Skocz do zawartości

Jaki refraktor apochromatyczny i montaż do planet księżyca bino i porównywania okularów wybrać?


KORSARZ89

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem okazję, patrzeć. Jeśli chodzi o wygodę, gdy dobrze "zamontowałem" oko, było bardziej komfortowo niż w BGO. Jakbym się transportował do wnętrza. Nie każdemu to może pasować.

 

23 godziny temu, anatol napisał:

F/15 to max do 80mm apertury. 130 mm musiałby mieć już F/20 żeby spełniać standard Conrady. Czyli tuba miałaby mieć ponad 2,5 metra długości. :movingtongue: W moje Mondeo kombi jakoś by się taka "rurka"zmieściła. :D

I przyczepa na montaż ;)

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2022 o 14:45, oicam napisał:

Tylko skąd tu wziąć 130mm f/15?:emotion-5:

A może chcecie mój dublet 150mm f/12? Po przymnięciu będzie 100mm f/18 lub 120mm f/15

 

A tego monocentryka 10mm kupiłem sobie właśnie przed chwilą :D. Będzie porównywany z 9mm University Optic "volcano top" orto i 9mm Morpheusem :)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2022 o 23:40, m_jq2ak napisał:

Co do CFF185 mm to z Danielem patrzyliśmy przez BBHSa. I jedno ocznie, także ten tego... i nadal nie zachwycił... Tam jest 51, prawda ?

Z tego co się wywiedziałem wszystkie fluoryty są hodowane (czyli sztuczne), różnią się domieszkami i czystością w produkcji...

Co do AGEMY jest jedna recenzja na CN jakiś czas temu versus 150 Takahashi produkowane seryjnie. Jak mi przyślą na testy, mogę się zastanowić w sprawie AGEMY. 

Ja obstawiłbym jednak Takahashi, każde APO 150 triplet, będzie potrzebował chłodzenia i tyle...

Ma ktoś tego Vixena do testów, chętnie bym go skrzyżował z FS-em. 

Cześć Marcinie.

Jest dużo więcej recenzji Dubletów APO Agemy , czytałem bodajże dwie niemieckie , gdzie Agema D-180mm była porównywana bodajże z AP USA i jeszcze jakim jednym trypletem chyba TEC FL i wypadł wyśmienicie. APO CFF w żadnym wypadku nie jest na szkle FPL51 , warto odwiedzić stronę Firmy CFF...:original:

Co do fluorytu to życzył bym sobie:  Fluorite (CaF2) , które to jest użyte m.in. w Agema Optics , TEC , AP i innych zacnych markowych rurkach , niet FPL53:original:niet.:original:

Tryplet Cooka modyfikowany w TOA 150mm ma problemy z wychłodzeniem ze względu na dużą przerwę powietrzną , większą niż w innych projektach obiektywów , ale za to owocuje to świetną korekcją aberrki szczątkowej i dlatego kontrast obrazu jest na tak wysokim poziomie.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FPL-53 to szkło czyli postać amorficzna zapewne z dodatkiem CaF2, CaF2 to kryształ, oczywiście hodowany.

No miłe są te maszynki, tylko kasa duża.

Ciekawe co ostatecznie wybierze autor wątku:emotion-5:

 

Ciekawe jaka jest różnica w czasie osiągnięcia równowagi termicznej z otoczeniem w porównaniu TOA 150 vs podobnej apertury MAK?

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

 

 

A tego monocentryka 10mm kupiłem sobie właśnie przed chwilą :D. Będzie porównywany z 9mm University Optic "volcano top" orto i 9mm Morpheusem :)

 

Z ich strony kupiłeś? Płaciłeś PayPalem czy kartą?

Spore koszty wysylki - 50$.... ciekawe czy cos jeszcze dojdzie z opłat?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcin_G napisał:

Tak, z ich strony, kartą, zakup przebiegł bez problemów.

Tanio nie jest, ale recenzja jest zachęcająca - jeden taki okular można w arsenale mieć.

Zdecydowanie trzeba mieć ;)

Ja chyba wezme 6mm i 10mm. Piszą, że 8mm jest w produkcji, to moze w końcu też bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2022 o 19:17, oicam napisał:

FPL-53 to szkło czyli postać amorficzna zapewne z dodatkiem CaF2, CaF2 to kryształ, oczywiście hodowany.

 

Szkło czyli produkt hutniczy. FPL-53 (jak i wszystkie szkła z grupy fluorowej) po odlaniu zastygają w układzie krystalicznym (a nie amorficznym), stąd ich problem przy dalszej obróbce.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JustinSullivan napisał:

No i tak autor wątku nie ma już chyba po co do niego zaglądać bo zaczęły się spory co i jak się lepiej chłodzi i jakie są gradienty temperatur.

