Skocz do zawartości

Małe jest piękne. Kowa 8×32 xd


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu szukając uniwersalnej lornetki na wyprawy w teren i do współpracy z 12" proponowano mi ową Kowę. Lornetka podobno świetna za swoją cenę i przez pewnego obserwatora uznana za ròwnorzędną czy nawet lepszą do Nikona EDG. Wtedy kupiłem Razora UHD, który do dziś mnie niezmiennie zachwyca. Miejsce dla małej,poręcznej 8× ciągle było wolne. Aż do teraz.

IMG_20220508_112219.thumb.jpg.bddfd67b9abbeb7344d7c88864fa96b7.jpgOd kilku dni jest że mną mała Kowa.

Opowiem wam o niej.

Gdy otworzyłem pudełko podrapałem się w głowę. Kurczę. Kupiłem sobie lornetkę dla Hobbita... Jej rozmiary i mała waga powodują że znika nam w dłoniach. Palce splatają się na górze,wskazujący bezbłędnie znajduje koło ostrości. Mamy wrażenie braku sprzętu. Zupełnie jakbym osłonił dłońmi oczy i patrzył. Producent daje nam do niej futerał i pasek. Zbędne gadżety. Kowa znika w kieszeni kurtki,czy bluzy kangurki i pozwala zapomnieć że mamy tam jakiś ładunek. Jakość wykonania jest niezła. Mamy nawet wyjście na statyw. Nie ma się czego czepiać. Zero na dioptrii to zero.

Przejdźmy jednak do tego co najważniejsze. Obraz.

Przyznam się szczerze że jestem zaskoczony. Razor UHD jest dla mnie lornetką wspaniałej jakości. Maleńka Kowa depcze mu po piętach. Można powiedzieć że "skrobie marchewki".IMG_20220508_112109.thumb.jpg.5de1116740a5043e5523c21192e6ff27.jpgAC właściwie nie istnieje. Trzeba się bardzo ale to bardzo starać żeby ją odnaleźć. A jak już mignie nam w trudnym momencie to właściwie jest tylko jej szept. Pole widzenia jest jednak małe jak na 8× a głębia ostrości niewielka. Palec na pokrętle cały czas dokonuje korekt. Dystorsja daje efekt szklanej kuli podczas panoramowania. Ostrość jest znakomita, praktycznie w całym polu a detal świetny.

Razor jest jednak lepszy. Ma tą głębię większą a plastyka obrazu i nasycenie kolorów jest większe. Przebija małą Kowę czymś jeszcze,czymś co ciągle mnie zachwyca. Krystaliczną czystością i zapierającym dech w piersiach detalem. Kowie brakuje tego przysłowiowego pieprzyka. 

Wczoraj po pracy uzbrojony w Bressera 20×80 i Kowę pognałem na wioski. Bresser został zapomniany w aucie a ja spędziłem z maleństwem dwie godziny podziwiając Drogę Mleczną wzdłuż wschodzącego Cygnusa. 

Powiem wam tak. Wymiatacz DSO to to nie jest ale ponownie nie ma się czego czepiać jeżeli będzie tym czym jest. Ładnym szkłem do panoramy. Pole widzenia pozwala objąć całą Lirę. Gwiazdy są ładnie punktowe a astygmatyzm pomijalny. Nasycenie kolorów nawet tych najsłabszych doskonale widoczne. Cienki rogalik Księżyca pokazał się jako przepiękny glob z dobrze widocznym światłem popielatym bez najmniejszego śladu fałszywego koloru. Albiero był cudną,splecioną w pocałunku parą o przepięknych barwach. Gwiezdny pył w tle Łabędzia i czysta Wega zachwycały. Nawet kuliste w Herkulesie coś dały.

Hmm... Zaczynam rozumieć naszego lornetkowego zapaleńca Pawła.Sz.

Na koniec jeszcze jedno.

Tyle się mówi o plastyce i tròjwymiarowości obrazu w porro. A dachòwki to taki płaski,ostry obrazek. Jak ktoś obraz z dachòwki postrzega jako płaski to powinien jak najszybciej umòwić się na wizytę do okulisty. Prywatnie! Nie na NFZ.

Pozdrawiam. Mariusz.

 

 

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.