Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkiego najlepszego w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 2022r.!

 

     Lepiej zainstalować (aktualizować) w Stellarium dane orbitalne dla konkretnej komety, którą chcemy obserwować. Nie ma sensu aktualizowanie całej bazy, jak w powyższym przykładzie, bo  i tak większości z tych komet nie będziemy obserwować, przynajmniej nie każdy z nas.

 

    Robimy to tak (początkowo jak w powyższym przykładzie) - aktualne dla najnowszych wersji Stellarium (instalacja danych dla jednego obiektu przebiega znacznie szybciej):

 

(Okno konfiguracji) klawisz F2 -> zakładka Wtyczki -> z listy w lewym okienku wybieramy Edytor Układu Słonecznego i klikamy konfiguruj, otwiera się nowe okno Niewielkie obiekty Układu Słonecznego -> w nowym oknie wybieramy zakładkę Układ Słoneczny i klikamy na Zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC..., otwiera się nowe okno Zaimportuj dane -> w nowym oknie wybieramy zakładkę Wyszukiwanie on-line i wpisujemy nazwę komety C/2022 E3 (bez ZTF), a następnie klikamy na lupkę z prawej strony. Jeśli nazwę komety wpiszemy poprawnie, dane orbitalne obiektu zostaną odnalezione w bazie minorplanet i nazwa zostanie zwrócona, pojawi się poniżej jako (w tym przypadku) C/2022 E3 (ZTF). Zaznaczamy kwadracik przy nazwie komety i klikamy na Dodaj obiekty.

 

     Jeśli chcemy w Stellarium dodać (bo nie mamy)/zaktualizować (bo wizualizowana w złym miejscu nieboskłonu) dane orbitalne dla konkretnej asteroidy, robimy tak samo jak powyżej, lecz zamiast nazwy komety wpisujemy TYLKO numer katalogowy asteroidy (nawiasów nie trzeba wpisywać). Więcej o wizualizacji asteroid w Stellarium znajdziecie w tym instruktażu:

 

Stellarium - identyfikacja asteroid na naszych fotkach, praktycznie.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2022 o 21:33, Miesilmannimea napisał:

Na to wpadłem,  niestety w moim Stellarium nie ma takiego obiektu.
Pewnie muszę jakąś bazę zassać?

Tak trzeba zrobić aktualizacje tylko nie pamiętam jak żeby pomóc.W Skysafari robi się samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@waldi1 czytasz najpierw posty w wątku, zanim odpowiesz?? :icon_rolleyes: Przecież jeden post wyżej nad Twoim wpisem, podałem jak się robi aktualizacje danych orbitalnych w Stellarium dla konkretnego, małego obiektu US  (komety, asteroidy), znanego z nazwy, a Milena napisała jak to zrobić, wybierając interesujący nas obiekt z listy. ;)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Gość na chwilę napisał:

No to szykujemy się na dwa ostatnie tygodnie stycznia.......Piotrze, ile ten warkocz może mieć stopni? Trzeba dobrać FOV żeby go za bardzo nie obcinać..

 

Wizualnie był krótki - miał jakieś 10' - 15'. Z tego, co widziałem, to na niektórych zdjęciach długość warkocza gazowego sięga 2 stopni. Pod koniec stycznia powinien być znacznie dłuższy, bo kometa będzie znacznie bliżej Ziemi. Jeśli kometa utrzyma swoją aktywność, to pod koniec stycznia długość warkocza gazowego może na zdjęciach być bliska 10 stopni, bardzo możliwe, że pierwsze 2-3 stopnie, a może i więcej, pod ciemnym niebie będzie widać w lornetce 10x50.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano od 4 zrobiło się pogodnie, o 5:05 obserwowałem 2022 E3 (ZTF), dałem jej jasność 8.8 mag, średnicę 3', DC 5/, a długość warkocza oceniłem na 7'

Pięknie rozpoczęty Nowy Roczek od obserwacji 3 komet :)

2020 V2 (ZTF)

 

2022 A2 (PANSTARRS)

 

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2022 o 14:08, suchyy napisał:

@waldi1 czytasz najpierw posty w wątku, zanim odpowiesz?? :icon_rolleyes: Przecież jeden post wyżej nad Twoim wpisem, podałem jak się robi aktualizacje danych orbitalnych w Stellarium dla konkretnego, małego obiektu US  (komety, asteroidy), znanego z nazwy, a Milena napisała jak to zrobić, wybierając interesujący nas obiekt z listy. ;)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek

Wiem.Zagapilem się po fakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualizacje ze Stellarium trajektorii C/2022 E3 (ZTF) na nieboskłonie do połowy stycznia z pozycją komety codziennie o godz. 3:00 CET (wsp. azymutalne).

