc + GPU + Antlia > zestaw pracuje z Newtonem TS 150/600. To ustawienie może wymagać drobnej korekty +/- 0,2 0,3 mm. Na screenie oznaczyłem krawędzie w/g których dokonałem pomiaru gdyż najłatwiej w tych miejscach użyć suwmiarki.

1859726203_ASI294mmcGPUAntlia.jpg.509cc9825e7920b60f7deaa4c528cd15.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony temat, w tej dziedzinie jestem cały czas w trakcie eliminowania problemów:
- teleskop Tele Vue NP127is wymaga do pełnej klatki korektora TeleVue LCL-1069, które usuwa astygmatyzm występujący w konstrukcji Nagler-Petzval (przykładowo taki Askar który też jest w systemie Petzval ma już piątą soczewkę korekcyjną)

- korektor wymaga odległości os sensora kamery do czoła korektora 2,6" 66,04mm

- całość wymagała dorobienia złączek:
 

QHY600 -> QHY CFW3L -> QHYOAG-M -> ZŁĄCZKI -> TeleVue LCL-1069
23,5mm +- 0,5mm (backfocuse) -> 21,5mm -> 10mm -> zmodyfikowane mocowanie QHY na śruby -> korektor
                                            przejściówka M54x075mm na 2,4" gwint Tele Vue
                                                      łączny backfocuse 11mm

Złączki:

TeleVue_Atik_LCL-1069_QHYCFW3-Connectors.thumb.jpg.00fbdb47b22b5e6bc18f9a385b1e6d16.jpg

Złożony zestaw:

Adapter.jpg.c28580b616e324e128587e27c190299b.jpg

 

Oczywiście żeby nie było zbyt dobrze wyszły problemy:

- korektor Tele Vue LCL-1069, który kupiłem w UK i czekałem na niego ponad dwa miesiące, przyszedł z niedokręconym pierścieniem mocującym i szkło w środku miało spory luz. W efekcie trochę czasu zajęło centryczne ułożenie szkła korektora.

- mocowanie w wyciągu śrubami od Tele Vue nie było zbyt dobre dla ciężkiego zestawu akcesoriów około 2kg i pojawiło się ugięcie, efekt:

ugiecie.jpg.4f952fbfc05b00c72aefbd97f22602ba.jpg

Przez długi czas myślałem że przyczyną jest odległość korektora i jego złe ustawienie. Dopiero po zrobieniu zdjęć rożnych obszarów nieba zauważyłem że defekt 

się zmienia w zależności od położenia teleskopu. W niektórych pozycjach ugięcie było większe lub mniejsze. Tego problemu jeszcze w pełni nie wyeliminowałem przez

pogodę, ale:

- kupiłem nowe śruby mocujące do wyciągu

- potrzebuje jednej nocy by je przetestować i skorygować ewentualną pozostałą krzywiznę dla wyciągu (Tele Vue NP127is ma odpowiednie śruby [w czarnych otworach] do takiej korekcji)

PoprawkiKrzywizna.thumb.jpg.1fa4a40d4a66fb44875829a1898412ba.jpg

Na zdjęciu:

- oryginalne śruby, lepsze zamienniki

- wyciąg, pierścień mocowania z śrubami korekcyjnymi

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wreszcie uporałem się z kolimacją, po ustawieniu śrubek kolimacyjnych z wykorzystaniem śruby mikrometrycznej. Uzyskałem następujące rezultaty dla TeleVue NP127is + QHY600M (pełna klatka):

Min FWHM:    2.56"
Max FWHM:    3.88"
Curvature:    24.8%
Tilt in X:    -0.3"
Tilt in Y:    +0.1"
Collimation:    1.2"

TEST_F_16_R_10s_15C_20220817_193126_56_mosaic.jpg.de94a18ddb5deeed5d42c45a12f111fb.jpg

Testowy obszar nieba gwiazda SADR [filtr R ekspozycja 10s]

Kolimacja_TeleVueNP127is.thumb.jpg.57a725de407060522cc7760c05e7658a.jpg

CCDInspector 2D plot

Kolimacja3D_TeleVueNP127is.thumb.jpg.6d3fdf660dcb14cd76a227cd0b36b2c1.jpg

CCDInspector 3D plot

 

Nie wszystkie teleskopy mają w zestawie śruby kolimacyjne w wyciągu jak TeleVue NP127is tutaj linki przydatne linki.

- Film o kolimacji:

 

- Fajne narzędzie od Baadara do kolimacji:

https://astrogeartoday.com/camera-tilt-correction-made-easy-baader-planetarium-m68-tilter-review/

Edytowane przez Jan Bielański
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z dedykowanym korektorem to raczej dramat. Ja używałem TV TRF2008 z APO od TS’a i też miałem duże problemy, podobnie wyglądające do Twoich, tylko że już na 4/3”. Zmieniłem na WO Flat 6Aiii i jest o niebo lepiej, a na dodatek odległość reguluje się samym korektorem, który ma zmienną długość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak TeleVue LCL-1069 jest dedykowanym korektorem, chociaż z nim też miałem przeboje bo otrzymałem egzemplarz z poluzowanym pierścieniem mocującym,

oczywiście mogłem wymienić na nowy, ale ze względu na to że kupowałem w UK nie chciałem przechodzić cyrków z UC i wolałem sam go ustawić.

Ale tutaj do całej zabawy dochodziło to że dorabiałem pierścień mocujący, gdyż oryginalny w tej wersji teleskopu miał cztery śruby mocujące:

image.png.acc51d6f234c0c9ecfe9c26753257269.png

więc wymieniając to mocowanie ja sam sobie ten wyciąg rozkolimowałem i naprawiałem to co sam napsułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.