Skocz do zawartości

barlow do MTO?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

mam zamiar kupic jakiegos balow'a x2 do MTO do nasadnki 90st 1,25" MTO (f13,6).

Nie interesuje mnie telekonwenter przed zlaczke, bo to ma zastepować mi krotkie okulary, i przekrecanie bylo by mało komfortowe.

Jakie dostepne na polskim rynku barlowy polecacie? Mysle nad rosyskim barlowem? nie bede miał problemów ze złapaniem ostrości przez tego rosyjskiego x2?

troche mnie też martwi zazolcenie obrazu :(

 

mam takie okulary: mikroskopowy 6x (chyba 40mm), Soligor plossl 15 mm, około 12 mm (z lornetki rosyjskiej - dzieki MALEK !)

 

poradzcie mi coś :)

 

pozdro

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

ja mam akurat ETXa ale myslę że problem tan sam.......

miałem barlowa x2 soligora i pozbyłem się go, ale nie z powodu firmy...

mianowicie światłosiła z barlowem wynosiła 27,6 !!!!

jest ciemno jak nie wiem co :-)

moim zdaniem barlow przy MTO czy ETX nadaję się tylko pod vestę !!

 

do obserwacji kupiłem dobry okular :-)

 

pozdrawim

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow do takich Maków jak nasze nadaje sie jak powiedział Mariusz najbardziej do webcama. Ale żeby miało sens fotkowanie planet przy 2,5m ogniskowej musi być prowadzenie, czyli w Twoim przypadku to odpada, bo go kurde ni mosz :(

 

Ten Barlow byłby jednak przydatny w przypadku Twojego Plossla 15mm. Obraz na jasnych planetach może sobie ciemnieć, bo są przecież jasne. Optyka w tym okularze raczej "biała" a nie żołta, wiec obraz z Barlowem będzie nie najgorszy pod względem kolorystycznym. Power wyjdzie Ci rzędu 180x więc do planet w sam raz.

 

Gorzej z rosyjskimi okularami... Zwłaszcza z tym od lornetki. Oczywiście żółć nie przeszkadza w obserwacjach, ale dla estetów może być to wadą.

 

Co do łapania ogniska to raczej będzie dobrze, niech sie Janusz wypowie ???

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tych odpowiedziach, zastanawiam się nad dwoma rozwiazaniami albo Barlow x2 (rosyjski), albo S-PL 7,5 rosyjski (tylko ze nie ma go na magazynie :( ), oba dadza mi powera około 180x , jeden bezposrednio z okulara, 7,5mm, a drugi z 15mm+B2x ...

 

Czym sa barlowy tzw. krótkie ? Czym sie różnia od normalnych (dlugich) ?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zarówno rosyjskie barlowy 2x i 3x oraz Soligora 2x 1,25" są w wykonaniu schort focus czyli z relatywnie krótką ogniskową.

Przy tak małej ogniskowej mogą się pojawić dodatkowe aberracje w połączeniu z jasnymi achromatami typu F/5 i jaśniejszymi orazi lustrami jaśniejszymi niż f/4 8)

Barlowy o dłuższej ogniskowej mają mniejsze aberracje ale są mniej komfortowe w użyciu, czyli jak zwykle coś za coś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są krótkie barlowy >short focus<

pewnie do MTO się nada :-) ale spytaj JanuszaP

do ETXa sie nadaje

 

a co do okularu to kup soligora lantana, to najlepszy wybór,

krótkim okularem SP zamęczysz się :-)

poważnie się zastanów nad lantanem

pozdrawiam

M

możesz na próbę pożyczyć do kogoś okular 7mm

i zobaczysz jak to wygląda w użytkowaniu

kiszka kompletna :-)

ja mam soligora zooma, wcześniej miałem SP 9mm

i wiem co mówie (raczej piszę) :-)

 

jeszcze raz pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.