Skocz do zawartości

Standard podpisu zdjęć


radoslawo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Przeglądam bardzo dużo zdjęć ponieważ jestem praktykiem i tak się również uczę i tak sobie pomyślałem czy nie można stworzyć jednego standardu opisu zdjęć(parametry, sprzęt, niebo itp). Wielu ułatwiło by to analizę a i pomogło by w porównywaniu materiału. Czasami ten sam kadr i sprzęt ale brak info o niebie, czasami nie wiadomo czy były filtry a tak było by wszystko jasne i czytelne. Wiem że to nie nowość bo Astrobin ma taki formularz chociaż nie każdy go stosuje i wypełnia w całości. 

Tutaj też nie sugeruję obowiązku a jedynie format dla chętnych. 

Co Wy na to, aby rozwinąć temat?

 

Moja propozycja:

Nazwa obiektu

Niebo

Data

Czasy dla kanałów oraz GAIN/ISO

filtry 

Kamera

Tuba

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje archiwa są zorganizowane bardzo podobnie ale odszedłem od opcji "Niebo". Czasami mieszam sesje z różnych miejsc, ponadto kwestie jakościowe nieba lokalnie także się zmieniają. Wpisuję lokalizację, co w połączeniu z datą daje możliwość oceny sytuacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale galeria takie cos powinno być obligatoryjnym wymogiem.

 

Co do innych działów...

Jakze czesto trafiaja sie wątki z info "hej co jest nie tak..." i zero informacji o sprzęcie, a my nie jesteśmy wrozkami!

 

Najsmutniejsze, że takie wpisy "na szybko" baaaaaaardzo czesto zdarzają się zaawansowanym userom forum. Jak dla mnie to porażka!!!

 

Podczas publikowania tematu powinno pojawiać sie okienko przypominające "czy podales swoj setup?" po kliknieciu na WYŚLIJ. "

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo ciekawy, warty rozważenia chociaż pewne rozwiązania byłyby technicznie niemożliwe. Na pewno jednak taki nawyk wśród dzielących się swoimi pracami, bardzo poprawiłby przejrzystość treści. 

Z drugiej strony trzeba uszanować fakt, że każdy ma "swój styl" opisu zdjęcia. Czasem są to suche dane techniczne, czasem coś więcej o obiekcie, czasem nieco humorystyczne, a czasem praktycznie samo zdjęcie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Paether napisał:

Pomysł bardzo ciekawy, warty rozważenia chociaż pewne rozwiązania byłyby technicznie niemożliwe. Na pewno jednak taki nawyk wśród dzielących się swoimi pracami, bardzo poprawiłby przejrzystość treści. 

Z drugiej strony trzeba uszanować fakt, że każdy ma "swój styl" opisu zdjęcia. Czasem są to suche dane techniczne, czasem coś więcej o obiekcie, czasem nieco humorystyczne, a czasem praktycznie samo zdjęcie :)

Dokładnie. Dużo zależy od samodyscypliny. Fajnie by było jak by wprowadzić wzór dla innych i pewnie stali bywalcy by się pilnowali i  poprawiali „młodych” co potem mogło by dać podniesienie poziomu forum dla wyszukiwarek oraz nawet gości z innych krajów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.