 

C2022E3_02_15-01-2023.thumb.jpg.ae9019e684a7481bfa53db13a3c7b6c7.jpg

 

 

 

... i w szerszym kadrze, łącznie z kometą C/2022 A2 (PANSTARRS).

 

C2022E3_02_15-01-2023a.thumb.jpg.de6d31834c2400ef49136f0f2c62ccb5.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś (2 stycznia) przebudziłem się nad ranem i okazało się, że między pędzącymi po niebie niskimi chmurami całkiem nieźle widać gwiazdy. Kometa C/2022 E3 (ZTF) w lornetce 10x50 rzucała się w oczy (choć była tylko niezbyt dużym, okrągłym, zwartym obiektem, przypominającym gromadę kulistą) - jej jasność oceniłem na 7.1 mag, a średnicę głowy na 10'. Później poszedłem jeszcze po lornetę 25x100, w której było widać całkiem nieźle krótki, szeroki pyłowy warkocz komety, a zerkaniem dostrzegalny był też znacznie dłuższy, i wąski warkocz gazowy. 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2022 o 22:55, M.K. napisał:

Polecam również zapolować na kometę C/2020 V2: https://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2020 V2&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

Ma jasność ok 10 mag., więc w razie problemów z jej zauważeniem polecam zamienić okular na kilkunasto milimetrowy. Teraz jest blisko Polaris.

Polaris potwierdza :)

Moja obserwacja z 27.12 w 8":

Złapałem też kometę C/2020 V2 (ZTF), która przechodzi teraz bardzo blisko Gwiazdy Polarnej. Trochę się naszukałem, ale ostatecznie ją namierzyłem. Jest dość mała, skoncentrowana i całkiem jasna (ok. 10,8mag).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2022 o 18:40, Gość na chwilę napisał:

No to szykujemy się na dwa ostatnie tygodnie stycznia.......Piotrze, ile ten warkocz może mieć stopni? Trzeba dobrać FOV żeby go za bardzo nie obcinać..

 

Jeżeli tak jak napisał @napoleon długość warkocza to cztery średnice Księżyca (czyli ok. 2 st), to mój FOV w Askarze500 + ASI294 jest akurat. Myślę jednak, że prezentacja całego dość delikatnego warkocza będzie wymagała trochę materiału.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam balkon w stronę północno wschodnią, więc też chciałbym uchwycić tę kometę, jak pogoda pozwoli. Będzie to moja pierwsza kometa, mam więc kilka zielonych pytań:

  1. Niebo mam bortle 6, czy nadal jest szansa na uzyskanie dobrych efektów? Pewnie zastosuję filtr L-Pro.
  2. Jak dobrać ogniskową? Mam kilka obiektywów, wydaje się, że warkocz gazowy będzie miał w okolicy 2 stopni (wg. danych ze Stellarium), a pyłowy pewnie coś pod 8-10, ale ile z tego będzie widoczne pod bortle 6? Myślałem nad Tair 3s na APS-C, tam FOV jest ~4,5x3 stopnie. Ewentualnie mam jeszcze w zanadrzu 200, 135, 85mm. Chciałbym uchwycić tyle, ile się da spod bortle 6.
  3. Jak dobrać czas pojedynczej klatki? Widziałem zdjęcia po 30sek, czy pod koniec stycznia to nie będzie za dużo? Jednak kometa będzie się zdecydowanie szybciej poruszać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przydałoby się niebo min. Bortle 4. Trzeba ciemnego nieba, a nie filterków ;)

2. Dzień przed robieniem zdjęcia sprawdź foty w sieci lub/ i obserwacje wizualne. Dobierz parametry ogniskowej do aktualnej wielkości komety na niebie.

3. Empirycznie podczas pierwszych klatek komety :) Trzeba dobrać odpowiedni czas. Długość ekspozycji będzie zależała od wielu parametrów. Przede wszystkim od ruchu komety na niebie, jakości nieba, parametrów Twojego sprzętu. Staraj się jak najdłużej, aby wyciągnąć szczegóły warkoczy, ale nie można prześwietlić foty. Oczywiscie jądro komety też nie powinno być poruszone.

Taka moja opinia ;)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, TUR said:

1. Przydałoby się niebo min. Bortle 4. Trzeba ciemnego nieba, a nie filterków ;)

Wiadomo, nic nie zastąpi ciemnego nieba :) mogę nie mieć możliwości wyjazdu pod bortle 4, więc zostanie mi tylko bortle 6 z balkonu.

W takim przypadku, jedyne, co mogę zrobić, by coś polepszyć, to L-Pro.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnie tegoroczne obserwacje C/2022 E3:
data godzina / jasność/ średnica/ DC/ dł. warkocza
2023-01-01 04:05     8.8     3.0'     5.5     7'
2023-01-02 04:25     8.3     3.5'     5.5     7'
2023-01-04 04:20     8.3     2.5'     5.0     5'  Księżyc kilka st. nad horyzontem

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.