Skocz do zawartości

SN 2022hrs - temat na majówkę :)


Jagho

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji chciałbym zachęcić osoby zainteresowane spektroskopią supernowych (ale nie tylko) do korzystania z bazy widm w British Astronomical Association.

https://britastro.org/specdb/data.php

Publikowane są tam wyniki obserwacji głównie znanych (jak R. Leadbeater, J. Guarro-Fló, J Foster) ale czasem i mało znanych (jak ja :) ) spektroskopistów, jednak zasady dopuszczania do publikowania są tam dość surowe i weryfikowane przez adminów pod względem rzetelności wyników. Można więc te rezultaty uznać za wiarygodne i na przykład porównywać z nimi swoje wyniki (szczególnie kiedy jesteśmy na etapie nauki spektroskopii).


Przykładowe ustawienie pozwalające na wyfiltrowanie z bazy widm supernowych:

baaquery.png.b15acc71996f0106eeca4898123ebcae.png

 

Aby pozostać w temacie SN 2022hrs, przedstawiam 3 opublikowane tam widma tej supernowej (pierwsze moje i 2 kolejne Robina Leadbeater'a). Wyraźnie widać jak obserwowane minimum absorpcji Si II (w okolicach 6100A) przesuwa się w czasie w stronę fal dłuższych (co świadczy oczywiście o zmniejszającej się prędkości ekspansji supernowej).

BAA.thumb.png.175e4db7a2ba3a696e346fee6a8d7c82.png

  • Lubię 3
  • Kocham 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Witold Caban napisał:

To  efekt wczorajszej nocy  obserwacyjnej . 11 zdjęć o czasach od 20 do 100 sek. Sprzęt to SCT 8 " EDGE HD , focal reducer 0,7 , kamera ATIK 414 EX Mono i Star Analyzer 200.  

Witek, ogólnie jak na SA200 to wyszło całkiem fajnie (głęboka, widoczna Si II), ale musisz koniecznie wywalić tło z otrzymanego widma (bo na załączonym screenie tego nie zrobiłeś). SN 2022hrs to jasna supernowa, ale nie na tyle, aby ten element pominąć. 

Witek.jpg.226809b6ad49b131b000a12fb88a351b.jpg

 

Co więcej, wybierz później opcję "Custom Region" i obszar górny (niebieski) oraz dolny (zielony) ustaw tak, aby w obszarach przez nie zajmowanych nie było żadnych gwiazd (przynajmniej tam, gdzie w osi X wypada widmo). 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Witold Caban napisał:

Jarku - czy tak lepiej  ? bo poszalałem ostro w RSpec.....:sterb003:

W tym zakresie widma jaki opracowałeś (5000A-6500A) wygląda to w porównaniu, mniej więcWitekJarek.png.4b91fae2b682ef7ecdae04f29eb0d06a.pngej, tak:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jasne, że jest tam kilka "artefaktów", ale to nie spektroskop szczelinowy, tylko StarAnalyser, gdzie słabe widmo supernowej rzucane jest bezpośrednio na niebo.  O ile dobrze pamiętam, to Twoje pierwsze widmo supernowej, więc gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dalej będziesz zmierzał w tym kierunku, to prędzej czy później spektroskop szczelinowy to będzie dla Ciebie konieczność. Spójrz na prace naszych zagranicznych kolegów, ale i my przechodziliśmy podobną drogę (Mariusz Bajer, Łukasz Socha czy też ja). Każdy zaczynał od SA, ale w pewnym momencie to już nie wystarcza. Problem w tym, że ceny spektroskopów są coraz bardziej "kosmiczne". Pamiętam, że jeszcze nie tak dawno zestaw Alpy600 (myślę, że to takie urządzenie w sam raz dla Ciebie) kosztował 4500-5000 (wraz z modułem guidującym), a teraz trzeba wydać prawie 9000 zł. 

