Skocz do zawartości

Łączenie niezgodnego materiału foto


Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę do bardziej doświadczonych Kolezanek i Kolegów o opinię czy przedstawiony poniżej pomysł ma sens, czy też sobie odpuścić takie kombinacje.

 

Mam dwie sztuki Askara ACL200. Bez problemu mogę je posadzić na HEQ5, by dwa razy szybciej zbierać materiał. Optymalnie byłoby dokupić drugą sztukę ASI294 MC Pro i jechać jednocześnie z użyciem dowolnej kombinacji filtrów spośród L-Pro, L-eX i ALP-T. No ale to by wymagało sporego zakupu, więc może wykorzystać posiadanego niemodowanego Canona APS-C? Z filtrem L-Pro działałby ok i by zbierał sygnał gwiazd, a drugi tor z ASI294 byłby mgławicowy. Pojawia się problem różnych sensorów (wielkość, skala). I tu mój pomysł: materiał z Canona obrabiać z drizzle3 (komputer da radę) i potem go przeskalować i wykadrować do skali zgodnej z Asi294? Na koniec składam do kupy gwiazdy z Canona i mgławice z Asi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PIXie daje się bez problemu.

 

Przykład:  Andromeda z Kota z ASI533 (górny lewy) i z Esprita z ASI1600MM (górny prawy).

Niżej Andromeda z Kota obrócona i dopasowana do tej z Esprita (z lewej) i Andromeda z Esprita dopasowana i obrócona do tej z Kota.

 

image.thumb.png.84661598b7837cda7dee91ab5ab54d97.png

 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tex88 napisał:

 

a napiszesz coś więcej albo dasz link ?

Nie ma tu wielkiej filozofii. Procedura star align dostosuje skale, obrót i wyrównanie dla dowolnie zmieszanych plików z różnych źródeł i zestawów. Nawet różne BINowanie wyprostuje. Trzeba tylko odpowiednio zaznaczyć klatkę wzorca i mieć na tyle zbieżne kadry by znalazły się wspólne gwiazdy do analizy.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz w świetle powyższych wpisów i zważywszy na małą ilość pogodnych nocy Twój pomysł ma sens.

Ja łączyłem materiał z różnych teleskopów i kamer, nawet Newtona 200/1000 z Czerwonym Kotem, również luminancję z kolorem zbieranym Canonem. Alignowałem w Pixsie i jakoś to wyglądało. Jedynie nie widzę potrzeby stosowanie drizzle 3. Trochę spowolni obróbkę, a nic nie wniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.