Skocz do zawartości
  • 0

OAG i problem z ostrością w obu kamerach na raz


Mikołaj Woźniak

Pytanie

Cześć! Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi dlaczego nie mogę ustawić JEDNOCZEŚNIE ostrości w kamerze głównej ZWO ASI533MC Pro oraz kamerce do guidingu Solomark Telescope CMOS Camera w teleskopie N-200 200/1000? Podobny problem miałem wcześniej z lustrzanką sony alpha. Ostrość próbuje ustawić na odległym lesie.

1. Ustawiam ostrość w kamerce do guidingu (Solomark Telescope CMOS Camera).
920182637_2022-05-1116_57_08.thumb.jpg.ec322604ef16928ed4fd013e01ea5d73.jpg

2. Nie da się ustawić ostrości w kamerce głównej dlatego dodaje złączkę do przedłużenia.
744465232_2022-05-1116_57_18.thumb.jpg.58bd83f7ec06febfd4e35b5f80bbcfee.jpg

3. Teraz da się ustawić ostrość w kamerce głównej ale nie da się tego zrobić w kamerce do guidingu.
1634870401_2022-05-1116_59_52.thumb.jpg.7905a8b2b98b375a968afe008991dc1a.jpg

4. Próbowałem ustawić ostrość używając połowy przejściówki ale niestety bezskutecznie...
1520517010_2022-05-1117_02_11.thumb.jpg.0b1c4ad2e803d6b9c30df296d10e1399.jpg


Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi dlaczego tak jest i jak rozwiązać ten problem?

Edytowane przez Mikołaj Woźniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Bawiłem się swego czasu sporo z OAG i to co ci polecam, to:

  1. Ustaw odpowiednią odległość do kamery głównej, tak, żeby ostrzyła.
  2. Zamiast przedłużki do oag, zamontuj prosty Helical focuser, np. https://deltaoptical.pl/wyciag-okularowy-zwo-helical-focuser?from=listing
  3. Po ustawieniu ostrości na kamerze głównej, focuserem helikalnym spokojnie ustawisz sobie ostrość na kamerce do guidingu.

To naprawdę najprostrzy sposób, żeby się nie bawić w pierdyliard złączek i dobieranie odległości, żeby focus wypadł w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najpierw dokładnie zmierz (wylicz) odległość optyczną między pryzmatem, a oboma matrycami, dobierz odpowiednie przedłużki i dopiero bierz się za testy - tu nie ma miejsca na robienie czegoś "na oko". Prawdopodobnie brakuje Ci przedłużki między OAGiem, a kamerą główną - ale jakiej długości, to już musisz sam ustalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przyłącze się do tematu. Miałem podpięty OAG od ZWO do refraktora i wygladalo ze nie potrzeba nizej opuścić kamerkę guidujacą a już się nie dało. Główna kamera pięknie ostrość łapała a guidujaca pomimo wykręcenia wszystkiego brakowało jej jeszcze kilku mm.  Zrezygnowałem i używam lunetki ale z chęcią bym powrócił do OAG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 13.05.2022 o 08:40, komprez napisał:

Prościej chyba zamontować zwykły guider na tubie ;) bez problemów i bez ugięć bo przy tym wyciągu i tej choince w nim to marnie to widzę ...

Skoro ma oag, to lepiej go ogarnac, a nie bawic sie w piggy back.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.