Skocz do zawartości

Dwa równoległe focusery dla dwóch teleskopów


Zlew

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, w jaki sposób macie rozwiązane focusery w układzie "twin", czyli dwa teleskopy jednocześnie?

Mam dwa EDki i jestem na etapie budowania sterowania całości. Dotychczas dla jednego teleskopu korzystałem z focusera w Onstep.

Onstep co prawda ma możliwość podłączenia dwóch focuserów, ale nie na raz, tylko może się przełączać między jednym a drugim. 

Zastanawiałem się, czy jest możliwość pożenienia równocześnie dwóch focuserów. No i czy one między sobą w jakiś sposób synchronizują autofocus.

W NINA jest opcja na dwa ZWO EAF, ale kupno dwóch focuserów za 2k nie wchodzi w grę.

@Tayson @Marvaz Wy chyba macie podwójne układy, podrzucicie jakiś pomysł? @sidiouss Ty też kiedyś wrzucałeś foto z choinką EDków na jednym montażu ;) 

Będę wdzięczny za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można użyć AstroLinka 4 mini S:

AstroLink 4 mini S – astrojolo shop

Daje możliwość sterowania jednym silnikiem krokowym (w trybie autofocuser'a) i drugim silnikiem DC (w tym wypadku sterowanie manualne z panelu urządzenia).

 

Aktualnie jest nowa wersja:

AstroLink 4 mini II – astrojolo shop

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DreamFocusery możesz używać do trzech sztuk na jednym komputerze, każdy jest widoczny osobno. Całą reszta to już kompetencja programu do akwizycji, NINy nie znam, więc nie pomogę. Jeśli pozwala sterować dwoma kamerami głównymi, to pewnie i focusery ogarnie. Ostrość w obu trzeba ustawiać niezależnie, w końcu to inne układy optyczne. Być może da się ustawić to tak, żeby refocus zrobił się równocześnie - ale jeśli program będzie korzystał z temperatury z dwóch urządzeń, to nawet drobna różnica pomiaru skutkować będzie nierównoczesnym zlecaniem refocusa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Zlew napisał:

@kudi145 @warpal a jak wygląda synchro autofocusa? Jest to w ogóle wykonalne? Mam tu na myśli sytuację, że dane z czujnika wymuszają refocus, oba teleskopy się refocusują po czym wznawiawiają zbieramnie materiału. Czy to zbyt duże chciejstwo z mojej strony? 

W tym przypadku zdecydowanie zbyt duże ;)

Jak wspomniałem - silnikiem DC sterujesz ręcznie, z panelu AstroLinka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, MateuszW napisał:

Całą reszta to już kompetencja programu do akwizycji,

No właśnie dochodzę do podobnych konkluzji, Bo w sumie dla programu jest obojętne czy focuser to EAF, DreamFocuser czy druciarnia na arduino, byle każdy szedł osobnym COMem. 

No nic, na razie dzięki, jak już uruchomię obie rurki na raz to pewnie wrócę z pytaniami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Zlew napisał:

No właśnie dochodzę do podobnych konkluzji, Bo w sumie dla programu jest obojętne czy focuser to EAF, DreamFocuser czy druciarnia na arduino, byle każdy szedł osobnym COMem. 

No nic, na razie dzięki, jak już uruchomię obie rurki na raz to pewnie wrócę z pytaniami ;)

Od strony focusera istotne jest, żeby w sterowniku ASCOM zostało przewidziane używanie wielu instancji, bo jeśli autor tego nie zrobi, to nie będzie się dało używać więcej niż jednego (np zapisywane ustawienia muszą być niezależne). U różnych producentów jest z tym różnie, nie wszystkie na to pozwalają.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zestaw dwóch EDków, owszem, ale w większości wypadków ustawiałem ostrość (ręcznie) 2-3 razy w ciągu sesji, bo temperatura rzadko mocno się zmieniała i zmieniała ostrość. Choć również myślałem o focuserze albo dwóch, ale ciągle nie było czasu ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.