Skocz do zawartości

TS Optics Refraktor apochromatyczny AP 102/714 ED OTA prośba o opinie


Amatorex

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.astroshop.eu/telescopes/ts-optics-apochromatic-refractor-ap-102-714-ed-ota/p,51026

 

Witam. Czy ktoś posiada teleskop z linku powyżej? Szukałem w google ale pusto na jego temat. Pytam bo nie wiem co by było lepsze, czy SW 80/500 ED lub 80/600 ED na tym lepszym szkle ED, czy lepiej ten z tytułu z większą średnicą 102mm? A może jeszcze o wiele tańszy bresser messier AR-102XS 102/460, który wyczytałem nie ma takich najgorszych opini? Dodam że teleskop tylko i wyłącznie pod DSy, do szerokich pól widzenia. Panety i oglądanie dzienne mnie nie interesują. Ewentualnie prosze o radę coś w przedziale cenowym maks do 4000zł, tylko pod dsy, o maksymalnych parametrach i maksymalnych gabarytów co ten TS Optics. Coś pod mobilny montaż do plecaka długości około półtora metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Amatorex napisał:

AR-102XS 102/460

Ten jest całkiem spoko, szczególnie jak się kupi używkę za rozsądną cenę - ale to jest w dalszym ciągu jasny achromat z jakimś tam szkłem ED z dolnej półki, więc aberrację chromatyczną posiada znaczącą i na jasnych obiektach będzie wyraźnie widoczna. Coś w tym stylu (znaczy to jest fota z użyciem tego właśnie teleskopu - parametry jakieś tam z dupy więc wygląda jak wygląda, ale akurat do celów ilustracji aberracji chromatycznej jak znalazł):

IMG_7603.JPG.742202bb2aceb18ed4936d8c52b48ffe.JPG

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ten jest całkiem spoko, szczególnie jak się kupi używkę za rozsądną cenę - ale to jest w dalszym ciągu jasny achromat z jakimś tam szkłem ED z dolnej półki, więc aberrację chromatyczną posiada znaczącą i na jasnych obiektach będzie wyraźnie widoczna. Coś w tym stylu (znaczy to jest fota z użyciem tego właśnie teleskopu - parametry jakieś tam z dupy więc wygląda jak wygląda, ale akurat do celów ilustracji aberracji chromatycznej jak znalazł):

IMG_7603.JPG.742202bb2aceb18ed4936d8c52b48ffe.JPG

O super, powiem szczerze że poza nienajlepszą ostrością nic więcej mi nie przeszkadza :p ciekawe jak wyglądają zdjęcia na rozgwieżdzonym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Amatorex napisał:

 Bresser messier AR-102XS 102/460

Mam, polecam do szerokich pól, małych i średnich powiększeń. Do DSów w kontekście. To nie jest teleskop do dużych powiększeń. 

Mały, lekki, pokaże trochę więcej niż 89/500 ze względu na aperturę. 

Zdjęć nie robię. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2022 o 15:29, Amatorex napisał:

No myślałem o tym, obrazy w tym nie będą "skopane" ?

Oglądaj niebo, nie szukaj problemów jak co poniektórzy. 

Achromat F5 to szkło nie do jasnych obiektów jak Księżyc. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum masz co nieco nt tego TSa, z ciut większym i cięższym 3calowym wyciągiem. Teraz robią z 2,5calowym:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6653-ts-individual-ed-102714-kilka-zdań-po-kilku-nocach/

Ja go właśnie kupiłem, ale dopiero do mnie jedzie i jeszcze zakup okularów przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.