Skocz do zawartości
  • 0

Brak ostrości na lustrzance


Monse324

Pytanie

Może ktoś będzie wiedział w czym może być problem, posiadam teleskop sky watcher 130/900 eq2, chciałem się amatorsko pobawić w astrografie, ale po dwóch nocach spędzonych na próbach poddaje się, nie potrafię uzyskać żadnej ostrości aby zrobić jakiekolwiek zdjęcie, normalnie gdy oglądam księżyc przez okular wszystko jest okej, obraz żyleta i księżyc robi mega wrażenie, tylko chciałbym to jeszcze uwiecznić, a wychodzi mi tylko takie coś czyli nic, zero ostrosci, będę wdzięczny za odpowiedź jak ktoś wie o co może chodzić:) Na YT widziałem że normalnie na tym modelu ludzie podłączają lustrzanki i robią mega zdjęcia, więc nie wiem gdzie ja popełniam błąd.

IMG_20220508_182909.jpg

IMG_20220508_182848.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No właśnie to już mam i nic nie pomaga, miałem nawet soczewkę Barlowa do tego jeszcze bo wyczytałem że też trzeba użyć, jest troszkę lepiej ale nadal brak ostrości i właśnie czytałem że ostatni sposób na tą ostrość to jest podniesienie lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam to wszystko, próbowałem wszystkie warianty, łączyłem i odejmowałem te elementy razem, ale ostrość praktycznie łapie jakby aparat wrzucić prosto w wyciąg bez żadnych adapterów, im więcej ich, znaczy im dłuższe zaczynając od tego najkrótszego tym ta ostrość jest beznadziejna, dlatego myślę że może to lustro jest za daleko, tylko też za bardzo nie wiem czy w tym może być błąd po posiłkuje się tylko tym co wyczytam w necie;)

Screenshot_2022-05-09-17-40-36-184_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak podniesiesz lustro, to zdjęcia będą ostre, ale ...... Gwiazdki po rogach będą  jajowate.

Kupisz korektor kommy,  ale .... wyciąg do korektora nie będzie pasował. 

Zmienisz wyciąg na dwucalowym i stwierdzisz, że lepiej od razu było kupić teleskop przystosowany do foto,

A ten zostawić do wizualna jak był na początku. 

Edytowane przez fizyk5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, fizyk5 napisał:

Jak podniesiesz lustro, to zdjęcia będą ostre, ale ...... Gwiazdki po rogach będą  jajowate.

Kupisz korektor kommy,  ale .... wyciąg do korektora nie będzie pasował. 

Zmienisz wyciąg na dwucalowym i stwierdzisz, że lepiej od razu było kupić teleskop przystosowany do foto,

A ten zostawić do wizualna jak był na początku. 

Znaczy aż taki wymagający nie jestem, widziałem na YouTubie że na tym modelu robili zdjęcia i jednocześnie oglądali, w pełni mi to odpowiadało tyle że ja jednak nie mam opcji zrobienia zdjęcia bo nie wiem jak:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, lemarc napisał:

Potrzebujesz takiej przejściówki z gwintem M42/1 (pod stary obiektyw) https://fotoamigo.pl/adapter-pierscien-m42-canon-p-1907.html?gclid=CjwKCAjw9-KTBhBcEiwAr19ig1xKiUhyyIezl2Tzrobf2aI1X4OD plus tuleja z tym gwintem wstawiona do wyciągu.

W sensie jak kupię ten adapter to mam go potem nakręcić na tą część tylko?

IMG_20220509_100836.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A to nie jest tak, że ostrzy z bliska (to zdjęcie z czerwonym 800) a nie ostrzy na nieskończoność?

Znaczyłoby, że wyciąg jest za długi, płaszczyzna sensora za daleko.

 

Potrzebujesz wyciągu niskoprofilowego do newtona, a nie wstawiania złączek pogarszających obraz, bo oddalających matrycę od płaszczyzny ostrości.

 

I takie pytanie, nie obraź się, a do tego ustrojstwa o którym pisał/ła @esiulek

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1744&lunety=Z czka projekcyjna okularowa GSO 1 25 T2 M42x0 75 SKU CA001

wkładałeś jeden okular czy różne - bo to zestaw do projekcji czy robiłeś bez okularu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, OBERON RD napisał:

A to nie jest tak, że ostrzy z bliska (to zdjęcie z czerwonym 800) a nie ostrzy na nieskończoność?

Znaczyłoby, że wyciąg jest za długi, płaszczyzna sensora za daleko.

 

Potrzebujesz wyciągu niskoprofilowego do newtona, a nie wstawiania złączek pogarszających obraz, bo oddalających matrycę od płaszczyzny ostrości.