 

Często zaglądam do tego tematu. Natomiast liczyłem bardziej na konkretne typy teleskopów z których mógłbym wybrać. Np. takahashi toa 130 bo jest ostry, kontastowy dał mi świetny obraz Jowisza przy powiększeniu rzędu 300x widziałem wyraźnie to i tamto itd. Myślę,że wiele osób ma podobny dylemat co Ja i ciekawe są konkretnych typów i spostrzeżeń spraktykowanych obserwatorów. A tu ciekawe wątki są poruszane ale nie dokońca na obecną chwilę jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zaglądasz bo to Twój wątek...troche pojechałeś według mnie z oczekiwaniami względem forum...Masz taki zasób finansowy, że większość nie jest w stanie ci coś doradzić bo nie ma doświadczenia po prostu. Gdybyś napisał mam 3 tyś....to co innego...jak piszesz 30 tyś to już niewielu na forum ma kompetencje do doradztwa.  Łącznie ze mną....:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilkanaście Ciekawych okularów i chciałbym je sobie potestować w takim teleskopie który wyciągnie z nich co się da. Newton ktorego aktualnie posiadam do tego celu sie za bardzo nie nadaje. Budżet napisałem taki bo taki mam. Co nie oznacza, że nie jestem ciekaw tańszych alternatyw np. Ciekawą propozycją jest TS Optics Refraktor apochromatyczny AP 102/1122 ED OTA     taki jakiego obecnie ma JSC. Nowy za około 3500zł wydaje mi się,że nic lepszego w tym budżecie się nie znajdzie. Gdybym nie miał tylu drogich okularów i ogranicony budżet to byłby mój typ. Natomiast w moim przypadku najlepszym wyborem byłby chyba APM Refraktor apochromatyczny AP 130/1200 LZOS 3.5FT OTA ewentualnie takahashi TOA 130.

Edytowane przez KORSARZ89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak piszesz :)

Do porównywania okularów i manii wyłapywania najmniejszych szczególikow w orciakach i monocentrykach (także RKE Edmunda) liczy się długość ogniskowej teleskopu. Oczywiscie mozesz w takim wypadku tez za razem potestować kontrukcje wieloszkielkowe okularów i wybrac co Ci bardziej pasuje.

Wybór chyba się mocno zawęża... :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, KORSARZ89 napisał:

Mam kilkanaście Ciekawych okularów i chciałbym je sobie potestować w takim teleskopie który wyciągnie z nich co się da. Newton ktorego aktualnie posiadam do tego celu sie za bardzo nie nadaje. Budżet napisałem taki bo taki mam. Co nie oznacza, że nie jestem ciekaw tańszych alternatyw np. Ciekawą propozycją jest TS Optics Refraktor apochromatyczny AP 102/1122 ED OTA     taki jakiego obecnie ma JSC. Nowy za około 3500zł wydaje mi się,że nic lepszego w tym budżecie się nie znajdzie. Gdybym nie miał tylu drogich okularów i ogranicony budżet to byłby mój typ. Natomiast w moim przypadku najlepszym wyborem byłby chyba APM Refraktor apochromatyczny AP 130/1200 LZOS 3.5FT OTA ewentualnie takahashi TOA 130.

Może jednak dublet Agema FL , D-130mm , F-8 , czytałem recenzje jest świetny.

Agema Optics Inc. - AGEMA SD 130

Ostatnio był u mnie kolega , który kupił Istara APO tryplet Phantom D-140 , F-6,5 ze wzorowym obiektywem , też ponoć bardzo dobry.

Refractors (istar-optical.com)

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^

Odpowiem za Korsarza - za male powiekszenie z okularem ortho. Maksimum 250x z 4mm orciakiem to malo na taki teleskop. Dlatego uważam, że minimum to ogniskowa 1200mm, aby uzyskać te 300x.

 

Edit

Chociaż z drugiej strony są planisferyki Sieberta o minimalnej ogniskowej  3mm... https://www.siebertoptics.com/Planesphere.html

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2022 o 21:21, Edgens napisał:

Witajcie.

Widzę że byłem wspomniany w tym temacie, więc też coś od siebie napiszę.

 

Jacku co do CFF 185mm naszego kolegi Mirka D. , który był z nami na zeszłorocznym zlocie Kudłacze Sierpień 2021r.

To owszem nie zachwycił...Gdyż tania złączka pryzmat TS (straszny badziew), którą nasz kolega Mirek D. miał wtedy założoną do tego refraktora APO psuła wszystko.

Ponadto oglądane było dodatkowo w nasadce Bino Denk I , która transmisją też jest słabsza o ładnych około 10% od Denk II i tu też tak nie zachwyca.

