Skocz do zawartości

M 101 - miejski wiatraczek


Maetrik

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, radoslawo napisał:

Jak dla mnie amatora to mega:) jakie masz niebo? Używasz jakiś dodatkowych filtrów poza LRGB? Mam podobny setup i szukam podpowiedzi. 

Dzięki :)

niebo bardzo kiepskie (w końcu Warszawa) tuż pod domem latarnie. Wg map tak to wygląda (w praktyce myśle, że jest gorzej)

280952147_Screenshot_20220512-104937_SamsungInternet.jpg.319c8d4dcce2ddcfd367aa8d3db1b9b9.jpg

Tu użyte były tylko LRGB baadera, do tego typu obiektów (galaktyki, gromady) nie stosuje żadnych anty LP, ale generalnie nie robię galaktyk, wolę mgławice w NB i tam już klasycznie Ha, OIII i RGB na gwiazdki najczęściej :)

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wismat napisał:

Jak tak testujesz jeszcze kamerkę to może zastanów się nad czasami. W końcu to LRGB na CMOS pod Bortle 6. 
Jaki w ogóle użyłeś gain ?

Gain 100.

A czasy ewentualnie dla rgb można skrócić w przypadku mgławic, gdzie z rgb tylko gwiazdki biorę. Tu niestety z koloru musiała powstać też galaktyka więc stwierdziłem, że też po 300 zrobię. Czy masz jakiś inny pomysł?

 

Oraz tak, wreszcie chyba mogę powiedzieć, że zestaw jest zdecydowanie docelowy :)

i co najważniejsze wszystko śmiga jak w zegarku :)

Dzięki panowie :)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby precyzyjnie określić czasy to powinna zostać zastosowana wyższa matematyka. Jak chciałbyś żeby to było idealnie i najłatwiej do obróbki to z kalkulacji wyszło by ci chyba z 7-10 sekund na klatkę :D Ale nie o to chodzi żeby się tak katować (siebie i dysk). Ja bym po prostu poszukał złotego środka i np zrobił drugi test robiąc ten sam kadr ale np z gainem 50 i czasami po 2 minuty. Oczywiście czas sumaryczny taki sam. Może różnica będzie w detalach, może tylko będzie różnica w łatwości obróbki, może w wielkości najjaśniejszych gwiazd, może więcej się zobaczy w środku galaktyki...  Jak miałoby być jeszcze lepiej w jakimś aspekcie to może warto. 


W sumie ekspertem nie jestem, myślę że może Paweł by coś podpowiedział ( @Pav1007) bo przecież on robi mega robotę z miasta.

 

  

1 godzinę temu, Maetrik napisał:

zestaw jest zdecydowanie docelowy :)

 

Toż to jakaś antynomia. 
A filtrów Baadera nie chcesz przypadkiem zmienić? :D Wiesz, że zaraz wychodzą CMOSy z Wide Dynamic Range? :D

 

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wismat napisał:

A filtrów Baadera nie chcesz przypadkiem zmienić? :D Wiesz, że zaraz wychodzą CMOSy z Wide Dynamic Range?

Nie dam się naciągnąć :)

troszkę wbrew powszechnym opiniom nie mam żadnego problemu z tymi filtrami (halo - pojęcie mi obce :) )

Ewentualnie NB ciut węższe by nie zaszkodziły ale koszt całego zestawu mnie przeraża :nerves:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maetrik napisał:

Dzięki :)

niebo bardzo kiepskie (w końcu Warszawa) tuż pod domem latarnie. Wg map tak to wygląda (w praktyce myśle, że jest gorzej)

280952147_Screenshot_20220512-104937_SamsungInternet.jpg.319c8d4dcce2ddcfd367aa8d3db1b9b9.jpg

Tu użyte były tylko LRGB baadera, do tego typu obiektów (galaktyki, gromady) nie stosuje żadnych anty LP, ale generalnie nie robię galaktyk, wolę mgławice w NB i tam już klasycznie Ha, OIII i RGB na gwiazdki najczęściej :)

Pozdrawiam

Tym bardziej szacun ze przy takim niebie takie efekty. 
Ja co prawda mieszkam w małym miasteczku i niebo trochę lepsze ale wokół mam lampy „kule” które świecą wszędzie tylko nie pod nogi:) 

D665F498-20BD-40AC-8E63-B055302783F4.jpeg.4793f912e1e58681a05f30a86d403982.jpeg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Maetrik napisał:

Ewentualnie NB ciut węższe by nie zaszkodziły ale koszt całego zestawu mnie przeraża :nerves:

Daj spokój.. Kupiłeś Porsche i tankujesz LPG? Musisz zmienić te NB :D Nie ma lipy! 
Zobaczysz.. za 2 tygodnie razem będziemy Ci szukać tych filtrów po necie :D

 

Edytowane przez wismat
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo niezbyt dużej skali szczegół wyszedł całkiem niezły. Ale najbardziej podziwiam Twoje ładne równe tło. ;) Jasne gwiazdki nieco spuchły i zakradła się do nich odrobina purpury, którą uraczyłeś galaktykę. Fakt, przydałoby się więcej klatek RGB, łatwiej byłoby osiągnąć dobrą saturację kolorów. Ogólne wrażenia mam jednak bardzo pozytywne. :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 22:39, Maetrik napisał:

troche za mało się okazało

 

1. Tło super nawet bym je zrobił ciut ciemniejsze

2. Galaktyki wymagają kompresji dynamiki co zapobiega efektowi wypranych kolorów

3. W większości przypadków wystarczy po nałożeniu koloru nałożyć maskę z obrazka i mocno podciągnąć saturację :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.