 

I takie pytanie, nie obraź się, a do tego ustrojstwa o którym pisał/ła @esiulek

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1744&lunety=Z czka projekcyjna okularowa GSO 1 25 T2 M42x0 75 SKU CA001

wkładałeś jeden okular czy różne - bo to zestaw do projekcji czy robiłeś bez okularu?

Dokładnie tak jak piszesz, ostrzy tylko z bliska, im dalej od wyciągu to tej ostrości coraz mniej. Do tego ustrojstwa już wkładałem wszystko;) soczewkę Barlowa i dwa okulary w zestawie które były, ale nic to nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spróbuj inaczej.

Wywal ten gruby adapter do aparatu i na sucho przyłóż aparat do wyciągu. Sprawdź czy łapiesz ostrość. Taj jak mówi @OBERON RD może trzeba wejść głębiej z matrycą a nie oddalać się.

Jeśli zmieścisz się w zakresie ostrości to może 

https://fotoamigo.pl/adapter-pierscien-m42-canon-p-1907.html?gclid=Cj0KCQjwmuiTBhDoARIsAPiv6L88WtltgpSLXR9L7Li7JYiZ9xKxhIXl-561otf2QxD9XRACwI2lPcsaAki1EALw_wcB

najtańsze bez potwierdzenia ostrości - i tak nie potrzeba. Jak to zaskoczy to może myśleć dalej ale temu wyciągowi nie daję szans. Na próby astrofoto może starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Spróbuj inaczej.

Wywal ten gruby adapter do aparatu i na sucho przyłóż aparat do wyciągu. Sprawdź czy łapiesz ostrość. Taj jak mówi @OBERON RD może trzeba wejść głębiej z matrycą a nie oddalać się.

Jeśli zmieścisz się w zakresie ostrości to może 

https://fotoamigo.pl/adapter-pierscien-m42-canon-p-1907.html?gclid=Cj0KCQjwmuiTBhDoARIsAPiv6L88WtltgpSLXR9L7Li7JYiZ9xKxhIXl-561otf2QxD9XRACwI2lPcsaAki1EALw_wcB

najtańsze bez potwierdzenia ostrości - i tak nie potrzeba. Jak to zaskoczy to może myśleć dalej ale temu wyciągowi nie daję szans. Na próby astrofoto może starczy.

Na sucho jak włożę aparat to ta ostrość jest. Odnośnie tej odległości to łapałem ostrość obiektu na obiekt oddalony o jakieś 2 kilometry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, lemarc napisał:

Ten wyciąg jaką ma średnicę wewnętrzną, dwa cale czy 1,25"? Bo jeśli dwa cale to da się włożyć poniższy zestaw do niego i zadziała.

 

IMG_4388b.jpg

IMG_4391b.jpg

Po pracy zmierzę i sprawdzę ile to cali ma, ale ten drugi element gdzie mogę dostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od strony praktycznej mogę poradzić :

 

1. przed podnoszeniem lustra zrób sobie markerem znaczniki ( kreseczki ) na 3 srubach i na celi lustra ( naprzeciw siebie) i to będzie pozycja wyjściowa. Będziesz miał orientację i niezłe zabezpieczenie dla równomiernego podnoszenia  lustra śrubami . Zabezpieczysz się też przed zbytecznym dużym rozkolimowaniem układu.

 

2. wyciąg okularowy wysuń o 1-2 cm, byś miał możliwość zaostrzena na nieskończoność , ale również

    na blizkie obiekty  ( np. ptaszki ... )

 

3. kręcenie 3 śrubami po obwodzie wykonaj  na etapy, np. po 3 obroty każdą z nich - az do skutku , gdy zobaczysz ostry obraz w lustrzance. Ale na jakimś b. oddalonym obiekcie !!!

 

Taką operację przeprowadziłem ok. 8 lat temu i zrobiłem to wtedy tak dokładnie, że praktycznie nie musiałem

kolimować układu.  Ale lata biegły, mam teraz 80 -  i jeśli coś "poknociłem" - sorry, zróbcie korektę.

 

Zakładam, że lustrzankę dobrze przygotowywujesz do pracy

 

Pozdrówko, Z.

 

PS. Piotrkusiu, na pierwszej fotce dokladnie widać, że Canona ma podłączonego do wyciągu za pośrednictwem

      adapteru  bagnet/T2 . Co pamiętam, nie miałem problemu z visualem - ale przecież to małe piwko:

      zastosuje jakiś extender , "wydłużający" wyciąg. Są chyba takie w standarcie 1,25"

   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powiem tak. Też od takiej zabawy zaczynałem.  Stracisz czas, trochę nerwów, rozwalisz teleskop przy podnoszeniu lustra a i tak nie bedziesz zadowolony z efektu. Zostaw to do wizuala i dokup kamerke astro 1,25 albo kup 2 telep z wyciagiem ktory uniesie lustrzanke. Howg. :)

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.