Skocz do zawartości

Skazy na flacie


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio korzystając z niepogody robiłem sobie flaty dla ASI1600MM. W każdym z siedmiu filtrów mam identyczne skazy w kadrze. Klatka to flat L wyciągnięty w STF.

Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdy nie to że szyba ochronna i powierzchnia matrycy są czyste jak "dupa anioła". Świeżo po czyszczeniu i dmuchaniu sprężonym powietrzem. Oglądane pod światłem pod różnymi kątami przez okulary i przez lupę. Żadnych pyłków. Jakaś wada matrycy? :scratchhead:

Na ASI294MC nie mam takich problemów.

 

F_L_ASI1600_2000_1512.thumb.jpg.bed8071bf397723a838b139e7849f4fb.jpg

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze lezec ma matrycy.

Ja widze sporo okraglych, rozmytych przebarwien wskazujacych na pylki w torze. 

Im ostrzejsza krawedz, tym oczywiście bliżej matrycy. 

 

Flat z teleskopem czy bez? Moze cos wpadlo jak przykrecales kamere? Zwykla elektrostatyka...

 

W moim refraktorze bardzo fajnie widac wszystkie problemy jak zagladam od frontu do srodka swiecac np latarka do wewnatrz. 

 

To co masz i co pokazales dla mnie jest nieistotne i totalnie temat do niedrazenia. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć kamerkę i zrób flata pod potrójnym/ poczwórnym żyrandolem. Jak się kropki  zrobią potrójne/ poczwórne to masz paprochy pewnie na szybce ochronnej. Tak u mnie wyglądał flat po czyszczeniu kamery w serwisie. Na oko tego nie było widać wiec ponowne czyszczenie polegało na dmuchaniu i kontrolach flatów. 

6EF88D62-A97D-4270-9066-06D1AEC6A718.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tayson napisał:

totalnie temat do niedrazenia

Zalecam jak wyżej.  Szkoda zdrowia psychicznego.

 

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

flaty są chyba po to , aby takie "skazy" usuwać? :)

 

Dokładnie . 

Poza tym idealnie czysty flat jest obiektem czysto teoretycznym . W rzeczywistości nie istnieje :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tayson napisał:

Flat z teleskopem czy bez? Moze cos wpadlo jak przykrecales kamere?

 

Flaty zawsze robię z teleskopem. Przykręcałem, odkręcałem, patrzyłem i znów przykręcałem. Pyłków nie widać ani na matrycy, nie na szybce ochronnej.

 

15 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Może ja czegoś nie wiem, ale flaty są chyba po to , aby takie "skazy" usuwać?

 

Po to są oczywiście Maciej. Ja wolę jednak mieć jako punkt wyjścia obraz bez takich skaz. W sumie można byłoby wyjść z założenia: po co czyścić kamerę z paprochów, przecież flat i tak mi wszystko w obróbce usunie? ;)

 

11 godzin temu, Duser napisał:

Poza tym idealnie czysty flat jest obiektem czysto teoretycznym . W rzeczywistości nie istnieje

 

W praktyce tak. Niemniej mam podejście, jak napisałem wyżej. Zobaczymy, kiedy psycha mi siądzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.