Co innego oglądanie jednooczne a co innego z nasadką Bino lub w tym przypadku jak się okazało, złączka kątowa pryzmatyczna TS , tania psuła wszystko.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Ponieważ też jestem wspomniany we wpisach- „daniel” z astromaniaka to oczywiście ja- pozwolę sobie zaznaczyć, że:

1. Nie lubię pisać o czyimś sprzęcie, no ale z czymś się tu nie zgodzę. To ja poprosiłem kolegę Mirka o wymontowanie bino i nasadki kątowej abym mógł założyć swój pryzmat baadera bbhs i moje okularki ortho. Wrzałem z emocji i klęczniki szykowałem pod kolana a tu... zaskoczenie, obraz był mydlany, o czym też Tobie Krzysztofie wielokrotnie mówiłem.

 

2. LZOS 130 w tych samych warunkach wypadł znacznie lepiej. Co potwierdził też kolega mrjq.

 

3. Wypowiedziałem się na sąsiednim forum, na którym mój LZOS stał się kością niezgody. To mnie akurat boli. Nie twierdzenie, że najlepszym refraktorem do planet jest synta 8”, lecz to, że mamy fajne rurki, wymieniamy się spostrzeżeniami a potem robimy z tego wojny. A tu dowiaduję się, że przyczyną mydlanych obrazów była kiepska złączka kątowa jak i nasadka bino... no nie powiedziałbym. 

 

4. Odnosząc się do wielu pozostałych wpisów spróbuję odpowiedzieć autorowi tak: do bogatych finansowo ludzi nie należę, ale jeśli miałbym możliwość wydania dużych pieniędzy, to nie bawiłbym się w żadne półśrodki. Brałbym konkretny teleskop, który zbiera pochlebne opinie. Zwłaszcza na zagranicznych forach. Dlaczego autor posiada ethosy, pentaxy i inne okularki światowych marek? Bo wie, że są najlepsze. Ale skąd o tym wie? 

5. Po moim spojrzeniu przez TAK TOA 130,  i przy jednoczesnym posiadaniu LZOSa 115 powiedziałem otwarcie, że jak tylko będę miał możliwość kupić refraktor to będzie to 130mm: TAK TOA lub LZOS. Los sprawił, że rok później (spodziewałem się, że stanie się to minimum 5 lat później) stałem się szczęśliwym posiadaczem LZOSa 130.

 
6. Gdybym nie był zadowolony z LZOSa 115mm to nie kupowałbym 130tki tej samej marki.

Sprawdzone przeze mnie dwie marki najwyższej półki to te dwie wymienione wyżej: LZOS i TAK TOA. W budżetowej klasie cenowej to EDka 100 wspominam bardzo dobrze. To jakiej apertury sprzęt kupić zostawiam samemu autorowi wątku. Ale jednak te 130mm robi dobrą robotę.

Edytowane przez artystasiak
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuje tu cytat ze stajni Antaresa

http://www.vectorwarrior.com/antares/vixen-spec-ota.htm

 

Ale kto im tam wierzy... już zbankrutowali w dziedzienie teleskopów. Nie da sie przekonac ludzi, ze do obserwacji planet potrzebna jest mala swiatłosila  i długa ogniskowa nawet w refraktorach ed, nawet w tripletach.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, m_jq2ak napisał:

Nikt nie uwierzył i zbankrutowali ;) Ale za to maki, sct. Na pociesznie są z małą światłosiłą, jest dla Ciebie nadzieja ;)

Na szczęście sa edki f/11... , no i triplety LZOSA F/9, co jak na triplet jest calkiem ok. :movingtongue:

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć.

Osobiście wnikliwie nie porównywałem Refraktora CFF APO 185mm z innymi mniejszymi Refraktorami APO czy ED , które były na zlocie Kudłacze 2021 r.

Skoro tak było jak piszecie , to pozostaje mi tylko wierzyć wam na słowo.

Być może była to kwestia Seeingu , gdyż już tak duża Apertura APO CFF D-185mm mogła pokazywać mniej ostre obrazki ze względu właśnie na Seeing , gdzie mniejsze apertury znosiły to dużo lepiej i mogły bardziej rozwinąć skrzydła.

W jakość bardzo dobrej Optyki APO CFF 185mm nie wątpię i moim zdaniem , to mogła być główna przyczyna waszego "rozczarowania" tym Refraktorem.

Pooglądam nim może więcej u kolegi Mirka , to wtedy postaram się wam napisać też coś więcej. Jak sprawy się mają z obrazkami Planet w CFF , kiedy mamy znakomite Seeingowe warunki.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.