Skocz do zawartości

Hypergraph 6 - kilka uwag


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

To już drugi model gdzie spotykam się z luzami na LG. Nie wiem jak sprawdzałem to wcześniej i nie zauważyłem. O ile pamiętam z kolegą @orlen przerabialiśmy ten temat. Oba ze stajni TS.

U kolegi luz był bardzo wyraźny u mnie ledwie wyczuwalny. Tak więc po zakupie rozkręcenie celi LG to raczej obowiązek. Nie wiem - może to zabieg celowy na czas transportu? ...

Diafragma pełni trzy funkcje:

- diafragmy :)

- utrzymuje LG

- i dociska

W układzie sześcioramiennej gwiazdy 3 to śruby 3x3 dociskowe + 3x2 kontrujące. W drugim układzie 3 ramion pod diafragmą są gąbki kontrujące. W moim przypadku i kolegi gąbki kontrujące miały luz - nie spełniały żadnej roli.

Pod LG poszły w trzech punktach podparcia elastyczne gąbki. Noc pokarze.

 

PS.

I znowu niesmak - kupuje się coś za sporą kasę a dostaje ... kota w worku. Ale żeby już tak nie całkiem po TSie jeździć to przynajmniej rotatory robią lepsze niż Ci co na AieX sprzedają.

 

PS. 2

Podejrzewam że wszystkie inne Sharpstar`y etc mogą mieć podobnie.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że o wiele łatwiej o dobrej jakości szkło niż przyzwoite elementy mechaniczne. Producenci zawodzą pod fundamentalnymi, prostymi względami mechanicznymi.

Tym dziwniejsze, że zrobienie solidnej mechanicznie konstrukcji nie kosztowałoby wcale wiele więcej pieniędzy.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłożeniu podkładek z gąbki pod LG taki test

60s

2022-05-10_21h41_18.jpg.3687bf6fc388ed0dedfe3a115d213e15.jpg

 

120s

2022-05-10_21h43_13.jpg.6b5d578be85076f4f9a740ef9b223506.jpg

 

21:43:53: Catalog PPMXL size: 813 objects
21:43:53: 145 dopasowanych par.
21:43:53: Inliers:         0.655
21:43:53: Resolution:      2.289 arcsec/px
21:43:53: Rotation:     +152.59 deg (flipped)
21:43:53: Focal:         417.17 mm
21:43:53: Pixel size:      4.63 µm
21:43:53: Field of view:    02d 38' 6.76" x 01d 47' 40.34"
21:43:53: Image center: RA: 17 43 56.078, DEC:  53 46 57.605

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, że jest jakaś gąbka, na której spoczywa LG w celi? Czy "od góry" dociska LG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Herbert West napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że jest jakaś gąbka, na której spoczywa LG w celi? Czy "od góry" dociska LG?

Trzy podkładki punktowe które niby mąja dociskac do diafragmy, tylko u mnie to nie były gąbki a metalowe główki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Herbert West napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że jest jakaś gąbka, na której spoczywa LG w celi? Czy "od góry" dociska LG?

Niebieski - 3 punkty podparcia w/g konstruktora - metalowe trzpienie które się lekko ruszają. Na nich spoczywa LG.

Zielone - moje gąbki w 3 pkt podparcia. Dobrane tak żeby LG minimalnie wystawało nad mocowanie LG z diafragmą. W tych miejscach jest też gąbka od strony diafragmy.

Białe - śruby na diafragmie dociskające LG

2022-05-11_11h55_28.jpg

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował zastąpić wszelakie gąbki podkładkami wyciętymi z arkusza zwykłego, dobrego korka. 2-3 mm wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli da się skolimować powtarzalnie i łatwo oraz trzyma kolimację to w sumie może być i na gumę do żucia zrobione. Moja definicja precyzyjnej i stałej kolimacji uległa kompletnej rewolucji po odwiedzinach u @Tom-cio, zakupie autokolimatora Catseye i porządnego, klasycznego Cheshire.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Temat wraca. @Herbert West @Tom-cio dzięki za porady. Pod LG jest korek. Na bocznych mocowaniach dałem nowego luks flocka od @Herbert West.  Wczoraj jeszcze wszystko rozkręciłem, wyjąłem LG poprawiłem wyciąg. Ok. Ja to wszystko rozumiem ale zachciało mi się posadzić to na mocowaniu Losmandy. Do tej pory nigdy nie wyjąłem z woreczka szyny. Wczoraj otwieram a tam ślady po śrubach i zdarty lakier. Czyli sprzęt był przez kogoś używany. Firma Telescop Express traci coraz bardziej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, _Spirit_ said:

 Czyli sprzęt był przez kogoś używany. Firma Telescop Express traci coraz bardziej.

Szyna Losmandy >>>>>> Vixen dla wszystkiego co waży 7-8 kg i więcej i/lub ma środek ciężkości bardziej odległy od siodełka montażu.

 

A jeżeli TE Ci nie powiedział, że kupujesz sprzęt po zwrocie/używany to fatalnie :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Wczoraj jeszcze wszystko rozkręciłem, wyjąłem LG poprawiłem wyciąg.

 

Hmm, wiem Romek, że lubisz grzebać w sprzęcie. ;) Wydaje mi się, że ostatnie fotki z tej tuby, które pokazywałeś na forum są zupełnie ok. Sądziłem więc , żen sprzęt jest ok i że poradziłeś sobie całkowicie z kolimacją.

 

A propos posadzenia LG, poczytałem ofertę TS. Piszą tam, że przed sprzedażą każdy egzemplarz przechodzi u nich "hand over". Zaznaczyłem fragment dotyczący regulacji mocowania LG.

 

---

This is how we hand over the hypergraph to the star friend:

The hypergraphs must undergo a complete optimization and check at Teleskop-Service after transport. We have to invest several hours of time in each telescope, only in this way you will get an operational telescope. The individual steps are:

♦ Removal of the main mirror cell and tightening of all screws, as they are usually loose.
♦ Optimizing the fit of the main mirror in the cell - not too tight and not too loose.
♦ Cleaning the main mirror and the inside of the tube.
♦ Checking and optimization of the focuser
♦ Collimation of the whole system and check of the collimation stability
♦ Creation of the manufacturing protocol and preparation for shipment.

---

 

Romek, co tak naprawdę jest z Twoim hipergrafem nie tak, że coś tam jeszcze kombinujesz? Pytam, bo zastanawiam się nad kupnem mniejszej wersji - 130 mm (ze względu na krótszą ogniskową).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, diver napisał:

♦ Removal of the main mirror cell and tightening of all screws, as they are usually loose.
♦ Optimizing the fit of the main mirror in the cell - not too tight and not too loose.
♦ Cleaning the main mirror and the inside of the tube.
♦ Checking and optimization of the focuser
♦ Collimation of the whole system and check of the collimation stability
♦ Creation of the manufacturing protocol and preparation for shipment.

@diver te niemieckie cwaniaki dodali ten wpis znacznie później po aferze z latającymi LG. Nie wiem - może teraz sprawdzają przed wysyłką.

@orlen czekaj. Miałeś mi go podrzucić :) Wystawisz za tysiaka więcej :)

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Ty się potem dziwisz, że masz dziwne gwiazdy? :P Przecież nie można LG podbierać sobie w dowolnych miejscach o środka lustra. Ilość punktów, rozstaw i odległość od osi powinny być ściśle określone dla danego rozmiaru i grubości lustra (Gui Plop) Lekko luźne lustro to też rzez wskazana, ale nie u was astrofotografów-astrografów :D lepiej się wypręża, nie łapie astygmatyzmu itp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.