Skocz do zawartości

Pentax XW vs Nikon NAV SW


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś z Was możliwość porównania tych dwóch serii (chociaż głównie chodzi mi o krótsze ogniskowe w okolicach 10mm i lekko powyżej). Do użytku jako okulary planetarne z C11.

Druga sprawa, w Japonii obydwa kosztują podobnie i jest to cena nieco ponad 900zł w sklepie stacjonarnym. Czy przy zakupie stacjonarnym (możliwe że w tym roku będę miał taką możliwość) prawdopodobne jest cło i vat w drodze powrotnej ?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie Obserwujesz w okularach i do planet - wziąłbym NAV-SW. W porównaniu do krótkich XW łatwiej będzie pozycjonować oko.

Nie wiem jak z szerokością obudowy NAVów przy ewentualnym przejściu na bino. W takim przypadku TV Delite wypada najkorzystniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misza napisał:

Jest tez znacznie lżejszy od Pentaxa co również jest sporą zaletą. Ciekaw jednak jestem czy zobaczyłbym jakąś dającą się wychwycić różnice w ostrości czy kontraście w centrum pola względem lantanów vixena ?

Dla mnie pierwsze co rzuca się w oczy przy przejściu z vixenów na XW, delite, delos, NAV to na prawdę czarne tło nieba i lepsze odwzorowanie kolorów.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Erik68 napisał:

Do planet to tylko ortho.

Dobra opinia, ale sprzed 30 lat.....

 

A w temacie - porównywałem kiedyś w apo 80mm Nikona 17 kontra TeleVue Nagler 16mm. Zarówno jak i drugi testujący (stary wyjadacz) stwierdziliśmy, że Nikon jest delikatnie bardziej kontrastowy i wyraźnie jaśniejszy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misza napisał:

Miałem ortho BCO i nie pokazał nic więcej niż lantan, niemniej BCO to ortho mocno budżetowe.

No właśnie dlatego ortho.tak wypadło blado bo to BCO.

Kup  dobre ortho  np.Takahashi i zamontuj do porządnego apochromatu... jeśli różnicy nie będziesz widział tzn.że czas odwiedzić okulistę.  :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ponoć tylko to oficjalna informacja od europejskiego przedstawiciela. Chciałem silnie mieć na półce Orciaki Takahashi przed sezonem ale będzie tylko 6 i 25 mm, nic nie da rady zrobić w tej sprawie bo nie są już produkowane. Jak ktoś się zastanawiał nad ich kupnem (ogniskowe oprócz 6 i 25) to niech kupuje póki widnieją w Europie na stanie. Takahashi LE będzie prawie komplet na półce ale też są już nieprodukowane i to są tylko zapasy.

Teleskop Austria już zdjął Abbe z oferty oprócz 6 i 25 mm.

FLO ma jeszcze 4 i 9 mm.

https://www.firstlightoptics.com/takahashi-eyepieces/takahashi-orthoscopic-eyepieces.html

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. LE to tez ciekawa opcja, rzadka u nas. Maiłem kiedyś 5mm dawno temu, bardzo dobry był, chociaż nie jestem w stanie porównać do lantana bo takowego wtedy nie miałem (lantany vixena traktuję jako pewien punkt odniesienia w kategorii planetarki, jako dobre ale jednak niedrogie i popularne szkła) . Zdaje się że obecnie kilka LE jest do kupienia z drugiej ręki i to aż od dwóch oferentów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.