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Witku, choć przymiotnik "genialny" jest jednak sporą przesadą :) Z dobrze zebranego materiału (takiego jak Twój) zawsze można coś "wycisnąć" i może być nawet naukowo użyteczny.  Pewnie część z Was to zna, ale zawsze warto przypomnieć, ile niezwykłych obserwacji spektroskopowych można wykonać nawet za pomocą tak prostego rozwiązania jak Star Analyser 100/200. Polecam szczególnie analizę zmian prędkości ekspansji słynnej supernowej SN 2014J wykonaną przez Marka Bunnell'a wykorzystującego 4-calowego ED-ka i SA200:
https://www.rspec-astro.com/sample-projects/

 

albo to, co ze SA wyczyniali nasi forumowicze (szczególnie @bajastro):

https://astropolis.pl/topic/35295-widma-gwiazd-czyli-co-da-cię-wycisnąć-ze-star-analysera/

 

Może więc przykład Witka zachęci i innych do spróbowania swoich sił w spektroskopii.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W Twoim widmie wyraźnie dominuje linia absorpcji SiII, więc w zasadzie uzyskałeś najważniejszą informację - typ supernowej Ia. Gratulacje! SN 2022hrs nie jest jednak aż tak łatwym obiektem szczególnie dla spektroskopii bezszczelinowej (zanieczyszczenie światłem obu galaktyk, kwestia miejsca rzutowania widma - sporo obiektów wokół), a jej jasność jest już bliska wartości granicznej dostępnej dla Star Analyser'a w naszych warunkach i przy 8-calowej aperturze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jagho napisał:

W Twoim widmie wyraźnie dominuje linia absorpcji SiII, więc w zasadzie uzyskałeś najważniejszą informację - typ supernowej Ia. Gratulacje! SN 2022hrs nie jest jednak aż tak łatwym obiektem szczególnie dla spektroskopii bezszczelinowej (zanieczyszczenie światłem obu galaktyk, kwestia miejsca rzutowania widma - sporo obiektów wokół), a jej jasność jest już bliska wartości granicznej dostępnej dla Star Analyser'a w naszych warunkach i przy 8-calowej aperturze.

Dziękuję za miłe słowa! Szczególnie, że to moje pierwsze widmo dla tego typu obiektu. Dotychczas bawiłem się raczej w analizowanie widm mgławic planetarnych, a to zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze obiekty :) z racji sporej jasności powierzchniowej i zwartości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tuvoc napisał:

... Dotychczas bawiłem się raczej w analizowanie widm mgławic planetarnych...

O tak. Planetarki to bardzo ciekawy temat spektroskopowy. Szczególnie ekscytujące jest to, że wiele z nich nie zostało jeszcze szczegółowo zbadanych. Dlatego są osoby, a wśród nich i amatorzy (jeżeli można ich jeszcze tak nazywać :) ), którzy zajmują się szukaniem i spektroskopowym potwierdzaniem tych obiektów. Bardzo znana z powodu swoich osiągnięć jest grupa francuska - Pascala Le Du i Thomasa Petit - https://planetarynebulae.net/

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Jagho napisał:

O tak. Planetarki to bardzo ciekawy temat spektroskopowy. Szczególnie ekscytujące jest to, że wiele z nich nie zostało jeszcze szczegółowo zbadanych. Dlatego są osoby, a wśród nich i amatorzy (jeżeli można ich jeszcze tak nazywać :) ), którzy zajmują się szukaniem i spektroskopowym potwierdzaniem tych obiektów. Bardzo znana z powodu swoich osiągnięć jest grupa francuska - Pascala Le Du i Thomasa Petit - https://planetarynebulae.net/

 

Oczywiście są mi oni znani. To już inny poziom niż mój. Sam popełniłem takie. Widm mam już sporo ale jeszcze zdjęcia samych mgławic zostały do zrobienia.

 

NGC_7009_sb.png.6c93ddfe55f3534ebad81af32594cea1.png

 

M-57-LI_sb.png.e4b61deaf932c6ee29ab5c4680fa8c81.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.