Skocz do zawartości
  • 0

Vixen 200/800 R200SS - czy warto?


Auron

Pytanie

Cześć Forumowicze, 

 

Zwracam się do Was z pytaniem, ponieważ mam możliwość za okazyjną cenę nabyć teleskop Vixen 200/800 R200SS, jakie macie swoje przemyślenia na temat tegoż teleskopu, czy przede wszystkim warto? Jeśli już znajdzie się u mnie, to będzie on usytuowany na pierze w astroszopce. 

 

Według jednej z recenzji Vixen R200SS Newtonian reflector plus Corrector PH review - BBC Sky at Night Magazine jest on łatwy w obsłudze niczym refraktor i skolimowany fabrycznie tak, że nie potrzeba jest ponowna kolimacja, a jeśli już odpowiednia instrukcja kolimacji została dodana do tegoż teleskopu. Za bardzo nie chce mi się w to wierzyć, dlatego chętnie poczytam Wasze przemyślenia i opinie, za które z góry dziękuję. 

 

Vixen teleskop N 200/800 R200SS OTA : Amazon.pl: Elektronika

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Każdy Newton będzie wymagał periodycznej kolimacji. Koniec i kropka.

 

Natomiast ten vixen powinien być solidniej i dokładniej zrobiony niż Synta itp. Co oznacza, że będzie go można nieco łatwiej i dokładniej skolimować i że będzie trzymał ustawienie lepiej i dłużej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hehe. Nawet zmiany temperatury mają wpływ na kolimację- niewielki ale zauważalny za pomocą odpowiednich przyrządów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pałąk wygląda bardzo spoko, cela LG na zdjęciach też spoko. 

Wygląda jakby fabrycznie był tym, do czego GSO doprowadzałem przez rok. 

 

Jak pożenisz z aplanatycznym korektorem komy (bo wszelkie Baadery, GSO itp roboty nie zrobią), to naprawdę będzisz zadowolony. 

 

Kolimacji nie ma się co bać, swojego od początku roku nie kolimowałem, od kiedy mam pałąk podobny do tego co jest tu fabrycznie. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Pałąk wygląda bardzo spoko, cela LG na zdjęciach też spoko. 

Wygląda jakby fabrycznie był tym, do czego GSO doprowadzałem przez rok. 

 

Jak pożenisz z aplanatycznym korektorem komy (bo wszelkie Baadery, GSO itp roboty nie zrobią), to naprawdę będzisz zadowolony. 

 

Kolimacji nie ma się co bać, swojego od początku roku nie kolimowałem, od kiedy mam pałąk podobny do tego co jest tu fabrycznie. 

Dzięki Patryk za radę, cieszę się, że mój stary sprzęt Ci służy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, JSC napisał:

Zamiast pisac, ze ma pająka z grubymi ramionami (to chyba niepodlegający regulacji odlew?) , to pisze się, że nie traci kolimacji i.... pewnie coś w tym jest. Coś za coś - juz było o różnych pająkach w innym wątku.

Akurat monolityczny pająk to spoko rzecz, położenie wtórnego ustala się na jego mocowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do wizauala czy avikowania - tak. Do astrofoto DS, raczej jako dawca optyki. Ta tuba waży ~5.5kg, żeby wchodziła na V. GP czyli protoplastę EQ5. Dla porównania DO-GSO 8” f/4 waży 8.5kg i dalej nie jest demonem sztywności. Do tego „zabawkowy” wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1
11 minut temu, Herbert West napisał:

Każdy Newton będzie wymagał periodycznej kolimacji. Koniec i kropka.

 

Natomiast ten vixen powinien być solidniej i dokładniej zrobiony niż Synta itp. Co oznacza, że będzie go można nieco łatwiej i dokładniej skolimować i że będzie trzymał ustawienie lepiej i dłużej.

Zgadzam się z Tobą, dlatego też dziwię się, ze w tak branżowych mediach, wypisywane są takie rzeczy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -2

Zamiast pisac, ze ma pająka z grubymi ramionami (to chyba niepodlegający regulacji odlew?) , to pisze się, że nie traci kolimacji i.... pewnie coś w tym jest. Coś za coś - juz było o różnych pająkach w innym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.