Skocz do zawartości

Co to za obiekt? - foto zagadka nr 2


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Z inspiracji Leszka Marcinka (lemarc) proponuję następną zagadkę z wykorzystaniem Jego zdjęcia.

 

zagadka2.jpg

 

Chodzi o rozpoznanie centralnego obiektu, który tym razem nie jest gwiazdą. Jednocześnie informuję, że w chwili pisania tego posta sam jeszcze nie znam odpowiedzi. Proszę jednocześnie JanuszaP, zwycięzcę poprzedniej foto zagadki, by wstrzymał się z ewentualną poprawną odpowiedzią przez okres conajmniej doby by dać szansę innym. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ok!!!i dam sobie na wstrzmanie do jutra na przeczekanie ale już mnie korci aby poszukać tej planety...żartowałem ;) ;) ;)

Zdjecie prawdopodobnie z Sonnara 200/2,8 z usuniętą dolną częścia kadru, tak dla ułatwienia identyfikacji 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Cha cha cha taki kolor ma nie tylko Uran koledzy ;D ;D ;D

Więc nie psuje wam zabawy tylko podgrzewam atmosferę jak pisałem na razie nie biorę udziału w zabawie, powodzenia obserwatorzy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, jak zwykle jesteś najmądrzejszy na świecie. Rozumiem, że z "planety" wycofujesz się. A do zabawy powrócisz, jak już padnie prawidłowa odpowiedź, i dowiemy się wtedy, że znałeś ją od dwóch tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

El... baw sie dobrze przecież napisałem na początku ze to żart z Planetą, nie pasuje do Urana i Neptuna przez ostatnie 15 lat co na spokojnie sprawdziłem w Guide :-)))

Wiesz co to jest to wal i nie przejmuj się bo ja jeszcze sobie nie przypomniałem takiej mgławicy z trójką gwiazdek w linii prostej ???

sprawdzenie w Guide zajmie mi pewnie z godzinkę ale nie lubię gotowców i poszukam w swojej pamięci i zapiskach obserwacyjnych 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należało sie sugerować wyglądem obiektu, tylko jego otoczeniem, po którym najłatwiej go zidentyfikować. Obraz mgławicy M57 w obiektywie o ogniskowej 300mm. zlał się w jednorodną plamę, gdyż jest to obiekt nie wielki (ok1') Znamy tę mgławićę z obserwacji i zdjęć, że ma wygląd pierścienia. Jednak już po 10 minutach naświetlania w obiektywach poniżej f=500 jej obraz przekształci się w tarczkę. Mam ci ja sporo materiału na zagadki, ale myślę, że raz na tydzień wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka rozwiązana, ostatnie zdanie na koniec.

Wykadrowałem to zdjęcie do skali, gdzie widoczna jest ziarnistość emulsji, żeby widoczne były najsłabsze gwiazdy. Dzięki temu można zbadać zasięg gwiazdowy obiektywu SONNAR 4/300, który trudno przekroczyć niektórymi większymi obiektywami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oj Leszku tym razem zasugerowałem się skalą którą mocno podciagnąłeś i ten zielonkawy obiekt "planetarny ;) " nie przypominał mi okolic M57 z mojej pamięci choć eliptyczny kształt i kolor sugerowały właśnie ją na początek, są na nim gwiazdki pod 15 mag co jest rewelacją jak na obiektyw 300/4 ale w końcu to Zeiss i należało się tego spodziewać.

 

Mile zaskoczony obserwator :):D ;D

 

Ps. Czy próbowałeś także odszukać koło M57 niwielką galaktykę 15 wielkości, może po nałożeniu kilku obrazków się lepiej uwidoczni bo wygląda tu jak duch galaktyki po rozjaśnieniu monitora ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hmmm... tą galaktykę chyba obserwowaliśmy lub próbowali obserwować z Turem na Kudłaczach jego działkiem 50cm zeszłej jesieni ale nie jestem do końca pewien, może Paweł ma to w zapiskach ???

Napewno było widać obie galaktyki koło M13 ale tej koło M57 nie jestem teraz taki pewny :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.