Jump to content

Space Night Wrocław 7-8 maja


Recommended Posts

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do udziału w kolejnej imprezie popularnonaukowej o tematyce kosmiczno-astronomicznej. Po niemal dwuletniej przerwie stowarzyszenie WroSpace organizuje kolejne stacjonarne spotkanie dla młodzieży, rodzin z dziećmi oraz miłośników nauki, kosmosu i astronomii.
 
Space Night Wrocław, dwudniowe spotkanie popularyzacyjno-edukacyjnie odbędzie się w formie hybrydowej otwartej w dniach 7-8 maja 2022 r. we Wrocławiu. Siedzibą wydarzenia będzie Wrocławski Park Technologiczny, budynek Delta, ul. Duńska 9. Wstęp wolny, po rejestracji. Ponadto konferencja będzie transmitowana online.
 
Na wydarzenie składa się część konferencyjna dla dorosłych i młodzieży oraz część warsztatowo-pokazowa dla dzieci, młodzieży i rodzin z dziećmi. 
 
Część konferencyjna, podzielona na 5 bloków tematycznych:
•            45-lecie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk
•            10 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej
•            Eksploracja kosmosu
•            Solar Orbiter
•            Relacje międzynarodowe w sektorze kosmicznym.
Każdy z bloków złożony jest z prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz części integracyjno-aktywizującej z nagrodami dla uczestników. Warto przyjść, chociażby dla tych szalonych gier i zabaw :) Ponadto będzie okazja do spotkania matek i ojców polskiego sektora kosmicznego, a także najpopularniejszych polskich popularyzatorów nauki, jak Astrofaza
Gośćmi specjalnymi będą: prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna, a także dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. Iwona Stanisławska. 
 
Ideą spotkania jest przybliżenie szerokiej społeczności dokonań polskich inżynierów, naukowców oraz firm w obszarze sektora kosmiczno-astronomicznego, a także zaprezentowanie przyszłych możliwości rozwoju i potrzeb w zakresie zasobów ludzkich. Podczas spotkania będziemy mieli okazję wspólnie uczcić 45-lecie istnienia CBK PAN, a także rozpoczniemy cykl wydarzeń celebrujących 10-lecie Polski w ESA. Poza tym poruszymy tematy związane z przyszłością eksploracji kosmosu, misją Solar Orbiter oraz relacjach międzynarodowych w sektorze kosmicznym.
 
Wstęp na konferencję jest darmowy, wymaga wcześniejszej rejestracji:  https://forms.office.com/r/pqb5KXyYFf.
 
 
Część warsztatowo-pokazowa, przeznaczona dla dzieci, młodzieży, czy całych rodzin, składała się będzie z ogólnodostępnej sali pokazów, warsztatów i zabaw, a także zajęć objętych zapisami. 
 
strefie otwartej odbędą się dwa spotkania z niezapomnianym Wiktorem Niedzickim, ikoną popularyzacji nauki, który zainspirował wiele pokoleń do zainteresowania naukami ścisłymi. Pan Wiktor zaprezentuje pokazy doświadczeń pt."Kosmiczne sztuczki Wiktora". 
Ponadto w strefie: rakietki, mini misje stratosferyczne, astronomiczne tatuaże, kosmiczne quizy, obserwacje Słońca i wiele innych pochłaniających aktywności. W strefie tej będzie także można spotkać studentów, przedstawicieli kół uczelnianych, którzy przedstawią swój dorobek i zachęcą do studiowania nauk ścisłych oraz dołączania do kół studenckich.
 
Zapraszamy także do wyboru i rejestracji na warsztaty i zajęcia, w których dzieci i młodzież będą miały okazję zgłębić wiedzę z zakresu astronomii oraz wybranych technologii kosmicznych.
 
Doświadczeni warsztatowcy z: ESERO PL, klubu Almukantarat, Extremo Technologies, Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Junior Astrobio, koła PWr in Space, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz WroSpace, a nawet sam prezes Polskiej Agencji Kosmicznej poprowadzą dla uczestników niezapomniane zajęcia. Do niektórych z nich zapraszamy całe rodziny!
 
Opisy poszczególnych zajęć objętych bezpłatnymi zapisami znajdują się na stronie https://app.evenea.pl/organizator/?id=294315 (opis znajduje się na dole każdej podstrony). Wśród ofert zajęć znajdą Państwo m.in. zajęcia inżynieryjne oparte na scenariuszach NASA, kosmiczne, astronomiczne i biotechnologiczne warsztaty, quizy i konkursy z nagrodami. Będzie można m.in. "ugotować kometę" z suchego lodu, poznać kosmiczną architekturę, wykonać precyzyjny układ ładowania, wspólnie z grupą wykonać i przetestować lądownik księżycowy oraz zbudować wytrzymałe poszycie wahadłowca, zapoznać się z extremofilami oraz astrobiologią, a także zapytać o wszelkie nurtujące pytania dotyczące kosmosu prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, odpowiednika NASA :) Nie zabraknie także konkursów z nagrodami.
 
Rejestracja za zajęcia odbywa się przez portal evenea: https://app.evenea.pl/organizator/?id=294315.
Wszystkie zajęcia są oczywiście bezpłatne.
 
Space Night Wrocław, oparty na bezinteresownej współpracy czołowych polskich instytucji i organizacji kosmicznych, firm oraz organizacji non-profit. Do tego grona należą:
stowarzyszenie WroSpace - inicjator i organizator wydarzenia, współorganizatorzy: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polska Agencja Kosmiczna oraz Wrocławski Park Technologiczny, a także partnerzy: Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO PL, klub Almukantarat, Urania - Postępy Astronomii, Astronomia, Astrofaza, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Scanway, Extremo Technologies oraz Akademia Leona Koźmińskiego.
 
Serdecznie zapraszamy!
 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.