Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

     Jak widać na powyższych mapkach kometa co dnia pochłania coraz to dłuższe odcinki nieboskłonu! Niżej zrobiłem wizualizację na okres kiedy kometa ma być najjaśniejsza wg. Stellarium, czyli między 30-01, a 2-02 (dane orbitalne komety aktualizowane na bieżąco). Wizualizacja pozycji komety na godz. 3 obejmuje 7 dni: od 28-01 do 3-02. Kometa w czasie 6 dni pokona ponad 37° nieboskłonu w okolicach Małej Niedźwiedzicy i Żyrafy. Czyli dobowo będzie to ponad 6° - całkiem sporo!

 

C2022E3_28-01_03-02_3-00.thumb.jpg.c8238efbe68673f0322df5c5cfe040e5.jpg

 

 

C2022E3_28-01_03-02_3-00traj.thumb.jpg.2fbd5168c3e27426bca03fb55eece591.jpg

 

 

     Podałem pozycje na godz. 3, bo pod koniec stycznia będzie to już po zachodzie Księżyca. Z początkiem lutego o tej porze gruby Łysy będzie jeszcze przeszkadzał, świecąc nad zachodnim horyzontem. Niestety obserwacje komety w nocy jeszcze o ludzkiej porze będą w towarzystwie Łysielca wysoko na nieboskłonie. :(

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotrek Guzik napisał(a):

Widziałem ją znów ostatniej nocy. Kiedy kładłem się spać około 1:30, zerknąłem przez okno i okazało się, że na niebie chmur jest niewiele. Choć niebo mocno rozświetlał Księżyc, to kometę znalazłem lornetką 10x50 w kilka chwil, pamiętając tylko że jest "gdzieś na północ" od Korony Północnej. Jej jasność oceniłem na 6,6mag, a średnicę głowy na 12'. 

Jak ja Ci zazdroszczę tego ciemnego nieba, dzięki któremu widzisz kometę o średnicy 12', ja na krakowskim niebie widzę 4x mniejszą, tylko 3'. Niestety LP zjada te słabe obszary o niskiej jasności powierzchniowej :(

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, napoleon napisał(a):

C/2022 E3 przy pełni Księżyca

Fotografowanie komet za pomocą kamery LRGB przy niemal 100% fazie Księżyca to akt desperacji, ale dzięki temu można ocenić jak rozwija się kometa. Kompozycja 1h LRGB wykonana zdalnie z zachodniej Hiszpanii za pomocą astrografu o średnicy 130mm/f3.3 oraz kamery ZWO ASI 2600.

 

C-2022-E3_2023_01_06.jpg.ccb7475774b6bb3fbe297ad0d4cfe26c.jpg

Świetnie że Ci się udało zobrazować tę kometę. Zastanawia mnie jedynie mocno rozjaśniony obszar w rejonie warkocza gazowego, który nieznacznie przekłamuje jego faktyczną strukturę. Życzę kolejnych udanych łowów.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mogłeś zrobić dłuższe ekspozycje  bez montażu . Okoliczność, że jest relatywnie blisko NPC sprzyja takiej  zabawie ...  Np. 5, 10, nawet 15 sekund.  Jest jakiś matematyczny wzór, który podaje , do jakiej kątowej odległości od NPC

można " bezkarnie" robić ze statywu.   :)  Już to kiedyś wykorzystałem przy foceniu,  ale to było daaaaawno

i zapomniałem

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 sekundy to właśnie maksymalny czas focenia ogniskową 200mm przy klatce FF, żeby gwiazdy były jeszcze punktowe. 

Fotka ma tylko wartość "astrofotoreportażową". Do astrofoto konieczny jest napęd, kilkanaście kilkudziesięciosekundowych ekspozycji i wysokość obiektu ponad 15 stopni nad horyzontem. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również udało się wczoraj zaobserwować powyższą kometę - około godziny 23:00, była nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Przez teleskop 10” w mieście była widoczna jako kulista mgiełka, ale nie widziałem także warkoczy. Cieszy fakt, że trafiło się fajne okno pogodowe i można było C/2022 E3 ZTF zobaczyć :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również udało się dziś ok godz. 4 nad ranem wizualnie z miasta dojrzeć kometę C/2022 E3 (ZTF). Trochę przeszkadzały cirrusy i rozjaśnione niebo przez Księżyc. Obserwowałem przez lornetki 10x50 oraz 15x70. Kometa zauważalnie słabsza w porównaniu do M13. Warkocz nie był widoczny.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... i tak się łamię z myślami : kupić czy nie kupić .... ? 

 

Oczywiście w tym wątku chodzi o filtry na kometę .  Wchodzą w rachubę :

-  Lumicon  comet filter   cca 25 nm na OIII i C    ( to niebieskie i zielone promieniowanie ) 

-  szersze pasmo UHC-E  50 nm

-  szerokopasmowy Hutech IDAS LPS.

 

Komety lubią robić niespodzianki,  pogoda też -  i bądź tu mądry   :((((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, zbignieww napisał(a):

.... i tak się łamię z myślami : kupić czy nie kupić .... ? 

 

Oczywiście w tym wątku chodzi o filtry na kometę

 

Raczej już za późno na udany zakup. Gdy np ja szykowałem się na wielkie planetarne oglądanie na lato 2020, zacząłem zbierać filtry już rok wcześniej. Zdążyłem się z nimi oswoić i niektóre zmienić na inne lepiej mi pasujące. 

 

Ale załóżmy że filtr dojdzie na czas i będą pogodne noce ? Filtr po prostu musi przenosić pasma CN. Odnośnie tego UHCe to warto się upewnić. A z lzejszych, sprawdzonych filtrów to mogę polecić CLS np od Optolong, nada się później nawet do galaktyk.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten UHC-E przepusci więcej światła pyłowego warkocza.  Nie napisałem tego, ale mam na dzień dzisiejszy w szufladce filtr

Optolong L - eNhance 1,25 "  i Optolong UHC 2". Ten pierwszy przepuszcza OIII  i H alfa. Ekonomiczny, jak piszą w necie.

Ale czy on też przepusci swiatło pyłu ?  Chociaż trochę ?  No i kolejna zagwózdka. Pisze  się w necie,  że ten L - eNhance jest fotograficzny.

Za  cienki  jestem, czy też będzie dobry na visual . Obserwować  mogę refraktorkiem  72/432  albo  102/704  + reduktor/ korektor 0,79x,

albo  bez niego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji komety. Na statywie Celestron 15x70. W obiektywie kometa jako ledwo majacząca mgiełka. Brak widocznego warkocza. Tak więc organoleptycznie zaliczona. Teraz trzeba pomyśleć o uwiecznieniu jej na fotografii.

pzdr.

Edytowane przez szdom1
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2023 o 22:17, szdom1 napisał(a):

Na statywie Celestron 15x70. W obiektywie kometa jako ledwo majacząca mgiełka.

Nie odbierz tego osobiście, ani jako jakąś złośliwość, ale w dobrej lornetce 10x50 kometa jest widoczna bez problemu, u Ciebie ledwo majaczy w Celestronie.

To chyba najlepsza rekomendacja, aby NIE używać tych tanich Celestronów do czegokolwiek.... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.