Skocz do zawartości

Ustawianie montażu paralaktycznego


Voult

Rekomendowane odpowiedzi

Mam iOptron GEM28, z miejsca gdzie działam nie mam widoczności na gwiazdę polarną, więc Plate Solving (KStars) - w nocy jest całkiem ok, a jak nie, to guiding "pomaga".

 

W dzień gorzej, mam niby oznaczone punktu na podłodze gdzie stały nogi "z nocy". Komputer (sterownik) mi kieruje mniej więcej na słońce - lekka korekta pilotem (lewo, prawo) i jest ok. Potem jednak zaczyna mi powoli z minuty na minutę uciekać.

Niby nic, bo i tak zdążę złapać serie po 1k zdjęć (Lunt 40, ASI290 z reduktorem) i sobie skorygować pilotem, ale jakby tak zostawić tylko do obserwacji podczas pikniku, to trzeba ciągle pilnować "czy nie uciekło".

 

Macie jakieś rozwiązanie? Ustawiać pokrętłami azimuth / altitude?

 

Tylko skąd wiedzieć, że w pozycji "startowej" (parking) sam teleskop jest skierowany tam gdzie powinien (szczególnie, że GEM28 ma "sprzęgła" bardziej na "zatrzask zębatek" niż zacisk w "dowolnej pozycji").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złap jakieś jasne gwiazdy poza Słońcem, lub Księżyc, i metodą dryfu ustaw. W dzień powinieneś łapać na kamerze gwiazdy ok. 0 mag, przy rozciągnięciu histogramu do 1 mag, słabsze gwiazdy mocno już nikną w szumie. Ewentualnie ok. południa metodą dryfu na Słońcu.

Elewacji nie zmieniasz, potrzebujesz tylko azymut właściwie ustawić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Gość na chwilę said:

Przecież do śledzenia Słońca trzeba włączyć odpowiednią prędkość śledzenia. Pewnie dlatego Ci ucieka... Słońce przemieszcza się ok. 1 stopnia do dobę względem gwiazd.

Nie o to chodzi, prędkość poprawna, tylko kierunek lekko inny.

 

12 minutes ago, lkosz said:

Złap jakieś jasne gwiazdy poza Słońcem, lub Księżyc, i metodą dryfu ustaw. W dzień powinieneś łapać na kamerze gwiazdy ok. 0 mag, przy rozciągnięciu histogramu do 1 mag, słabsze gwiazdy mocno już nikną w szumie. Ewentualnie ok. południa metodą dryfu na Słońcu.

Elewacji nie zmieniasz, potrzebujesz tylko azymut właściwie ustawić.

:o No to mam ogromne zaskoczenie, że widać takie obiekty - myślałem, że nasza dzienna gwiazda oślepia wszystko. Zbadam temat.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Voult napisał:

:o No to mam ogromne zaskoczenie, że widać takie obiekty - myślałem, że nasza dzienna gwiazda oślepia wszystko. Zbadam temat.

"widać" do 3.5 magnitudo na pewno, szczegóły tu: https://github.com/lkosz/astronomy/tree/main/daylight_star_magnitude

Księżyc pewnie nie raz widziałeś w dzień :) z przyczyn praktycznych lepiej celować w coś bardzo jasnego

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lkosz napisał:

"widać" do 3.5 magnitudo na pewno, szczegóły tu: https://github.com/lkosz/astronomy/tree/main/daylight_star_magnitude

Księżyc pewnie nie raz widziałeś w dzień :) z przyczyn praktycznych lepiej celować w coś bardzo jasnego

Super sprawa :D Próbowałeś z jakimiś filtrami?

 

Aż sam muszę sprawdzić, jak to będzie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu ustawiałem w ten sposób:

- wybierałem alignację na Słońce;

- jeśli nie teleskop nie trafiał, to ustawiałem montaż tak, aby Słońce było w centrum;

- potem wybierałem Słońce przez go-to;

- jeśli nie teleskop nie trafiał, to ustawiałem montaż tak, aby Słońce było w centrum.

Nie jest to metoda idealna, ale zapewnia w miarę równe śledzenie przez dłuższy czas

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wracając do tematu.

 

Dla was pewnie oczywiste, a może nie.

 

Naumiałem się w AsiCap (w FireCapture też jest) obsługi ST4. Bardzo fajnie to pracuje - ustawiłem, poszedłem na śniadanie, po 20 minutach cały czas słonko było w środku (w ROI).

 

Montaż bardzo ogólnie był na polarną (zostawiłem sobie oznaczenia markerem na podłodze), oczywiście nie trafił za pierwszym razem w słońce i trzeba było pilotem dociągnąć, ale potem obsługa ST4 już dawała radę. 

 

Zostawiam, bo może się komuś przydać.

 

Screenshot 2022-06-11 at 08.27.29.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.